Rota

 • Slovakya

  Başkent: Bratislava

  Telefon Kodu: 421

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: SK

  Dil: Slovakça

  Slovak Hükümeti, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ve "düşük riskli" ülkeler listesinde yer vermediği ülkelerden gelip, Slovakya'dan transit geçecek kişiler için sınırda en geç 96 saat önceden alınmış negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilmesi zorunluluğunu bugün itibariyle kaldırmıştır. Bununla birlikte, Slovakya'da 8 saatten fazla kalınmaması ve mola verilmemesi şartları geçerliliğini korumaktadır.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Yabancıların Slovakya’ya getirebilecekleri döviz miktarı kişi başına 10.000 avro karşılığı dövizdir. Bunun üzerindeki miktarların ülkeye girişte beyan edilmesi gerekmektedir.

   Değerli Eşya

   Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye (altın ve mücevherat) değeri kişi başına 300 avro ile sınırlı olup, söz konusu meblağı aştığı takdirde gümrük deklarasyonu doldurmaları gerekmektedir. Yapılan gümrük kontrollerinde bu meblağın aşılması ve doğru beyanda bulunulmaması halinde ilgililer hakkında yaptırım uygulanmaktadır.

   Konu hakkında aşağıda kayıtlı web adresinden ilave bilgi temin edilmesi mümkündür:

   https://www.financnasprava.sk/en/homepage

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Uyuşturucu madde, silah, mermi, et ürünleri ve istisnai haller dışındaki süt ürünlerinin Slovakya’ya girişi yasaklanmış bulunmaktadır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler 40 adet sigara (2paket), 4 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 16 litre bira, 500 gr. kahve, aracın deposu dışında 10 litre benzindir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu
   Güncel Seyahat Uyarıları
  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Zorunlu Otoyol Pulu (vinyet) Uygulaması

    

   Slovenya’da vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce ya da otoyoldaki ilk benzin istasyonundan (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmekte ve 300 Avro para cezası uygulanmaktadır.

   Hız Sınırlamaları

   Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşmaktadır. Hız cezaları, vatandaşlarımızın AB içindeki adreslerine gönderilmektedir.

   Ağırlıkları 3,5 tona kadar olan araçlar için:

   • 10 günlük : 10 avro
   • Aylık     : 14 avro
   • Yıllık      : 50 avro

   Römorklar için ayrıca bandrol satın almak gerekmektedir.

   1.1.2016 tarihi itibarıyla otoyol bandrolleri elektronik olarak www.eznamka.sk internet sayfası, “eznamka” isimli cep telefonu uygulaması, petrol istasyonları veya sınır hudut kapılarından satın alınabilmektedir.

   Otoyolları kullanan taşıtlarda bandrol olmaması durumunda 700 ila 1.500 avro tutarında ceza tahakkuk ettirilmesine yol açmaktadır.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. 12 yaşından küçük çocukların ve 150 cm’den daha kısa boylu olanların aracın ön kısmına oturması yasaktır.

   Yollarda, her türlü iklim koşulunda, araçların 24 saat far yakmaları, ön ve arka koltukta oturanların emniyet kemeri takmaları, çocukların 12 yaşına kadar arkada ve çocuk koltuğunda oturmaları zorunluluğu vardır.

   Trafik kurallarının sürücülerce çiğnenmesi ve sürücülerin polis tarafından belirlenen trafik cezasını ödemeyi nakit yapamamaları halinde, ehliyetlerine el konularak verilen posta kuponu ile Slovakya’daki postanelere ödeme yapmalarını müteakip ehliyetleri iade edilmektedir.

   Slovak Cumhuriyeti’nde trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır. Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi, emisyon ölçüm pulu ve araç sigorta teknik kontrol belgesi ile otoyol bandrolü bulundurulması zorunludur.

   Aracın sigortalı olması zorunludur. Zararın 4.000 avroya kadar olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü, sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.

   Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanmayan kazalarda, bilahare sanığın gıyabında yapılan mahkemenin sonucu hakkında sadece vatandaşa bilgi verilmekte olup, kişinin bağlı olduğu ülkenin ilgili makamına bilgi verilmemektedir.

   Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda sanık gözaltına alınmakta, en fazla 48 saat gözaltında tutulmaktadır. Bu arada polis tarafından yapılacak soruşturmanın da tercüman yardımı ile yapılması gerekmektedir. Soruşturma akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. İlgili mahkeme davanın burada ya da Türkiye’de görülmesi yönünde karar verebilmektedir. Bu durumda sürücünün ehliyetine el konulmakta ve sürücü tutuksuz yargılanmaktadır.

   Schengen Bilgi Sistemi

   Schengen bölgesine girişlerin güvenliği amacıyla, Schengen Bilgi Sistemi (Schengen Information System-SIS) 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Schengen rejimi sınır ülkesi olması nedeniyle Slovakya’da da uygulamaya konulmuştur. Bu nedenle, daha önce Schengen bölgesine girişi herhangi bir şekilde engellenmiş olan vatandaşlarımızın isimleri veya araç kayıtları 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Slovak sınır girişlerinde sorgulama sırasında ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi için daha önce bu bölgeye girişi engellenmiş olan vatandaşlarımızın, durumlarını ülkemizdeki Slovakya temsilcilikleri aracılığıyla düzeltmedikleri sürece, Slovakya’ya bundan böyle giremeyeceklerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

   Hız Sınırları

   Azami hız limiti yerleşim birimlerinde 50 km., ana yollarda 90 km., otoyollarda ve birinci sınıf yollarda 130 km.dir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Güvenlik

   Slovakya’da zaman zaman gasp olayları yaşanabildiği göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın seyahatleri sırasında pasaport, para, ruhsat, ehliyet ve benzeri değerli eşyalarının güvenliğine dikkat etmeleri, özellikle park yerlerinde araç içinde görünür şekilde çanta bırakmamaları tavsiye olunur. Öte yandan, park yerleri dışında duran araçların çalınması olayları ile de zaman zaman karşılaşılmaktadır.

   Vatandaşlarımızın ayrıca otoyol ve şehirlerarası yollar üzerinde ve benzin istasyonlarında faaliyet gösteren hırsız ve yankesicilere de dikkat etmeleri gerekmektedir.

   Kaza Anında

   Kaza halinde vatandaşlarımızın, tercüman olmadan ifade vermemelerinde ve herhangi bir belgeye imza atmamalarında yarar bulunmaktadır.

   Kaza durumunda, karşı tarafla anlaşmaya varılabiliyorsa dahi polis çağırılması gerekmektedir. Yaralı varsa polis ve ambulansın birlikte çağrılması gerekir.

   Yol yardımı : 158 yada 09610/11111

  • Konaklama ve Duraklama

   Yakıt

   Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel (Naphtha) 1,23 avro
   • 95 Oktan Benzin 1,33 avro

  İletişim Bilgileri

  Memleket Yolunda Güzergahlar Ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota: Prag (Çek Cumhuriyeti) -Bratislava- Budapeşte (Macaristan)

   Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek vatandaşlarımızın Slovakya’dan geçerken kullanabilecekleri transit güzergahtır. E65 ve E75 yolları üzerinden toplamda 65 km kadar sürmekte olan kısa bir geçiştir.

 • Almanya

  Başkent: Berlin

  Telefon Kodu: 49

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: D

  Dil: Almanca

  Almanya, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacakları ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

   Rota 1: Hollanda’dan hareket

   Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 numaralı otoyol üzerinden Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz Eyaletlerini kat ettikten sonra, A-6 numaralı otoyol üzerinden Baden Württemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 numaralı otoyollar üzerinden Münih’e, Münih’ten de yine A-8 numaralı otoyolu takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler.

   Rota 2: Belçika’dan hareket

   Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 numaralı otoyolları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 numaralı otoyol, vatandaşlarımızı, Baden Württemberg Eyaleti’ndeki A-6 numaralı otoyola götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır.

   Rota 3: Fransa ve Kuzeybatı Avrupa’dan hareket

   Fransa ve Kuzeybatı Avrupa istikametinden gelen ve Baden-Württemberg'den karayoluyla geçecek olan vatandaşlarımız Karlsruhe-Stuttgart-Münih (A8) veya Hockenheim-Heilbronn-Nürnberg (A6) güzergâhını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otoyollarını takip ederek Avusturya’ya ulaşabilirler.

