Sıkça Sorulan Sorular

 • Türkiye’ye Girişte Karantina Uygulaması Var mıdır?

  Türkiye’ye giriş yapan vatandaşlarımız, mavi kartlılar ve yabancılar için karantina uygulaması kaldırılmıştır..

 • Yurt Dışından Türkiye’ye Gelen Ziyaretçilere Sınır Kapılarında Covid Testi Yapılmakta mıdır?

  Yurt dışından Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin tamamına sağlık kontrolü yapılmaktadır (gözlem, ateş ölçümü). Sağlık kontrolü esnasında semptom görülenlere ücretsiz olarak Covid-19 testi yapılmaktadır.

 • Almanya’dan Transit Geçişlerde Covid-19 Test Sonucu Talep Edilmekte midir?

  Almanya’dan transit geçiş yapmak isteyen vatandaşlarımızdan Covid-19 testi talep edilmemektedir.

 • TÜRK VATANDAŞLARINA AİT UMUMA MAHSUS PASAPORTUN ASGARİ GEÇERLİLİK SÜRESİ

  Transit geçilecek veya ziyaret edilecek ülkelerin farklı uygulamaları nedeniyle 6 aylık geçerlilik süresi tavsiye edilmektedir.


  ÜLKELER PASAPORTUN ASGARİ GEÇERLİLİK SÜRESİ
    - İkamet/Vize süresinin bitiş tarihinden itibaren (*)
    - Vize başvuru tarihinden itibaren (**)
  ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ 3 AY (*)
  AVUSTURYA 3 AY (*)
  BELÇİKA 3 AY (*) Kısa İkametli Vizeler İçin
    1 YIL (*) Uzun İkametli Vizeler İçin 
  BİRLEŞİK KRALLIK Kalış Süresince Geçerli Pasaport
  BOSNA-HERSEK 6 AY
  BULGARİSTAN 3 AY (*)
  ÇEK CUMHURİYETİ 3 AY (*)
  DANİMARKA 3 AY (*)
  FİNLANDİYA 3 AY (*)
  FRANSA 3 AY (*)
  HIRVATİSTAN 3 AY
  İSVEÇ 3 AY (*)
  İSVİÇRE 3 AY (*)
  İTALYA 3,5 AY (*)
  LÜKSEMBURG 3 AY (*)
  MACARİSTAN 3 AY (*)
  MAKEDONYA 6 AY (*)
  MALAVİ 6 AY
  NORVEÇ 3 AY (*)
  SIRBİSTAN 6 AY
  SLOVAKYA 3 AY (*)
  SLOVENYA 4 AY
  YUNANİSTAN 3 AY (*)
 • E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?
  E-Devlet şifresini , şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.     

  YURT DIŞINDA E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?
   e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.
 • KİŞİSEL DOKUMANLAR

  PASAPORT, VİZE VE OTURUM İZİN SÜRESİ

  Yolculuk yapacak kişilerin yanlarında vatandaşlık durumuna göre Türkiye Cumhuriyeti ya da diğer ülkeden almış oldukları geçerli bir pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.

  Ancak bazı ülke vatandaşlarının ülkemize girişleri bakımından sadece kimlik kartını yeterli olup ayrıca pasaport şartı aranmamaktadır. Vatandaşlarının pasaport bulundurmadan ülkelerinden almış oldukları kimlik kartları ile Türkiye’ye giriş yapabileceği ülkeler:

  Almanya, Belçika, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, KKTC, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Ukrayna ve Yunanistan vatandaşları, ülke kimlik kartları ile Türkiye’ye girebilir ve çıkabilirler.

  Bu ülkeler dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gelecek olanların geçerli ve süresi yeterli bir pasaport bulundurmaları zorunludur.

  Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerden gelenlerin pasaport yanında Türkiye’ye giriş vizesi de almış olması gerekmektedir.

  Türk vatandaşları Türkiye’den yaşadıkları ülkeye dönüşte sorun yaşamaması için hem pasaport süresi hem de yaşanılan ülke oturum izni sürelerinin yeterli olmasına dikkat etmelidirler. Ülkelerin talep ettikleri pasaport süresi birbirinden farklı olmakla birlikte genelde 6 aydır. Karayolu ile seyahat edilmesi durumunda sınırından geçilen ülke bakımından yeterli süresi bulunan pasaport olmasına dikkat edilmelidir.  Gidiş ve dönüşlerde bu ülkelerde pasaport geçerlilik süreleri bakımından herhangi bir sorun yaşanmaması adına, Türkiye’den dönüş tarihinden itibaren pasaportların minimum 6 ay geçerlilik süresi olması tavsiye edilmektedir.