   Rota 4: Kuzey Bavyera'dan üzerinden Avusturya istikameti

   Kuzey Bavyera'dan geçerek Avusturya üzerinden ülkemize gidecek vatandaşlarımızın A9 ve A8 numaralı otoyollardan Münih-Salzburg güzergâhında seyahat etmeleri; İtalya üzerinden ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın ise A9 ve A95 otoyollarından Münih-Innsbruck güzergâhında veya A7 ve E43 otoyollarından Ulm-Bregenz güzergâhında seyahat etmeleri tavsiye olunur.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Kontrollerde tespit edilen 10.000 avro üzerindeki paraların ve değerli eşyaların, organize suçlardan elde edilmiş olan kazançları tespit etmek amacıyla, kaynağı sorulmaktadır. Bu durumda olan kişilerin gümrük makamlarına bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. 10.000 avronun üzerinde para ve değerli eşyaların bildirilmemesi halinde paraya el koyulması ve ceza uygulanması söz konusudur. Bildirilmesi halinde ise vergi uygulanmamaktadır.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   İstisnai bazı uygulamalar dışında et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, egzotik hayvan ve bitkiler, ateşli silahlar, patlayıcı madde, uyuşturucu madde ve pornografik malzemenin ülkeye sokulması yasaktır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir. Aşağıda kayıtlı ürünlerin kişisel ihtiyaç/kullanım kapsamında vergisiz ve gümrüksüz olarak Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere getirilmesi mümkündür.

   Tütün ürünleri:

   • 200 adet sigara
   • 50 adet yaprak sigara
   • 250 gr. pipo tütünü

    Bu oranların, 40 adet sigara, 20 adet yaprak sigara ya da 50 gr pipo tütünü olarak sınırlandırılması da mümkündür.

   Alkollü içkiler:

   • Toplam 1 litre olmak üzere alkol ve alkol oranı % 22’nin üzerindeki alkollü içecekler
   • Toplam 2 litre olmak üzere alkol oranı %22’nin üzerindeki alkollü içecekler
   • 4 litre köpüksüz şarap
   • 16 litre bira

   Benzin:

   • Motorlu ulaşımın her çeşidinde aracın standart benzin deposunda yer alan miktar
   • Taşınabilir ayrı bir bidonda 10 litreyi geçmemek kaydıyla taşınan benzin

   Diğer ürünler (Parfüm, kahve, çay, elektronik eşyalar vb .):

   • Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 avroya kadar olan ürünler
   • Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 avroya kadar olan ürünler
   • Diğer yolcular için değeri 300 avroya kadar olan ürünler
   • 15 yaş altı yolcular için değeri toplam 175 avroya kadar olan ürünler. Kişisel bagajlar (bavullar) ile kişisel kullanım için öngörülen ilaçların değeri bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

   Şahıslar, seyahatleri sırasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Yolculuk esnasında otoyollardaki trafik konusunda bilgi veren bölgesel radyo kanallarının takip edilmesinin seyahat güvenliği açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.

   Ayrıca otomobil kulüplerine üye vatandaşlarımızın seyahatleri öncesi söz konusu kulüplere başvurarak seyahat edecekleri güzergâhlar ve diğer hususlar konusunda bilgi almaları tavsiye olunur.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Güvenli seyahat için, trafik işaret ve işaretçileri ile hız limitlerine titizlikle riayet edilmesi gerekmektedir.

   Transit geçecek özel araçlar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Sürücü belgesi, ruhsat ve trafik sigortalarının (Uluslararası Yeşil Sigorta Kartı) olması gerekmektedir.

   Yeni ehliyet alan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları yasak olup, 2 yıl veya daha uzun süredir ehliyet sahibi olan sürücüler, 0,5 promil veya üzeri alkollüyken trafik seyrini bozacak şekilde araç kullanma ya da ölümlü veya yaralamalı bir kazaya sebep vermeleri halinde, hapis cezasına çarptırılabileceklerdir.

   Otomobillerin arka koltuklarında da kemer takma mecburiyeti vardır. Ayrıca 2006 yılı ortasından itibaren gün içinde de farların açık olması zorunludur.

   Trafik sağdan akmaktadır. Trafik işareti bulunmayan kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır. Yolların belirli yerlerinde kameralar bulunmakta olup, hız limitini aşan araçların fotoğrafını çekmekte; ardından para cezası uygulanmaktadır. Otobanlarda, gündüzleri de farların açık tutulması gerekmektedir.

   Hapis cezası öngörülen trafik suçları:

   Genel olarak ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarının cezaları paraya çevrilmektedir. Ölüm ve yaralamaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu hükümleri uygulanmaktadır.

   Emanet araç kullanımı:

   Kullanılan aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından getirilmesi durumunda, Konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletname gerekmektedir. İlgili ülkenin Gümrük, Belediye, Emniyet, mahkeme gibi resmi makamlarca onaylanmış gerçek kişilerin kendi aralarında düzenledikleri, Uluslararası Tur İttifakı ve Uluslararası Otomobil Federasyonu üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen, otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler ile taşıtın girişine izin verilmektedir. Dolayısıyla, sürücü vekâletnameleri Başkonsolosluklarda düzenleneceği gibi, Alman Otomobil Kurumu (ADAC) şubelerinde düzenlenen sürücü vekâletnameleri de geçerlidir.

   Hız Sınırları

   Binek otomobiller için hız sınırları şu şekildedir:

   • Şehir içi 50 km/s
   • Şehir dışı 100 km/s
   • Otoyol için önerilen 130 km/s
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Almanya'da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır. Otoyol üzerlerinde çok sayıda konaklama tesisi mevcuttur.

   Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur. Türkiye’de kendilerine gerekli olacak parayı önceden bir banka şubesine havale etmeleri en güvenilir yöntemdir.

   Trafik kurallarına ve trafik işaretlerine uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

  • Konaklama ve Duraklama

   Yakıt

   Almanya'da 01.01.2008 tarihinden itibaren Berlin, Köln, Hannover, Darmstadt, Frankfurt (Hessen Eyaleti’ndeki birçok başka şehirde), Münih ve Düsseldorf bölgeleri ile Ruhr bölgesindeki kentlerin şehir merkezleri başta olmak üzere oluşturulan bazı ekolojik çevre bölgelerine çevre pulu olmayan araçlara giriş yasağı getirilmiştir. Bunun yanı sıra Euro 4 emisyon normu ve altında olan dizel motorlu taşıtların 01.01.2019 tarihi itibariyle Stuttgart şehrine girişleri yasaklanmıştır. Uygulamanın başladığı yerlerde, söz konusu çevre pulu olmaksızın şehir merkezlerine arabayla giren sürücülerin 80,00 avro ceza ödemeleri gerekmektedir. Bahse konu uygulamalar hakkında “www.umwelt-plakette.de” adresindeki internet sitesinden ayrıntılı bilgi temini mümkündür. Internet sayfası Türkçe olarak da hizmet vermektedir.

   Hessen Eyaleti’nde bulunan Darmstadt şehrinde 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren Euro 6 emisyonundan düşük dizel araçlar ile Euro 1 ve 2 benzinli araçların şehir merkezindeki Heinrichstrasse ve Hügelstrasse caddelerine girememesi konusunda bir karar alınmıştır.

   Hamburg’da 31.05.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile bütün araçlar için Max-Brauer-Allee (Altona semti) mavi çevre olarak belirlenmiştir. Bu caddede, dizel yakıt (Euro-6 normuna uymayan taşıtlar) kullanan taşıtların geçiş yasağı bulunmakta olup ihlali halinde 25 – 27 avro cezası ödenmektedir.

   Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   Dizel                                1,05 avro

   Super E10          95         1,17 avro

   Super Plus         98         1,39 avro

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Berlin Büyükelçiliği

   Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin

   Telefon: 00 49 30 275850

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00 49 177 5773429

   botschaft.berlin@mfa.gov.tr

   http://berlin.be.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Almanya


   Berlin Başkonsolosluğu

   Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

   Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 1639519346

   konsulat.berlin@mfa.gov.tr

   http://berlin.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen


   Düsseldorf Başkonsolosluğu

   Adres: Willstätterstr. 9, 40549 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49 211 45 47 80

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 151 196 051 02

   konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

   http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal


   Essen Başkonsolosluğu

   Adres: Am Zehnthof 55, 45307 Essen- Deutschland

   Telefon: 00 49-201 84 21 60

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 1743061206

   konsulat.essen@mfa.gov.tr

   http://essen.bk.mfa.gov.tr/

   Görev Bölgesi: Arnsberg İdari Bölgesi, Düsseldorf İdari Bölgesinin Essen ve Mülheim An der Ruhr şehirleri


   Frankfurt Başkonsolosluğu

   Adres: KENNEDYALLEE 115-117, 60596 FRANKFURT AM MAIN

   Telefon: 00 49 69 713 773

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 160 966 52 270

   konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr

   http://frankfurt.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Hessen Eyaleti


   Hamburg Başkonsolosluğu

   Adres: TESDORPFSTR.18, 20148 HAMBURG

   Telefon: 00 49-40 44 80 33-0

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 178 732 81 09

   konsulat.hamburg@mfa.gov.tr

   http://hamburg.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Hamburg ve Schleswig Holstein Eyaletleri


   Hannover Başkonsolosluğu

   Adres: AN DER CHRISTUSKIRCHE 3, 30167 HANNOVER DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49- 511- 76 86 50

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00491779372727

   konsulat.hannover@mfa.gov.tr

   http://hannover.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Aşağı Saksonya (Niedersachsen), Saksonya-Anhalt ve Bremen Eyaletleri


   Karlsruhe Başkonsolosluğu

   Adres: Rintheimer str. 82 76131 KARLSRUHE

   Telefon: 00 49-721 98 44 00, 00 49-721 98 44 010 00 49-721 98 44 050

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 176 6531 0239

   konsulat.karlsruhe@mfa.gov.tr

   http://karlsruhe.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaletinin Karlsruhe ve Freiburg idari bölgeleri


   Köln Başkonsolosluğu

   Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49 2233 93980

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 163 951 93 06 veya 0049 175 696 31 92

   konsulat.koeln@mfa.gov.tr

   http://koln.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald


   Mainz Başkonsolosluğu

   Adres: AN DER KARLSSCHANZE 7, 55131 MAINZ

   Telefon: 00 49-6131 98 26 00

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00491 766 148 4355

   konsulat.mainz@mfa.gov.tr

   http://mainz.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaletleri


   Münih Başkonsolosluğu

   Adres: MENZINGER STR.3 80638 MÜNCHEN DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49-89 17 80 310

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00491632279490

   konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

   http://munih.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Güney Bavyera(Oberbayern-Niederbayern-Schwaben)


   Münster Başkonsolosluğu

   Adres: LOTHARINGER STRASSE 25-27 48147 MÜNSTER DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49-251 414 700

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 163 462 07 78

   konsulat.muenster@mfa.gov.tr

   http://munster.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Münster ve Detmold Valilikleri


   Nürnberg Başkonsolosluğu

   Adres: REGENSBURGER STR.69 90478 NÜRNBERG DEUTSCHLAND

   Telefon: Santral:00 49-911 946 76-0

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049 (0)1525 181 45 91 veya 0049 (0)1522 366 91 44

   konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr

   http://nurnberg.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: (Kuzey Bavyera ve Thuringen eyaleti) Aşağı Frankonya (Unterfranken), Orta Frankonya (Mittelgfranken), Yukarı Frankonya(Oberfranken), Yukarı Palatina(Oberpfalz)


   Stuttgart Başkonsolosluğu

   Adres: Kernerplatz 7 70182 STUTTGART DEUTSCHLAND

   Telefon: 00 49-711 16 66 70

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0049-1793602501 veya 0049-15236299208

   konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr

   http://stuttgart.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart ve Tübingen İdari Bölgeleri

 • İngiltere

  Başkent: Londra

  Telefon Kodu: 44

  Para Birimi: Sterlin

  Plaka Kodu: GB

  Dil: İngilizce

  Fransa 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek olan yolculara vatandaşlıklarına bakılmaksızın isteğe bağlı 14 günlük karantina uygulaması sunmaktadır fakat transit yolcular bu kuraldan muaftır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Birleşik Krallık gümrük görevlileri Birleşik Krallık’a giriş ve çıkış yapan araçları arama hakkına sahiptir. Birleşik Krallık’a giriş ve çıkış yapan yabancı ülke vatandaşlarının üzerlerinde 10.000 avro veya karşılığı diğer yabancı paradan daha az miktarda nakit para bulundurmaları halinde yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur. Beyana tabi olmayan (10.000 avrodan az) miktarda parası olan vatandaşlarımız sınır kapısında doğrudan “YEŞİL GEÇİŞ YOLU”na geçebilir.

   Vatandaşlarımızın beraberindeki para miktarı 10.000 Avro (veya karşılığı diğer yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka online beyan yapılması gerekmektedir. Beyanda bulunulmaması halinde, mevzuat uyarınca 5000 İngiliz sterlinine kadar ceza uygulanmaktadır. Öte yandan paranın kaynağında ve/veya miktarında bir şüphe görülmesi durumunda Birleşik Krallık gümrük yetkilileri paranıza el koyma yetkisine sahiptir. Gümrük görevlileri, el konulan parayı bir mahkeme kararı kesinleşinceye kadar 48 saat boyunca tutma yetkisine sahiptir.

   Vatandaşlarımızın üzerinde 10.000 avrodan fazla nakit para bulunması halinde, paranın, birimleri, türü (banknot mu çek mi?), kaynağı, nasıl kullanacağı, sahibi, kime gideceği ve pasaport numaranızı belirtilerek, ülkeye giriş-çıkış tarihinden en az 3 gün önce online gümrük beyannamesi doldurulmalıdır. Bu form doldurulup yüklendiğinde yazılı bir kopyası alınmalıdır ve bu kopya ile sınır kapısındaki “KIRMIZI GEÇİŞ YOLUNA” girilmelidir. Gümrük beyannamesinin online olarak teslim edilmediği durumda, vatandaşlarımız ilgili sınır kapısından BOR9011 kodlu belgeden, birini yetkililere teslim etmek ve birini saklamak amacıyla 2 adet doldurmalıdır. Seyahat eden kişinin elinde bulunan belgeyi gümrük yetkililerine beyan etmesi gerekmektedir.

   Birleşik Krallık’a giriş ve çıkışlarda vatandaşlarımız değeri toplamda 390 İngiliz sterlinini aşmayacak kadar değerli eşyayı (altın, gümüş veya herhangi bir başka değerli eşya) taşıyabilmektedir. Birleşik Krallık’a özel uçak veya tekne ile girilmesi durumunda bu sınır 270 İngiliz sterlinine düşmektedir. Eşya veya ürün sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu miktarın aşılması durumunda eşyaların gümrük görevlilerine beyan edilmesi gerekmektedir. Aşım durumunda vatandaşlarımız toplam değeri 630 İngiliz sterlininin altında kalan eşya veya eşyalar için %2,5 oranında vergi ödemek durumunda kalmaktadır. Değeri bu miktarı aşan eşya veya eşyalar için vergi oranları değişiklik göstermektedir.

   Birleşik Krallık gümrük makamları tarafından ceza protokolü düzenlenerek el konulan eşyalarla (altın para, altın takılar ve nakit para) ilgili olarak vatandaşlarımız, bir ay içinde itiraz etme hakkına sahiptir. Ancak çürüme özelliği taşıyan ürünler çok çabuk bir şekilde yok edildiği için geri almak genellikle mümkün olmamaktadır. Eşya veya para için yapılacak olan itiraz, ürünün geri verilmesi talebi veya el koyma işleminin hukuki olmaması şeklinde yapılabilmektedir. İki işlem ayrıdır ve aynı anda ikisine de başvurulabilmektedir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Uyuşturucu maddeler, silahlar, kendini koruma amacıyla kullanılan gaz ve spreyler, koruma altında bulunan bitki ve hayvan türleri, ham elmas, ahlaksız ve müstehcen objeler/eşyalar ve AB dışından getirilen her türlü et ve süt ürünlerinin Birleşik Krallık’a sokulması yasaktır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Gümrüklerde yolcu beraberinde vergisiz olarak Birleşik Krallık’a sokulabilecek mallar aşağıda sunulmuştur.

   %22 ve üzeri alkollü içecek 1 litre, %22 altı olan alkollü içecek ise 2 litre olarak gümrükten geçirilebilmektedir. Bunun kuralın haricinde bira için 16 litre, şarap için ise 4 litre olacak şekilde özel bir izin vardır. Öte yandan, 200 adet sigara, 100 adet sigarillo, 50 puro veya 250 gram sigara tütünü gümrüksüz olarak geçirilebilmektedir. Vatandaşlarımız bu izinleri ayırarak da kullanabilmektedirler (örneğin 100 adet sigara ve 25 adet puro gibi).

   Yukarıda kayıtlı miktarların üzerindeki mallar, gümrük vergisine tabidir. Söz konusu miktarların üzerindeki malların Birleşik Krallık’a sokulabilmesi için gereken vergileri ödemek gerekmektedir. Aksi takdirde izin verilen miktarın üzerinde mal yakalanması durumunda malların tümüne el koyulmaktadır.