   6 AYDAN FAZLA TÜRKİYE’DE KALACAKLARIN DİKKATİNE!

  Süresiz oturum hakkına sahip olunsa bile birçok ülke uygulamasında, izin almadan ya da önemli bir gerekçe olmadan yaşanılan ülke dışında 6 aydan fazla kalmak oturum izninin iptal edilmesi için yeterli bir sebeptir. Dolayısıyla yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları Türkiye’de uzun süre kalacaklarsa bunun için öncelikle bulundukları ülkelerin yurt dışında ne kadar kalmaya izin verdiğini araştırmalı ve Türkiye’ye gelmeden önce gerekli izinleri almaları gerekmektedir.  Örneğin, Almanya’da uzun yıllar kalarak süresiz oturum izni alan bir Türk vatandaşı gerekli izinleri almadan ya da ani hastalık gibi makul bir gerekçe bulunmadan Türkiye’de 6 aydan fazla kalırsa Almanya’daki oturum hakkını kaybedebilir.

  Birçok ülke bakımından oturum izni iptali için yurt dışında kalma süresi 6 ay olmakla birlikte ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple bulunduğunuz ülkenin yurt dışında kalma süresine bağlı olarak oturum iptali şartlarını araştırmanız gerekmektedir. Süresiz ikamet izninin hiç iptal olmayacağı düşüncesiyle Türkiye’de 6 aydan fazla kalındığı nedeniyle yurt dışındaki ikamet hakkının iptal edilme vakaları son yıllarda gittikçe artmaktadır. Söz konusu sorunla karşılaşmamak için Türkiye’de 6 aydan fazla kalmayı planlayanların Türkiye’ye gelmeden önce ikamet ettikleri ülkelerdeki yetkili makamlara başvurarak gerekli izinleri almaları gerekmektedir.

 • MAVİ KARTLILARIN TÜRKİYE’YE GİRİŞLERİ

  Türkiye’ye gelecek mavi kartlıların Türkiye’deki işlemleri bakımından mavi kartlarını yanlarına almaları faydalı olacaktır. Türkiye’ye giriş için vize zorunluluğu olan ülkelerden gelen mavi kart sahipleri Türkiye’ye giriş için vize almaları gerekmeyip pasaportlarıyla birlikte mavi kartlarını göstererek Türkiye gümrük kapılarından geçebilirler.

  ÖNEMLİ: Vize mecburiyeti olan ülkelerden gelen ve mavi kartı yanında olmayan kişilerin ise “evisa.gov.tr” internet adresinden ya da Türkiye gümrük kapılarında vize başvurusunda bulunarak vize alması gerekmektedir.

 • ÇOCUKLARIN TÜRKİYE’YE GİRİŞİ

  Yurt dışına çocukları ile birlikte seyahat edecek olanlar kendileri için zorunlu olan pasaport ve vize uygulamalarını reşit olmayan çocukları için de yapmaları gerekmektedir. Yurt dışı seyahatlerinde kimlik belgesi yerine geçen pasaportlar, ülkeler arası geçişlerde pasaport polisine gösterilmesi gereken bir evraktır ve herkes için geçerlidir. Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler dışında kalan tüm ülkelere pasaport ile çıkılması zorunludur.

  Yetişkinlerden farklı olarak ayrıca reşit olmayan çocuk; tek başına, annesi veya babasından biri olmadan veya anne-babası dışında birisiyle seyahat edecekse birçok transit ülkesinde ve Türkiye’ye girişlerde muvafakatname aranmaktadır. Muvafakatname, çocuğun ebeveynlerinin izni ve bilgisi dahilinde seyahat ettiğini onaylayan bir belge türüdür. Transit ülkelerin konu ile ilgili şartları için ilgili ülke dış temsilciliklerinden bilgi almanız gerekmektedir. Ayrıca çocuğun doğum kayıt örneği ile vekâleti veren kişinin pasaportunun fotokopisini yanında bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Aksi halde sınır kapılarında sorunlar yaşanabilmektedir.

 • YURT DIŞI SAĞLIK SİGORTASI İLE TÜRKİYE’DE TEDAVİ OLABİLMEK İÇİN YURT DIŞINDAN GETİRİLMESİ GEREKEN BELGELER

  Türkiye’de sağlık yardımlarından faydalanabilmek için sözleşmeli ülke sigortalılarının, öncelikle ilgili ülkenin yetkili kurumu tarafından kendi adlarına düzenlenen sağlık yardımı hakkını gösterir belge ile Türkiye’de bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurarak Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa veya Hollanda sigortalısı iseler YUPASS (Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi) numarası almaları, YUPASS dışındaki ülke sigortalısı olanların ise “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Acil Haller Kapsamında Sağlık Yardım Belgesi” veya “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” düzenletmeleri gerekmektedir.  Sağlık ile ilgili daha detaylı bilgilere “Türkiye’deki Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma” başlığı altında bulabilirsiniz.

 • ASKERLİK

  Seyahate çıkılmadan önce Türk vatandaşlarının askerlik yükümlülüklerini e-Devlet üzerinden kontrol etmeleri ve gerektiği takdirde yola çıkmadan önce konsolosluklarda askerlik erteletme işlemlerini yapmaları önemlidir.

  Askerlik ertelemesini yaptırmamış olanlar, Türkiye’de yoklama kaçağı veya bakaya sayılırlar. Bu vatandaşlardan askerlik şubelerine götürülenlerin, yurt dışı oturum veya çalışma izinleri olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Bunu da oturum veya çalışma izin belgesi, yabancı ülke pasaportu veya kimlik kartı ya da ülke konsoloslukları aracılığı ile yapabilirler. Mevcut durumlarının kanıtlanması halinde, 35 yaş sınırı dikkate alınarak askerlik işlemleri bir defaya mahsus 3 ay süreyle geçici olarak ertelenebilmektedir. 35 yaşını dolduranlar ise askerlik ertelemesi yaptıramamaktadırlar. 

 • RUHSAT ve EHLİYET

  Ruhsat, Türkiye’ye getirilecek olan aracın yurt dışında kayıtlı olduğunu gösteren mülkiyet belgesidir Ehliyet de aracı kullanan kişinin sürücü belgesidir. Her iki belge de araçla seyahat süresince kişinin yanında bulundurulmalıdır. Türk vatandaşları ve mavi kart sahipleri yurt dışında aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanılabilmektedirler. Yabancılar ise yurt dışından aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilmektedirler.

 • ARACI TÜRKİYE’YE GETİREN KİŞİNİN YURT DIŞINDA YAŞADIĞINI GÖSTEREN BELGE

  Gümrük idaresi, bazı durumlarda kişinin yurt dışında ikamet ettiğinden emin olmak isteyebilir. Bu durumda, kimlik belgesi veya pasaportun yanı sıra, oturma izninin de gümrük idaresine sunulması gerekir.

 • ARAÇ MUAYENESİ

  Yabancı plakalı araçların Türkiye’de muayenelerinin (TÜV, Pickerl) yapılması mümkün değildir. Türkiye’de teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkartılması yasaktır. Bu sebeple sıkıntı yaşamamak adına kişilerin gelmeden önce bulundukları ülkede araç muayenelerini yaptırmaları ve geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri gereklidir. 

 • YEŞİL SİGORTA KARTI

  Yeşil Kart (Greencard), devletlerarası yolculukta 3. şahıslara verilecek hasarlar için düzenlenen zorunlu trafik sigortasıdır. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de sınırlardan özel araçları ile giriş yapacak kişilerin araçları için trafik sigortası yaptırmaları zorunludur.

  Araçlar için trafik sigortası veya yeşil kart sigortası Türkiye’deki sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir. Ancak Türkiye yolu üzerinde bulunan diğer ülkelerde de trafik sigortası zorunluluğu bulunduğu için Türkiye’ye araçları ile geleceklerin mutlaka yolculuğa çıkmadan önce uluslararası geçerliliği bulunan yeşil kart temin etmesi gerekmektedir. Yeşil kartı bulunan ancak Türkiye’yi kapsamayan araçların Türkiye’de zorunlu trafik sigortalarının olmadığı kabul edilir. Bu gibi durumlarda gümrük kapılarında araçların trafik sigortası yaptırılabilmektedir. 