   Birleşik Krallık’a özel veya raporlu ilaç getirmek isteyen vatandaşlarımız, gümrük memurlarına ilaçla ilgili raporları ibraz etmekle yükümlülerdir. Raporun kendi isimlerine olması ve getirdikleri ilacın miktarının rapordakinden fazla olmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Birleşik Krallık’ta üç aydan fazla kalmaları veya kendilerine üç aydan fazla yetecek ilaç getirmeleri durumunda bazı ilaç türleri için lisans almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın bu yükümlülükleri karşılamamaları durumunda beraberlerinde getirdikleri ilaçlara el koyulmaktadır.

   Gerekli izinler alındığı takdirde vatandaşlarımız kedi, köpek, dağ gelinciği veya at olmak şartıyla evcil hayvanlarını Birleşik Krallık’a getirebilmektedirler.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Birleşik Krallık’tan gelen ve Birleşik Krallık’a dönecek olaran vatandaşlarımız için genellikle bir seyahat problemi bulunmamaktadır. Ancak COVID-19 salgının etkileriyle hükümet, zorunlu olmadığı sürece Birleşik Krallık dışına seyahat edilmemesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Öte yandan Fransa’nın uyguladığı seyahat uygulamaları kısmen de olsa devam etmektedir.. AB ülkeleri için seyahat kısıtlamaları 15 Haziran’dan itibaren kaldırılmıştır. Birleşik Krallık da bu ülkeler arasına dahil edilmiştir ancak Fransa hükümeti Birleşik Krallık’tann gelen yolcuların 14 gün karantinaya girmesini tavsiye etmektedir.

   Karayollarındaki onarım çalışmaları hakkındaki güncel duyurular Londra Büyükelçiliğimiz ile Londra ve Edinburgh Başkonsolosluklarımızın internet sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmaktadır.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Manş Tüneli (Eurotunnel) kullanmak isteyen vatandaşlarımız 85 İngiliz sterlini ücret ödemek durumdadır. Bu bir araç ve maksimum 9 kişiyi kapsayan standart bir bilet fiyatıdır. Daha farklı durumlar için ilgili web sitesinden bilet fiyatları kontrol edilmeli ve gerekirse tünel işletmesiyle iletişime geçilmelidir.

   Harwich Limanı’ndan Hollanda’ya feribotla geçmek isteyen vatandaşlarımız araba türleri ve seyahat zamanına bağlı olarak 59 ila 139 İngiliz sterlini karşılığında bilet temin edebilir. Bu fiyatlar sadece bir araç ve bir yolcu için geçerlidir. Sürücü haricinde yolcular bulunması halinde, 16 yaş ve üstü için 16, 4-15 yaş arası için 8 İngiliz sterlini ücret ödenmesi gerekmektedir. 0-3 yaş için ise bilet ücreti talep edilmemektedir. Aracın içinde hayvan bulunması durumunda, hayvan başına 18-20 İngiliz sterlin ücret ödemek gerekmektedir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Bileşik Krallık’ta araç kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken kurallar şu şekildedir:

    

   • Birleşik Krallık’ta trafik yolun sol tarafından akmaktadır. Sürücülerin kavşaklardan, tek yönlü yollardan ve göbeklerden dönüş yaparken daha çok dikkat sarf etmeleri gerekmektedir.
   • Tüm araç sürücüleri, araçlarında arıza veya kaza durumlarında diğer araç sürücülerini ikaz edecek bir ikaz levhası bulundurmalıdır.
   • Dönel kavşaklarda, sağdan gelen araçlar yol önceliğine sahiptir. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde geçişler trafik ışıkları ile kontrol edilmektedir.
   • Otomobillerde ön ve arka koltuklarda oturan tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur. Çocuklar için mutlaka, yaşlarına göre özel çocuk koltukları gerekmektedir.
   • Birleşik Krallık’ta bazı yollar yalnızca otobüslere ve taksilere ayrılmıştır. Şahsi araçların bu yollarda seyahat etmesine izin verilmemektedir. Kurallara uymayan sürücüler para cezası ödemek durumunda kalır.
   • Geceleri aydınlatılmayan yollarda uzun farların yakılması zorunludur. Ayrıca uzun farlarınızı ve sis farları görüş alanının 100 metrenin altına düştüğü tüm zamanlarda yakılabilmektedir.
   • Park yasağı olan yerlerin kullanımına sadece aracın bozulması veya kaza olması durumunda izin verilir. Bunun dışındaki durumlarda para cezası uygulanmaktadır.
   • Birleşik Krallık’ta arka sis lambaları yalnızca görüş alanı 100 metrenin altına düştüğü durumlarda kullanılmaktadır.
   • Kırmızı ışıkta geçen sürücülere bir ay sonra cezai işlem uygulanmaktadır.
   • Trafik lambası olmayan yaya geçitlerinde sürücü yayayı gördüğü an durmak durumundadır. Aksi takdirde sürücü ceza ödemek durumunda kalmaktadır.
   • Birleşik Krallık’ta traktör, karavan gibi yavaş giden araçlar arkalarında 6 araçtan fazla birikim olduğu takdirde bu araçlara yol vermelidir.
   • Trafik cezaları genellikle para cezası şeklindedir. Bazı trafik suçlarında ehliyete doğrudan ceza puanı verilmektedir. Bu puanlar belirli bir miktarı aşarsa sürücü ehliyetini kaybedebilmektedir.
   • İçkili araba kullanma, kazaya ve ölüme sebebiyet verme gibi olaylarda hapis cezası söz konusudur. Ölüm durumunda müebbet hapse kadar ceza verilebilmektedir.
   • Bisikletli, motosikletli sürücüler için dikkatli olmak gerekmektedir. Otobüslerden inen yolcular ve okul yolundan geçen çocuklar için de sürücülerden daha çok dikkat beklenmektedir.
   • Araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Araçlarda, araç kiti kullanılabilmektedir.

    

   Birleşik Krallık’ta sürücüler trafik kurallarına disiplinli bir şekilde uymaktadır. Öte yandan, polis ve ekonomik sistemler herhangi bir kural ihmalini derhal tespit edebilmektedir. Kurallar ve cezai uygulamalar sert ve net olduğundan, Birleşik Krallık’ta trafik kurallarına daha çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sürücülere ağır cezalar uygulanmaktadır.

    

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Birleşik Krallık genel olarak güvenli bir ülkedir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Vatandaşlarımızın soruları veya merak ettikleri bir şey olması durumunda polisten veya bir benzin istasyonu görevlisinden yardım almaları önerilmektedir. Yetkili olmayan ve yabancı insanlardan mesafeyi korumak ve şüpheli durumlarda uzaklaşmak gerekmektedir. Vatandaşlarımız konaklamak istiyorlarsa, konaklayacakları yeri önceden belirlemeleri önerilmektedir. Ayrıca, belirlenen rotalar dışındaki rotaları kullanmaktan zorunlu durumlar haricinde kaçınmak gerekmektedir.

   Yolda bir olumsuzluk yaşanması halinde, mümkünse dörtlü flaşörler yakılmalı ve güvenli bir şekilde araç sola çekilmelidir. Araçtaki kişiler, yol bariyerlerinin arkasına geçilmelidir. Durulan yerin yakınlarında turuncu veya mavi renkte bulunan SOS telefonlarından biri varsa kullanılmalıdır. Olmaması halinde 999 aranmalıdır. İletişim sağlandığı durumda yol yardımı maksimum 60 dakika içerisinde ulaşmaktadır. Yol yardımı için vereceğiniz ücret, firma ve arızaya bağlı olarak değişebilmektedir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Birleşik Krallık yollarında yeterli sayıda benzin istasyonu bulunmaktadır. Dinlenme tesisleri ise ülkemize nazaran daha az sayıda bulunmaktadır. Bazı dinlenme tesisleri 24 saat hizmet vermemektedir. Bu bağlamda, vatandaşlarımıza, özellikle gece yolculuklarından, rotaları üzerindeki dinlenme tesisi ve benzinlikleri belirlemeleri önerilmektedir.

   Birleşik Krallık vatandaşı olmayanlar, konaklayabilmek için AB vatandaşı olmak veya bir vizeye sahip olmak durumundadır. Mağduriyet yaşanmaması adına konaklanacak yerin önceden belirlenmesi, rota üzerindeki konaklama yerlerinin önceden bilinmesi ve güvenilmez yerlerin konaklama için kullanılmaktan kaçınılması önerilmektedir.