 • BAŞKASINA veya ŞİRKETE AİT ARAÇLARIN TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ

  Aracın sahibi dışında başka bir şahıs tarafından vekâleten getirilmesi halinde hem vekâleten aracı getiren kişi hem de araç sahibinin Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik olma ve 185 gün koşulunu sağlaması gerekmektedir. Vekâleten getirilen araçlar için giriş esnasında gümrük idaresine geçerli bir vekâletname sunulması gerekmektedir.

  Bu hallerde kullanılabilecek vekaletname ve vekaletname yerine geçen belgeler şunlardır:


  • Elçilik, konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletnameler,
  • Aracı getiren şahıs ile aracın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idarelerinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrük idarelerince onaylanan vekâletname,
  • Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet ve mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belgeler,
  • Uluslararası Tur İttifakı (AİT) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen belgeler,
  • Otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait araçlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler,

  • Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen araçlar için kira sözleşmesi gibi belgeler kabul edilir.

   

  Vekâletname ile Türkiye’ye getirilecek araç tüzel kişi (şirket vb.) adına kayıtlı ise ayrıca aşağıdaki belgelerin gümrük idaresine sunulması gerekir:


  • Tüzel kişiliklere ait araçlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletname,
  • Tüzel kişiliklere ait aracı getirecek kişilerin şirket ortağı veya çalışanı olduğunu gösterir belge.

  • Belirtilen belgelerin yabancı dilde düzenlemiş olması halinde elçilik, konsolosluk veya noterden veya konsolosluktan onaylanmış olan Türkçe tercümesi.

  ÖNEMLİ: Şirket sahibi olunsa dahi, şirkete ait bir aracı Türkiye’ye getirecek kişiye şirket tarafından vekaletname verilmesi gerekmektedir. Çünkü her ne kadar şirketin sahibi olunsa da ayrı bir tüzel kişilik olan şirkete ait bir araç, kişinin kendi malı sayılmayacağından başkasının aracı olarak değerlendirilmektedir.

 • TAŞIT ÖN BEYAN UYGULAMASI

  Yabancı plakalı özel araçlarıyla ülkemizin gümrük kapılarından giriş yapacak vatandaşlarımızın gümrük kayıt işlemlerini daha hızlı ve kolay yapılabilmesi amacıyla uygulamaya giren “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” uyarınca Türkiye’ye gelmek üzere yola çıkmadan en fazla 15 gün önce Türkiye’ye araçla giriş yapılacağı Ticaret Bakanlığına bildirilebilmektedir.

  Bunun için, Ticaret bakanlığının   https://uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan/ internet adresinde yer alan “e-İşlemler” menüsünden veya “e-Devlet” üzerinden ulaşılabilecek “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” kullanılarak araca ve aracı getirecek kişiye ait bilgiler kaydedilebilmektedir. Bu uygulamaya, cep telefonunu, tablet ya da bilgisayar ile giriş yapılabilmektedir. Taşıt ön beyan uygulaması beyanda bulunan kişilerin gümrük geçiş sürecini hızlandırdığı gibi gümrükleri yığılmanın önüne geçilmesi açısından da son derece önemlidir. 

 • HGS ve OGS

  HGS ve OGS, otoyol ve köprülerde aracı durdurmadan geçiş yapmayı sağlayan ödeme sistemlerdir. Geçiş ücreti OGS/HGS çıkış gişesinden aracın geçişi sırasında, aracın içine önceden takılmış veya yapıştırılmış OGS/HGS etiketi ile gişe arasında veri alışverişi yapılması sonucu etiketin tanımlı olduğu PTT veya banka hesabından otomatik olarak tahsil edilmektedir.

   Yabancı plakalı araçlar için HGS etiketi Türkiye’deki tüm PTT şubelerinden, PTT acentelerinden (HGS satış ve dolum levhası bulunan benzin istasyonları) ve PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan alınabilmektedir. Gümrüklerde ve gümrük bölgesine yakın yerlerde PTT anlaşmalı bayileri ve anlaşmalı benzin istasyonları bulunmaktadır.

   Yurtdışına geri dönmeden araç plakanıza ait borçlarınızı PTT şubelerinden veya e-Devlet'te yer alan "Araçlarım" hizmetiyle online olarak araç plakasına yazılan cezalara yönelik sorgulama, sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi (HGS/OGS) ve borç durumu gibi birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyerek bunlara ilişkin ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • ARAÇLARLA İLGİLİ ÇEŞİTLİ SORULAR

  Yurt dışından kimler araç getirebilir?