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Sofya Büyükelçiliği

   Adres: 43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom

   Telefon: +44 20 73 93 02 02

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +44 74 23 83 95 77

   Faks: +44 20 73 93 00 66, +44 20 73 93 92 13

   embassy.london@mfa.gov.tr

   http://londra.be.mfa.gov.tr/

   Görev Bölgesi: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı , Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark)

    

   Londra Başkonsolosluğu

   Adres: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge London SW7 1BW,United Kingdom

   Telefon: +44 20 7591 69 00

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +44 79 5183 98 79

   Faks: +44 20 75 91 69 11

   consulate.london@mfa.gov.tr

   http://londra.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: İngiltere'nin West Midlands, East Midlands, East of England, South West, South East ve London bölgeleri, Yorkshire and the Humber bölgesinin West Yorkshire, South Yorkshire ve East Riding of Yorkshire idari bölgeleri, North West England bölgesinin Merseyside, Greater Manchester ve Cheshire idari bölgeleri, Galler, Isle of Man, Bailiwick of Jersey ve Bailiwick of Guernsey, Birleşik Krallığa bağlı denizaşırı topraklar

    

   Edınburgh Başkonsolosluğu

   Adres: 39 Drumsheugh Gardens, Edinburgh, EH3 7SW, United Kingdom

   Telefon: +44 131 2859282

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: 00447780984144

   Faks: -

   consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

   http://edinburg.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: İskoçya, Kuzey İrlanda ve York dahil İngiltere'nin Kuzeyi

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Birleşik Krallık turistlerin yıllardır en gözde yerlerinden birisi olmuştur. Özellikle Londra ve Londra’da bulunan turistik mekanlar insanlar için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Vatandaşlarımızın Birleşik Krallık’ta seyahat planları dışında gerçekleştirecekleri turistik ve keyfi ziyaretleri dikkatlice ve mümkünse önceden planlayarak gerçekleştirmeleri olası mağduriyetleri engelleyecektir.

 • Fransa

  Başkent: Paris

  Telefon Kodu: 33

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: F

  Dil: Fransızca

  Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki seyahat kısıtlamaları AB vatandaşları için kaldırılmıştır ve söz konusu sınırda uluslararası seyahat belgesi sunulması da gerekmemektedir. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına ilişkin kısıtlamalar 1 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edecektir. Fransa 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek olan yolculara vatandaşlıklarına bakılmaksızın isteğe bağlı 14 günlük karantina uygulaması sunmaktadır fakat transit yolcular bu kuraldan muaftır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Eurotunnel Aracılığıyla İngiltere’den Fransa’ya Geçiş

   İngiltere’de mukim vatandaşlarımızın karayoluyla ülkemize gitmeyi tercih etmeleri durumunda Fransa'yı İngiltere'ye bağlayan "Eurotunnel"i kullanmak suretiyle, Fransa’nın Calais şehrinden giriş yaparak İtalya’ya gitmeleri halinde Fransa’dan transit olarak geçmeleri gerekmektedir. Eurotunnel'i, taşıt başına temmuz ve ağustos aylarında takriben 200 Euro’luk bir ücret karşılığında kullanacak olan vatandaşlarımız Fransa'ya araçlarıyla 35 dakikada ulaşabilirler.

   Eurotunnel’e ilişkin güncel ücret tarifelerine https://www.eurotunnel.com adresinden ulaşılması mümkündür.

   Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki seyahat kısıtlamaları AB vatandaşları için kaldırılmıştır ve söz konusu sınırda uluslararası seyahat belgesi sunulması da gerekmemektedir. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına ilişkin kısıtlamalar 1 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edecektir. Fransa 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek olan yolculara vatandaşlıklarına bakılmaksızın isteğe bağlı 14 günlük karantina uygulaması sunmaktadır fakat transit yolcular bu kuraldan muaftır.

   Dunkerque veya Calais Üzerinden Fransa’ya Geçiş

   İngiltere'den Fransa’ya, Dunkerque veya Calais üzerinden, denizyoluyla ulaşmak da mümkündür. Temmuz ve ağustos aylarında taşıt başına 40 ila 70 Euro karşılığında, Fransa ve İngiltere arasında en hızlı deniz seferlerini icra eden Dover-Calais feribotu kullanılabilir (hızlı feribotla 35 dakika/normalde 90 dakika). Dover'den Dunkerque istikametindeki deniz seferleri ise 2 saatte icra edilmektedir (Temmuz ve ağustos aylarında maliyeti taşıt başına 30 ila 70 Euro arasında değişmektedir).

   İngiltere’den Fransa’ya feribot seferlerine ilişkin güncel ücret tarifelerine http://www.chunnel.org.uk/ferry.htm adresinden ulaşılması mümkündür.

   Vatandaşlarımız Fransa’dan ülkemize seyahat ederken aşağıdaki güzergahları izleyebilirler:

   İtalya’dan Feribot ile Ülkemize Gidilecekse:

   Fransa'ya deniz yoluyla Calais üzerinden giriş yapıldığında, A26 otoyolu devamında A1 otoyolu ile Paris istikametine, oradan da A6 otoyolu ile Lyon istikametine gidilmelidir. Calais ile Lyon arası yaklaşık 862 km'dir. Fransa'ya deniz yoluyla Dunkerque üzerinden giriş yapıldığında ise, Lille istikametinde A25 otoyolu alınmalı ve Lille yakınlarında A1 otoyoluna geçilmelidir. A1 otoyolunda Cambrai mevkiine ulaşıldığında, A26 otoyolu Lyon istikametine alınmalıdır. Dunkerque ile Lyon arası yaklaşık 771 km'dir.

   Karayolu Tercih Edildiği Takdirde:

   Rota 1: Londra - Dunkerque - Brüksel

   Manş Denizi'nden Fransa’ya geçip, kıyı şeridi üzerinden (Dunkerque istikametinde) Belçika’ya giriş yapıldıktan sonra, Belçika’daki vatandaşlarımızın izlediği Avrupa karayolu kullanılabilir.

   Rota 2: Arabalı Tren Yolculuğu

   Paris - Strazburg - Linz - Viyana - Kapıkule Sınır Kapısı

   Fransa’dan hareketle Almanya üzerinden Viyana’ya gidilmek suretiyle arabalı tren yolculuğu da son yıllarda tercih edilen bir seyahattir.

   Rota 3: İtalya Üzerinden Karayolu ile Seyahat

   Paris - Cenevre - Milano - Venedik - Lübliyana - Zagreb - Belgrad - Sofya - Kapıkule Sınır Kapısı

   Kuzey İtalya, Slovenya, Hırvatistan giriş yaptıktan sonra diğer vatandaşlarımızın izlediği Avrupa karayolu kullanılabilir.

   Ro-ro Taşımacılığı

   Sürücü ve yolcuların seyahatleri öncesi ilgili limanlar arası uçuş ve transferlerini kendilerinin organize etmeleri koşuluyla motosiklet ve otomobillerini ro-ro taşımacılığı yapan şirketler aracılığıyla Toulon-İstanbul Pendik limanları arasında taşımaları mümkündür.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   15 yaşından büyük kişiler için;

   • Hava ve deniz yolu dışında başka bir yolla ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 300 Euro ve üzeri değere sahip olanları,
   • Hava veya deniz yolu ile ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 430 Euro ve üzerinde değere sahip olanları,
   • 15 yaşından küçük kişiler için, beraberinde getirdikleri eşyalardan 150 Euro ve üzeri değere sahip olanları gümrüğe beyan etmeleri gerekmektedir.

   Fransa’dan kişi başına en fazla 10.000 Euro tutarında nakit para, döviz, çek veya menkul değer çıkarılabilir. Aynı sınırlama, bu ülkeye giriş yapacak vatandaşlarımız için geçerlidir. Bu rakamın üzerindeki meblağlar gümrükte beyan edilmelidir. Gümrük beyan işlemlerinin Fransa’dan ayrılmadan 2 gün öncesine kadar https://pro.douane.gouv.fr/ adresi üzerinden beyan formu doldurularak da internet üzerinden beyanda bulunmak mümkündür. Form doldurulduktan sonra kayıt numarasının saklanması veya kaydın bir örneğinin alınması, gümrükte yapılabilecek bir kontrol sırasında kolaylık sağlayacaktır.

   Ziynet Eşyaları

   Ziynet eşyalarının bavula konulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, havaalanlarında yapılan denetimlerde, ziynet eşyası bavullarda bulunduğu tespit edilen vatandaşlarımızın söz konusu malları, Fransız Gümrük mevzuatı uyarınca ticari mal olarak değerlendirilmekte ve faturaları talep edilerek burada kayıtlı değer üzerinden KDV alınmakta ve ayrıca ceza uygulanmaktadır.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Fransa’ya yapılacak girişlerde vatandaşlarımızın beyana tabi eşyası olduğu takdirde gümrük memurlarına bilgi vermeleri gerekmektedir. Kontroller sırasında yanıltıcı veya eksik beyanda bulunulduğunun anlaşılması durumunda, yüklü para cezaları uygulanmaktadır.