  Yurt dışında yerleşik kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı 1 adet yabancı plakalı kara aracını geçici olarak Türkiye'ye getirebilirler.

  Yurt dışında yerleşik olmak ne demektir?

  Yurt dışında yerleşik olmak; olağan durumda Türkiye dışında ikamet eden kişinin, son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurt dışında bulunması demektir. Bu koşulu sağlayıp sağlamadığınızı e-Devlet kapısından www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan "Yurt Dışında Yerleşiklik Sorgulama" hizmetini kullanarak sorgulayabilirsiniz.

  185 gün hesabı nasıl yapılır?

  Yurt dışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük süre hesabı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden temin edilen pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre program vasıtasıyla yapılır. Pasaport veya kimlik bilgileri programa girilir, program Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 1 yıl (365 gün) giderek Türkiye’de ve yurt dışında kalınan süreleri hesaplar. Örneğin, 07.08.2020 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen kişinin 07.08.2020’den geriye doğru 1 yıl yani 07.08.2019-07.08.2020 tarihleri arasında yurt dışındaki kalış süreleri hesaplanır.

  Yurt dışından emekli olan kişiler Türkiye dışında 185 gün bulunmadan araç getirebilir mi?

  Türkiye gümrük bölgesi dışından emekli olan kişilerin emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus araçları için 185 gün yurt dışında bulunma şartı aranmaz.

  Yurt dışındaki leasing (araç kiralama vb.) şirketinden kiralamış olunan araçla Türkiye’ye gelmek mümkün müdür? Araçla Türkiye’de kalınabilen süre ne kadardır?

  Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik kişilerin kiralayarak araç getirmesine izin verilir. Kiralanarak getirilen araçlara verilecek süre, kişinin vatandaşlık ve oturumuna bağlı olarak, 730 günlük süreyi de aşmamak kaydıyla kiralama sözleşmesinde belirtilen süreden uzun olamaz.

  Yurt dışında yerleşik kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara aracını geçici olarak Türkiye'ye getirebilmektedirler. Bu kişilerin (emekliler dâhil olmak üzere Türk vatandaşları, çift uyruklu Türk vatandaşları ve mavi kartlı vatandaşlar) aracı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 730 gündür.

  Tüzel kişiliklere (şirketlere) ait araçların Türkiye’de kalma süreleri ne kadardır?

  Tüzel kişiliklere ait araçların (otomobil, minibüs, arazi aracı, kamyonet ve motosiklet) vekâletname ile Türkiye’ye getirilmesi halinde 90 güne kadar süre verilmektedir.

  Türkiye’de yerleşik (yurt dışında ikameti bulunmayan) bir kişi yurt dışında yaşayan akrabası/arkadaşı/eşi tarafından getirilen aracı kullanabilir mi?

  Hayır. Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen araçların Türkiye’de yerleşik kişilerce kullanılması mümkün değildir. Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak getirilen araçlar; araç programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurt dışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Bunların dışındaki kişiler aracı vekâletnameleri olsa da kullanamaz. Bu amaçla Türkiye’den veya yurt dışından alınmış vekâletnameler geçersizdir.

  Yabancı plakalı araç Türkiye’de bırakılarak yurt dışına çıkılabilir mi?

  Türkiye’ye gelirken getirilen araç Türkiye’de bırakılarak yurt dışına çıkılmak istenirse aşağıdaki iki işlemden birinin yapılması gerekir:

  • Araç en yakın gümrük idaresine teslim edilmesi gerekir.
  • Aracın başka birisi tarafından kullanılmayacağını belirten ve 2 nüsha olarak düzenlenmiş olan taahhütname en yakın gümrük idaresine verilmesi şartı vardır. Bu taahhütname e-Devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan "Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma" hizmeti kullanılarak da verilebilir. Bu durumda aracın gümrük idaresine beyan edilen adreste park halinde bulunması gerekmekte olup araç sahibinin yurt dışında yerleşik eşi, çocukları, anne ve babası dâhil aracın herhangi biri tarafından kullanılması mümkün değildir.

  Bu iki işlemden birinin, araç Türkiye’de bırakılarak yurt dışına çıkılan her seferde yapılması gerekir. Ayrıca, Türkiye’ye dönüldükten sonra taahhütnamenin kaldırılması zorunludur. İşlemler en yakın gümrük idaresine başvurularak ya da e-Devlet üzerinden yapılabilir.

 • YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN SÜRÜCÜLERİNE VE TESCİL PLAKALARINA DÜZENLENEN TRAFİK CEZALARI

  Trafik cezası bulunan yabancı plakalı araçların cezayı ödemeden yurt dışından çıkışlarına izin verilmez. Trafik cezaları vergi daireleri, yetkilendirilen bankalar veya PTT şubeleri üzerinden ödenebilir. Ayrıca sınır kapılarında banka ya da kredi kartı ile de trafik cezalarının ödenmesi mümkündür.

  Yabancı plakalı araçlara yazılan trafik cezaları online olarak sorgulanabilir mi?

  Türkiye’de yabancı plakalı araçlara düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları bilgisayar veri tabanına veri girişi yapıldığı an itibariyle elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmekte ve Gelir İdaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme" ekranından yabancı araç plakasıyla sorgulama yapılarak ceza bilgileri (araç ile ülkemize giriş yapan ad soyad/unvan, pasaport no, ceza tarihi, tutanak seri sıra numarası, tutacak düzenleyen birim, ceza düzenleyen il/ilçe ve ceza tutarı) görüntülenmekte ve istenirse ödeme yapılabilmektedir.

  Trafik cezaları ne kadar süreyle sorgulanabilir?

  ‘’Yabancı Plakalı Araçlara Verilen Trafik İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik’’ gereği, trafik cezaları 2 yıl süreyle sorgulanabilmektedir.

  Yabancı plakalı araçlara yazılan cezalarda trafik ihlali ile ilgili detay bilgi nereden alınabilir?

  Gelir idaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranından yabancı araç plakası ile sorgulama yapılarak ceza bilgileri (araç ile ülkemize giriş yapan adı soyadı/unvanı, pasaport no, ceza tarihi, tutanak seri sıra numarası, tutanak düzenleyen birim, ceza düzenleyen il/ilçe ve ceza tutarı) detay bilgileri görüntülenmektedir.

  Yurt dışından trafik cezalarının ödenmesi mümkün müdür?

  Gelir idaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranından yabancı araç plakası ile sorgulama yapılacak trafik cezalarının ödenmesi mümkündür.

  Trafik cezaları yurt dışında tebliğ edilir mi?

  Türkiye’de yabancı plakalı araçların sürücülerine ve tescil plakalarına düzenlenen ceza tutanakları, anında elektronik ortama ve kesinleşme şartı aranmaksızın Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden Ticaret Bakanlığına aktarılmakta, ülkeyi terk etmek üzere sınır kapılarına gelen yabancı plakalı araçların, gümrük görevlilerince yapılan sorgulamasında, sistemde tahsil edilmemiş trafik idari para cezası görülmesi halinde trafik idari para cezası ödenmeden ülkeyi terk etmesine Ticaret Bakanlığınca izin verilmemektedir. Bu nedenle, ülkemizde düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağı/tutanakları yurt dışında tebliğ edilmemektedir.

  Trafik Cezalarına ilişkin işlemler yurt dışında dış temsilciliklerimizde yapılabilir mi?

  Türkiye’de düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağı/tutanakları için yurt dışında dış temsilciliklerimiz üzerinden yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

  2020 Yılı İçin Başlıca Trafik Cezaları ve Tutarları/Miktarları:

  Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak           Araç sahibine             288 TL

  Ehliyetsiz araç kullanmak            Kullanana ve kullandırana      2.473 TL

  Kırmızı ışık kuralına uymamak    Sürücüye            288 TL

  Dış ülkelerden alınan ehliyetler ile Yönetmelikte belirtilen süreye ve şartlara aykırı olarak araç kullanmak         

  Sürücüye            498 TL

  Şahsi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak         

  Sürücüye            1. defada 1.228 TL -  2. defada 1.539 TL - 3. defada 2.473 TL

  Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek          

  Sürücüye            3.516 TL

  Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını ele alarak kullanmak

  Sürücüye            288 TL

  Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak           

  Sürücüye            288 TL

  Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %30’dan % 50'ye (elli dahil) kadar aşmak,   

  Sürücüye            598 TL

  Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %50'den fazla aşmak  

  Sürücüye            1.228 TL

   Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilde bulunan “sulh ceza hâkimliğine” yapılması gerekmektedir.