   Uyuşturucu Madde Yasağı

   Uyuşturucu madde ve uyuşturucu özelliği taşıyan maddelerin Fransa’ya sokulması kesinlikle yasaktır.

   Taklit Marka Eşyalar

   Tatil dönüşlerinde diğer ülkeler üzerinden Fransa’ya girişte özellikle dikkat edilmesi gereken husus marka taklidi eşya bulundurulmamasına özen gösterilmesidir. Titizlikle yapılan gümrük kontrolleri sırasında tespit edilen taklit markalı eşyalar için o malın gerçek marka fiyatının iki katı ödetildiği gibi, ayrıca üç yıla kadar da hapis cezası da uygulanmaktadır.

   Evcil Hayvanlar

   Fransa'ya giriş yapacak vatandaşlarımız, veterinerden sağlık muayenesinden geçtiğine dair bir belge ibraz etmek şartıyla, beraberlerinde en fazla beş evcil hayvan bulundurabilirler. Kedi ve köpekler için Fransa'ya gelmeden en erken 90 gün önce kuduz aşısı yaptırmak zorunludur.

   Fransa'ya sokulacak evcil hayvanlara ilişkin ayrıntılı bilgilerin şu linkten temini mümkündür: http://www.douane.gouv.fr/articles/a11626-voyage-venir-en-france-avec-mon-animal-de-compagnie

   Taze Yiyecekler ve Et Mamulleri

   Vatandaşlarımızın Türkiye'den gelirken beraberlerinde taze yiyecek, özellikle süt ve süt mamulleri ile et ve et mamulleri getirmemeleri, bunların Fransa'ya sokulmasının yasak olmasından dolayı tavsiye edilir. Diğer yandan, şahsi kullanım amaçlı ilaç, bebeklere yönelik mama ve süt tozunun Fransa'ya girişi yasak değildir. Bir malın Fransa’ya sokulması hakkında tereddüt olması durumunda, Türkiye’deki Fransız Büyükelçiliği (Ankara) veya İstanbul Başkonsolosluğu ile temasa geçilmesinde fayda bulunmaktadır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Fransa'ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 dereceyi geçen içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl koku (eau de toilette) sokulmasına izin verilmektedir.

   Taşıtlarda, depodaki yakıta ilaveten 10 litrelik bir benzin bidonunun bulunmasına izin verilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Türkiye’ye hava veya karayoluyla seyahat etmeden önce, tüm aile üyelerinin pasaportlarının geçerlilik sürelerinin ayrı ayrı kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çocuklar için azami 5 yıllık pasaport düzenlenmektedir. Dolayısıyla, anne ve/veya babanın pasaportu geçerli olsa dahi, çocukların pasaportlarının geçerlilik süresinin sona ermiş olması mümkündür.

   Fransa’ya öngörülen dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerlilik süresi bulunmaması halinde, vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine başvurarak pasaportlarını yeniletmeleri gerekmektedir. Geçici Pasaport belgesinin yalnızca sılaya dönüş ve acil durumlar için düzenlendiği hatırda tutulmalıdır. Pasaport işlemlerine ilişkin ayrıntılı bilgi ve randevu, www.konsolosluk.gov.tr adresinden temin edilebilir.

   Vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce aşağıda kayıtlı belgeleri kontrol etmeleri önemle tavsiye edilir.

   • Pasaport (bitiminden önce en az 6 ay) ve vizelerin geçerlilik süreleri,
   • Kimlik kartları,
   • Oturma ve çalışma izinlerinin süreleri,
   • Sürücü belgesi,
   • Araç ruhsatı,
   • Aracın kasko ve sigorta poliçeleri, sağlık / seyahat sigortası,
   • Gümrüğe tabi eşyaların faturaları,
   • Taşınma söz konusu ise nakil beyan formu,
   • Askerlik tecil ve muafiyet belgesi.
  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Kurallar

   Şehirlerarası yollarda azami hız 80 km, otoyollarda 130 km'dir (yağışlı havalarda 110 km). Fransa’da sağdan gelen araca aksi işaret bulunmadığı hallerde öncelik tanınmaktadır.

   Fransa’ya gerçekleştirilecek bir yıldan kısa ziyaretlerde Türk sürücü belgelerinin kullanılması mümkündür. Turistler ve geçici süre için Türkiye’ye seyahat edenler, Türkiye’de Fransız sürücü belgesiyle araç kullanabilirler.

   Yaptırımlar

   Fransa’da, ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarında hapis cezası uygulanmamaktadır. Ancak, kırmızı ışıkta geçilmesi, alkollü/uyuşturucu etkisinde araç kullanılması, ters yönde gidilmesi, hız sınırının aşılması araç sahiplerinin sulh ceza hâkiminin önüne çıkmasını gerektirdiği gibi, ağır trafik cezaları (1.500 Euro'ya kadar para cezası veya ehliyetin iptali gibi hak mahrumiyetleri) da ödemeleri söz konusu olabilir.

   Fransa’da ön ve arka koltuklarda kemer takma mecburiyeti vardır. 10 yaşından küçük çocukların ön koltukta oturmaları yasaktır. Otoyol, devlet yolu ve şehir içinde trafik kurallarına uyulmadığı takdirde ağır trafik para cezaları uygulanmaktadır.

   Ölümle sonuçlanan trafik suçlarında sürücü hapis cezası istemiyle mahkemeye sevk edilebilmektedir.

   Kaza sonucunda meydana gelen yaralanma olaylarında 75.000 Euro ve 5 yıla kadar hapis cezası, ölüm olaylarında ise 100.000 Euro ve 7 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Bu gibi durumlarda olay yerine gelen polis durumu tespit eder. Savcı olay yerine gelip incelemesini yaptıktan sonra kazaya sebebiyet vereni tutuklamak üzere mahkemeye sevk eder.

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Paris Büyükelçiliği

   Adres: 16 Avenue de Lamballe, 75016 Paris, France

   Tel: +33 1 53 92 71 11/12/13

   Acil Durum Telefonu: +33 6 24 34 80 63

   E-posta: ambassade.paris@mfa.gov.tr

   İnternet Adresi: http://paris.be.mfa.gov.tr/Mission

    

   Paris Başkonsolosluğu

   Adres: 44 Rue de Sèvres, 92100 Boulogne-Billancourt, Fransa

   Telefon: +33 1 47 12 30 30 (Santral), +33 1 80 14 63 35 (Çağrı Merkezi)

   Acil Durum Telefonu: +33 6 15 30 15 57

   E-posta: consulat.paris@mfa.gov.tr

   İnternet Adresi: http://paris.bk.mfa.gov.tr/Mission

   Lyon Başkonsolosluğu

   Adres: 87 Rue de Sèze, 69006 Lyon, Fransa

   Tel: +33 4 72 83 98 40 (Santral)

   Acil Durum Telefonu: +33 6 80 93 84 58

   E-posta: consulat.lyon@mfa.gov.tr

   İnternet Adresi: http://lyon.bk.mfa.gov.tr/Mission

   Marsilya Başkonsolosluğu

   Adres: 363 Avenue du Prado, 13008 Marseille, Fransa

   Tel: +33 3 91 29 00 20 (Santral)

   Acil Durum Telefonu: +33 6 30 11 34 17

   E-posta: consulat.marseille@mfa.gov.tr

   İnternet Adresi : http://marsilya.bk.mfa.gov.tr/Mission

   Strazburg Başkonsolosluğu

   Adres: 10 Rue Auguste Lamey, 67000 Strasbourg, Fransa

   Tel: +33 3 88 36 68 14 (Santral)

   Acil Durum Telefonu: +33 749 29 54 55

   E-posta : consulat.strasbourg@mfa.gov.tr

   İnternet Adresi: http://strazburg.bk.mfa.gov.tr/Mission

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   18 Yaş Altı Çocuklar İçin Yurtdışı Çıkış İzin Belgesi

   Fransız sınır makamları son dönemde sıklıkla, Türkiye’ye gidecek olan 18 yaşından küçük Türk çocuklarının, ülkeden ayrılışlarından önce bağlı bulundukları Valiliklere başvurarak “Yurtdışı çıkış izin belgesi” (document de circulation pour étranger mineur/ titre d’identité républicain pour étranger mineur né en France) almalarını isteyebilmektedir. Öte yandan, Fransız vatandaşlığı olan veya olmayan Fransa’da ikamet eden 18 yaşından küçük her çocuktan, velayeti altında bulundukları kişilerden ayrı ülkemize veya başka yerlere seyahat etmeleri halinde “autorisation de sortie du territoire (AST)” belgesi talep edilmektedir. Söz konusu belgenin anne, baba veya velayetin bulunduğu kişilerden biri tarafından doldurulup imzalanması yeterlidir. Belgenin onaylatılması için belediye veya valiliklere başvurulmasına gerek yoktur.