 • TÜRKİYE’DE UYULMASI GEREKEN HIZ SINIRLARI

  Otomobil          

  Yerleşim Yeri İçinde: 50 Km/s

  Şehirlerarası Çift Yönlü Karayollarında: 90 Km/s

  Bölünmüş Yollarda: 110 Km/s

  Otoyollarda: 120 Km/s

  Karavan, Minibüs

  Yerleşim Yeri İçinde: 50 Km/s

  Şehirlerarası Çift Yönlü Karayollarında: 90 Km/s

  Bölünmüş Yollarda: 90 Km/s

  Otoyollarda: 100 Km/s

 • VERGİDEN MUAF OLARAK TÜRKİYE’YE GETİRİLEBİLECEK BAZI ÜRÜNLER VE SINIRLARI

  Tütün ve Tütün Ürünleri

  1- Sigaralar 600 adet

  2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

  3- Puro 50 adet

  4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kâğıdı ile) 250 gr.

  5- Pipo tütünü 250 gr.

  Alkollü Ürünler

  1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

  2- Alkol derecesi % 22'yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

  Kozmetik Ürünler

  600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

  Gıda Ürünleri

  1- Çay 1 kg.

  2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

  3- Kahve 1 kg.

  4- Çikolata 1 kg.

  5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

  İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg’lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

  Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı’na ait “https://www.ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-muafiyetleri” adresinden detaylı bilgi alınabilmektedir.

  PARA

  Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bir kişinin beyan etmeden 10.000 avronun üzerinde parayı veya buna eş değer yabancı ülke parasını nakit olarak taşıması yasaktır.  Havayolu, karayolu veya denizyolu ile Türkiye'ye izine geleecek olan kişilerin bu kurala mutlaka uymaları gerekmektedir. Polise yakalanıldığı takdirde polisin paraya el koyma hakkı veya ceza kesme hakkı vardır. 10.000 avronun üzerinde para taşıyan bir kişinin bunu polis veya gümrük memuruna mutlaka bildirmesi gerekmektedir. Birlikte yolculuk yapanlar için 10.000 avro paranın her bir kişinin kendi üzerinde bulunması gerekmektedir. Aksi halde parayı kim bulunduruyorsa o kişiye ait kabul edilmektedir. Örneğin; Karayolu ile Türkiye’ye gelen 3 kişi için her biri kendi üzerinde veya şahsi eşyaları arasında bulundurmak şartıyla 10.000 avroya kadar ayrı ayrı para taşıma hakkına sahiptir. Bununla beraber karayolu ile gelenler için geçilen ülkelerin mevzuatları farklılık gösterebilmektedir. Yola çıkan vatandaşlarımızın bunları da göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.

  İLAÇ

  Türkiye’de kalınacak süre göz önünde bulundurularak makul miktardaki ilacın girişine izin verilir. Seyahatiniz süresince ilaçları kullanmanız gerektiğine ilişkin doktor raporu, reçete gibi belgeleri de yanınızda bulundurmanızı öneririz.

  CEP TELEFONU

   Yolcu beraberinde yurt dışından cep telefonu getirilebilir. Yolcular, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılmak şartıyla 3 takvim yılında 1 adet ile sınırlı olmak üzere, TV, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar da dahil olmak üzere cep telefonunu yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde telefonun kıymetine bakılmaksızın muaf olarak getirebilir. Cihazların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için kayıt altına alınmaları ve kaydın yolcunun Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 150 gün içinde yapılması gerekir. Kayıt işlemlerine ilişkin bilgilere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun internet sitesinden ulaşılması mümkündür. (http://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Sik-Sorulan-Sorular/Merkezi-Cihaz-Kayit-Sistemi)

 • TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANMA

  I.           YURT DIŞI SAĞLIK SİGORTASININ TÜRKİYE’DEKİ KAPSAMI

  Yurt dışındaki genel sağlık sigortası ile Türkiye’de tedavi olma imkânı hangi ülkeden gelindiğine göre değişmektedir.

  (I) Türkiye ile arasında sağlık giderlerini kapsayacak şekilde sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerden gelenler;

  • Fransa için tüm sağlık tedavisi
  • Diğer ülkeler için sadece acil sağlık tedavileri karşılanmaktadır.

   

  (II) Türkiye ile arasında sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerden gelenler için ise genel sağlık sigortası kapsamında tedavi olma hakkı bulunmamaktadır. Ancak bu kişiler kendi imkanları ile ücret karşılığında acil ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

  II.          TÜRKİYE İLE SAĞLIK HİZMETİ ALANINDA SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI OLAN ÜLKELER

  Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Romanya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Macaristan

  NOT: Azerbaycan, İtalya ve Tunus ile sözleşme olmasına rağmen sağlık uygulamalarına henüz başlanmamıştır.