   Belgenin boş halinin https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/R46121 adresinden sitesinden indirilip elle doldurularak ve imzalanması veya aynı sitede bilgisayar ortamında doldurulup, çıktı alınarak imzalanması mümkündür. Belgeyi doldurup imzalayan kişinin kimlik fotokopisinin belgeye eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 • İtalya

  Başkent: Roma

  Telefon Kodu: 39

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: I

  Dil: İtalyanca

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Karayolu

   Kara yolunu tercih eden vatandaşlarımız İngiltere, Fransa veya İtalya’dan yola çıkmak suretiyle Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaşmaktadırlar.

   Deniz Yolu/Feribot Seferleri

   Deniz yolundan Türkiye’ye gitmek amacıyla Avrupa ülkelerinden İtalya’ya giriş yapacak vatandaşlarımız Venedik, Ancona, Bari veya Brindisi limanlarını kullanabilmektedirler. Ancona ve Bari’ye A14, Venedik’e A4 otoyolları ile ulaşmak mümkündür. Bari- Brindisi arasında 114 km’lik ek bir yol bulunmaktadır.

   Gerek ekonomik açıdan gerek yol süresi bakımından vatandaşlarımızın Brindisi çıkışlı feribot seferlerini tercih ettikleri gözlemlenmektedir.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   15 yaşından büyük kişiler için; Hava ve deniz yolu dışında başka bir yolla ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 300 avro ve üzeri değere sahip olanları,

   Hava veya deniz yolu ile ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 430 avro ve üzerinde değere sahip olanları,

   15 yaşından küçük kişiler için, beraberinde getirdikleri eşyalardan 150 avro ve üzeri değere sahip olanları gümrüğe beyan etmeleri gerekmektedir.

   AB ülkeleri dışından İtalya’ya gelen vatandaşlarımızın beyan etmeden üzerlerinde 10 bin Avro ’ya kadar nakit para bulundurmaları mümkündür. Bunun üzerindeki miktar için mevcut yasalar uyarınca giriş kapılarında beyanda bulunmaları gerekmektedir. Beyan edilmeyen paranın yaklaşık %10’u tutarında ceza tahsil edilmektedir.

   Değerli Eşyalar

   Yolcu beraberinde götürülecek eşya konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın üzerlerinde ve arabalarında mümkün olduğunca az miktarda döviz ve ziynet eşyası bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   İtalyan makamları ülkemizden izin dönüşlerinde vatandaşlarımızın araçlarında getirdikleri yiyecek maddelerine el koymaktadır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   İtalya'ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 derece üstü alkol içeren içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl kolonya getirilmesine izin verilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Araçlarda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. İtalya'dan geçiş yapacak veya bu ülkede altı aydan kısa bir süre için kalacak olan vatandaşlarımız araçlarını bir AB üyesi ülke vatandaşına devredemez, kiralayamaz veya ödünç veremez.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri
  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Hız Sınırları

   Hız limiti otoyollarda azami 130 km/saat, diğer şehirlerarası yollarda azami 90 km/saat, şehir içinde azami 50 km/saat’tir.

   İtalya’da 2002 ve 2004 yıllarında yürürlüğe giren yasalarla, Roma çevre yolu (GRA), otoyol ve şehirlerarası yollarda araç farlarının gündüz vakti de açık tutulması ve araçlarda fosforlu yelek bulundurulması mecburiyeti getirilmiştir.

   Trafik Cezaları

   İtalya’da ölümle sonuçlanan kazalar haricindeki trafik suçlarında hapis cezası öngörülmemektedir. Trafik suçu işleyenler tutuklanmamakta, ancak suçun ağırlığına göre sürücü belgelerine el konulabilmekte ve araç adli soruşturma tamamlanıncaya kadar rehin tutulabilmektedir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Vatandaşlarımızın mümkün olduğu kadar gruplar halinde ve gündüz seyahat etmeleri, konaklama yerlerinde araçlarının kapı ve camlarını kapalı/kilitli tutmaları, el çantalarını araç içinde bırakmamaları, mümkün olabildiği kadar otoyollardan çıkmamaları önemle tavsiye edilmektedir. Liman bölgelerinde araçların ara sokaklar yerine, ücretli ve güvenli otoparklara bırakılması önerilmektedir.

   Kaza Durumu

   Kazaya sebebiyet verilmesi halinde, olay yerine en yakın güvenlik birimine (Polizia veya Carabinieri) başvurulması gerekmekte, gerekli işlemlerin yapılmasını müteakip ilgililerin sigorta poliçelerinde öngörülen kapsamda zarar tazmini yoluna gidilmektedir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Konaklamanın otoyollar üzerindeki benzin istasyonlarında bulunan motellerde veya merkezi yerleşim bölgelerinde yapılması, otoyol kenarlarındaki park yerlerinde araç içinde gecelemekten kaçınılması güvenlik açısından isabetli olacaktır. Yol güzergahındaki pek çok akaryakıt istasyonu saat 20’den veya gece yarısından sabah 07’ye kadar kapalı olabilmektedir.

   Bu tür akaryakıt istasyonlarında otomatik makinalar vasıtasıyla kredi kartı veya nakitle selfservis akaryakıt almak mümkündür. “Servito” işaretli akaryakıt pompalarında ise ek hizmet bedeli ödenmektedir. 

  İletişim Bilgileri

 • İsviçre

  Başkent: Bern

  Telefon Kodu: 41

  Para Birimi: İsviçre Frankı

  Plaka Kodu: CH

  Dil: Almanca, Fransızca, İtalyanca

  İsviçre, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota: Basel - Luzern - Chiasso

   İsviçre, merkezi konumu itibariyle, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın kara veya kara-denizyolu ile Türkiye'ye gidiş ve gelişlerinde transit ülke konumundadır. Vatandaşlarımız yaz aylarında yoğunlukla İsviçre'nin ana karayolunu teşkil eden A1 ve A2 otoyollarını kullanarak ve Saint Gotthard tünelinden geçmek suretiyle İsviçre-İtalya sınırındaki Chiasso gümrük kapısından giriş-çıkış yapmaktadırlar. İtalya sınırındaki Chiasso ile İsviçre'nin Almanya-Fransa sınırındaki Basel kentinin arası yaklaşık 300 km’dir.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   İsviçre'ye sokulan döviz miktarında prensipte herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, kaynağı ve tutarı şüpheye yol açacak miktarların, gümrük yetkilileri tarafından incelemeye alınabileceği, gerekli görüldüğünde soruşturma başlatılması amacıyla ilgili polis makamlarının dikkatine getirilebileceği unutulmamalıdır.

   Değerli Eşya

   2.000 İsviçre frangının üzerinde değere sahip olan ziynet eşyasının gümrük kapılarında beyan edilmesi zorunluluğu vardır. Bu durumda, girişte gümrüğe bildirim yapılmakta ve eşyanın bedelinin % 7.5-10'u arasında depozito ücreti makbuz karşılığı ödenmekte, ödenen bu ücret İsviçre'den çıkışta gümrükte makbuzun gösterilmesiyle geri alınmaktadır. İsviçre gümrük mevzuatı hakkında www.zoll.admin.ch internet adresinden ilave bilgi temin edilmesi mümkündür.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   İsviçre’den transit geçecek vatandaşlarımızın seyahatleri öncesinde İsviçre Turing kulübünün internet sayfasından kullanacakları güzergâhtaki son trafik durumu ile bilgi almaları mümkündür (www.tcs.ch).