  III.         YURT DIŞI SAĞLIK SİGORTASI İLE TÜRKİYE’DE TEDAVİ OLABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’DE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

  Sağlık hizmetinden faydalanabilmek için, yurt dışı sigortalıların öncelikle sigortalı oldukları ülkenin yetkili kurumu tarafından kendi adlarına düzenlenen “sağlık yardım belgesi” ile Türkiye’deki sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvurarak;

  Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalıları için YUPASS numarası almaları,

  Diğer ülke sigortalıları için “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” düzenletmeleri gereklidir.

   

  a.          YUPASS numarası nedir, nasıl alınır?

  YUPASS, Yurt dışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi numarasıdır. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalılarının, Türkiye’de sağlık hizmetinden faydalanabilmek için adlarına düzenlenen ve hastanelere kayıt yaptırırken ibraz etmek zorunda oldukları numaradır. 10 haneli bu numara ile sigortalının Türkiye’de faydalandığı sağlık hizmetlerinin takibi de sağlanmaktadır.

  Bu numarayı almak için sözleşmeli ülke sigortalıları “sağlık yardım belgesini”, Türkiye’deki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine sunmaları gerekmektedir. YUPASS numarası alma işlemleri tüm sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerince yapılmaktadır.

  b.          Türkiye’de bulunulan sürede hangi sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir?

  Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkeler, Fransa hariç olmak üzere, Türkiye’de sadece acil sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Fransa’dan ülkemize gelenler ise genel sağlık hizmetlerinde de faydalanabileceklerdir.

  Fransa dışındaki ülkelerden gelenler Türkiye’deki genel sağlık hizmetlerini kendi imkanları ile ya da özel sigorta yaptırarak karşılamaları gerekmektedir.

  c.          Acil sağlık hizmetleri nedir?

  Acil sağlık hizmetleri; herhangi bir acil hastalık ya da kaza sonrası ortaya çıkan ve zaman kaybetmeksizin müdahale gerektiren durumlarda, hasta ya da yaralının yaşamının ve yaşam kalitesinin korunması için yapılması gereken tıbbi müdahalelerdir. Hangi durumların acil sağlık hizmeti kapsamında olduğuna başvurulan sağlık kuruluşunun acil servisindeki hekimler karar vermektedir.

  ç.           Türkiye’deki acil sağlık hizmetleri de karşılanmayacak ülkelerden gelen kişiler ne yapmalıdır?

  Bu kişiler, Türkiye’de görecekleri tedavilerin masraflarını kendileri karşılamak zorundadır. Bu nedenle bu kişilere, Türkiye’de bulundukları süre için ihtiyaçları doğrultusunda özel sigortalar yatırmaları önerilmektedir.

  d.          Türkiye’ye gelirken hangi süreler için ve ülkeler özelinde yurt dışından hangi sağlık yardım belgesi alınmalıdır?

  Almanya ile yapılan anlaşma gereği geçici (turistik) amaçlı bulunmalarda ilgili sağlık yardım belgesi en fazla 183 gün süreyle düzenlenir. Diğer sözleşmeli ülkelerde süreleri her ülke kendi mevzuatına göre belirler. Türkiye’ye gelecek kişiler durumlarına uygun sağlık yardım belgesini mevzuatına tabi olduğu ülke sigorta kurumundan temin edebilir.

  e.          Özel seyahat sigortası ile Türkiye’de tedavi olabilir miyim?

  Özel seyahat sigortaları, poliçelerin kapsamına göre farklılık göstermektedir. Ancak sigorta yaptırılırken, ihtiyaca göre seyahat edilen transit ülkeleri ve Türkiye’deki acil veya genel sağlık hizmetlerini kapsayacak şekilde yaptırılması önerilir.

  f.           Türkiye’de özel sağlık sigortası başvurusu yapabilir miyim?

  Şartları taşıyan herkes Türkiye’de özel sağlık sigortası yaptırabilmektedir. Bunun için herhangi bir vatandaşlık ya da oturum izin belgesi dahi gerekmemektedir. Kişinin durumuna uygun sigortayı seçmesi ve kapsamını belirlemesi hak kayıplarına uğranılmasının önüne geçmek için önemlidir.