   Vatandaşlarımızın, seyahat planlamalarını İsviçre’deki otoyolların büyük bölümünün sadece çift gidiş-çift geliş şeklinde olduğunu, izin döneminde transit güzergâhı olarak kullanılan A1 ve A2 otoyollarındaki yoğun trafiği, ayrıca Saint Gotthard tünelindeki tıkanmaları dikkate alarak yapmaları; olanaklı ise, seyahatlerini tatil günleri ve hafta sonlarına denk gelmeyecek şekilde gerçekleştirmeleri isabetli olacaktır.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   İsviçre'de otoyollardan istifade edebilmek için ülkeye girişte 40 İsviçre frangı (yaklaşık 38 avro) ödeyerek bir otoyol bandrolü (vignette) alınması ve bunun aracın ön camına usulüne uygun şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Ön cama yapıştırılmamış olan otoyol bandrolleri geçersiz sayılmakta ve sürücülere ceza (200 İsviçre frangı) uygulanmaktadır. Otoyol bandrolleri satın alındığı mali yıl boyunca (ertesi yılın Ocak ayı dahil) geçerlidir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   İsviçre'den geçiş yapacak otomobillerle ilgili kısıtlamalar bulunmamaktadır. Ancak, herhangi bir kontrol sırasında sorun yaşanmaması için araçların muayene ve bakımlarının yapılmış olması önemlidir. Öte yandan, araç sahiplerinin, İsviçre'de "Yeşil Kart" olarak bilinen uluslararası sigorta poliçesine sahip olmaları da gerekmektedir.

   İsviçre'de meydana gelen trafik kazalarının üçüncü şahıslara zarar vermesi, yaralama veya ölüme neden olması durumlarında, kazadan sorumlu olan kişiye hapis cezası verilebilmektedir.

   Trafik cezalarının oldukça yüksek rakamlara ulaşabildiği İsviçre’de, otoyol polisi zaman zaman resmi polis araçlarına ilave olarak sivil araçlar vasıtasıyla da trafik kontrolü yapabilmekte, hız sınırlarına ve genel trafik kurallarına uymayan sürücüleri durdurup cezai işlem uygulayabilmektedir. Ayrıca, otoyollarda çok sayıda sabit ve gezici radar bulunmaktadır.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Kaza halinde polise (tel:117) haber verilir. Yaralama ve ölüm durumlarında savcı olay yerine gelerek gerekli incelemeyi yapar. Kazaya neden olan sürücünün aracının uluslararası sigorta belgesine el konulur. Gözaltında tutulma süresi 24 saatle sınırlıdır. Savcının incelemeleri sonucunda gerek görüldüğü takdirde olay nöbetçi hakimliğe devredilir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Yakıt

   Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel                                1,63 avro
   • 95 Oktan Benzin             1,32 avro
   • 98 Oktan Benzin             1,39 avro

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Bern Büyükelçiliği

   Adres: LOMBACHWEG 33 3006 BERNE

   Telefon: SANTRAL: 00 41 31 359 70 70

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00 41 78 795 99 07

   Faks: 00 41 31 352 88 19

   botschaft.bern@mfa.gov.tr

   http://bern.be.mfa.gov.tr

    

   Cenevre Başkonsolosluğu

   Adres: ICC 20, ROUTE DE PRE-BOIS, CASE POSTALE 1901 1215 GENEVE 15/SUISSE

   Telefon: + 41 22 710 93 60

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0041 76 242 65 58

   consulat.geneve@mfa.gov.tr

   http://cenevre.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Cenevre, Fribourg, Neuchatel, Valais ve Vaud kantonları

    

   Zürih Başkonsolosluğu

   Adres: WEINBERGSTRASSE 65 8006 ZÜRICH/SCHWEIZ

   Telefon: 00 41 44 368 29 00 (6 hat)

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0041 78 713 28 28

   konsulat.zurich@mfa.gov.tr

   http://zurih.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Zürich, luzern, Schwyz, Glarus, Zug, Basel-Stadt, Basel-Land, Schaffhausen, Appenzell-Innerhoden, appenzell-Ausserrhoden, St.Gallen, Graubünden, Argau, Thurgau Kantonları ve Liechtenstein Prensliği

 • Belçika

  Başkent: Brüksel

  Telefon Kodu: 32

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: B

  Dil: Flemenkçe, Fransızca

  Belçika, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Liman kentleri Anvers (Antwerpen), Ostende (Oostende), Gent (Ghent/Gand) ve Zeebrugge’den (Zeebruges) ya da Fransa veya Hollanda’nın Flaman bölgesiyle sınırından Belçika’ya giriş yapacak vatandaşlarımızın, karayoluyla seyahatlerini sürdürmeyi tercih etmeleri durumunda, söz konusu şehirlerden Brüksel otoyolunu kullanmaları ve buradan da otoyolu Liège (Luik) – Aachen (Aken) istikametinde Almanya’ya doğru takip etmeleri uygun olacaktır.

   Diğer yandan, Brüksel’den itibaren Namur (Namen)-Lüksemburg otoyol istikameti de seyahatlerine deniz yoluyla devam edecekler için alternatif bir güzergâh oluşturmaktadır. 

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da seyahat eden vatandaşlarımızın üzerlerinde 10.000 Euro’yu aşan miktarda nakit bulundurmamaları gerekmekte, 10.000 Euro ve üstü nakit paranın bulundurulması halinde gümrük otoritelerine bildirimi zorunlu hale gelmektedir.

   Değerli Eşyalar

   Gümrük kontrolü ilk Schengen ülkesine girişte yapılmaktadır. Belçika otoyollarında ayrıca Federal Maliye Bakanlığına bağlı memurlar (resmi veya sivil) kimi yabancı plakalı araçları durdurarak, örnekleme yöntemiyle araçtaki eşyaları kontrol edebilmektedir. Belçika’da, AB ülkeleri gümrük mevzuatı geçerlidir.

   Muafiyet, hava ve deniz yoluyla seyahat eden her bir yolcu için değeri 430 Euro'yu, diğer yolcular (karayoluyla ya da turistik amaçlı olarak özel hava/deniz aracıyla seyahat edenler) için 300 Euro’yu geçmeyen değerli eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 175 Euro olarak uygulanır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler aşağıda sıralanmaktadır. Belirtilen miktar veya değerin aşılması halinde, gümrüğe beyanda bulunularak gümrük vergisi ve diğer vergilerin ödenmesi gerekmektedir. Gümrüğe beyanda bulunulmaması halinde vergilere ilave olarak ceza ödenmesi gerekecektir.

   Tütün mamulleri

   • 200 adet sigara veya
   • 100 adet sigarillo veya
   • 50 adet puro veya
   • 250 gr. tütün

   Alkol ve alkollü içkiler

   • 4 litre şarap, 16 litre bira, 1 litre likör veya
   • 2 litre alkol derecesi %22’yi geçmeyen içki veya 2 litre köpüklü şarap

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya Belçika pasaportu (reispas) bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Yol güvenliği tamdır. Yol güzergahları çift yönlü otoyol olup ışıklandırılmıştır. Otoyolların büyük bölümü gece aydınlatılmaktadır. Otoyol güzergahları dışındaki karayollarında da güvenlik üst düzeydedir.

   Son dönemde araba hırsızlığı olaylarında gözlenen artış nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları gerekmektedir.

   Belçika’da yabancı plakalı araçlar bazen polis tarafından da durdurularak araç belgeleri, yolcuların kimlikleri, araçta şüphe uyandıracak madde/eşyanın olup olmadığı ve eşyanın yolculara ait olup olmadığı güvenlik bakımından kontrol edilebilmektedir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Otoyol ücreti alınmamaktadır. Yolcuların gereksinimlerine cevap verecek tesisler mevcut olmakla birlikte yeterli değildir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Şehir içi ve tali yollardaki trafik ışıkları, kameralarla kontrol altına alınmıştır. Alışılmışın aksine tali yollarda, sağdan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

   Otoyollarda hız sınırı 120 km’dir. Hız sınırını aşanlara yüksek miktarda para cezaları uygulanmaktadır.

   Schengen ülkelerinden birine ilk defa giren araç aranmakta, daha sonra diğer ülkelerde araç kontrol edilmemektedir.


   Bulundurulması Gerekli Belgeler

   Otomobiller için araç trafik kayıt belgesi, uluslararası araç sigorta poliçesi ve sürücü belgesi bulundurulması gerekli belgelerdir. Bu belgelerin yanısıra "Keuring" adı verilen, "trafiğe çıkmaya uygundur" belgesinin de bulundurulması gerekmektedir. Araçlarda yaş sınırı yoktur.

   Trafik Cezaları

   Trafik suçlarında (ölüm veya yaralamaya neden olan kazalar hariç) para cezası ve ehliyete el koyma cezaları uygulanmaktadır. Polis tutanak hazırlamakta ve olay mahkemeye sevk edilmektedir. Kişi sadece 24 saat tutuklu kalabilmekte, sevk edildiği mahkeme 5 gün içinde şahsın tutukluluk durumunun devam edip etmeyeceğine karar vermek zorundadır.

   Ölüm veya yaralanmaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu (ölüme sebebiyet veren kasıtsız yaralama) uygulanmaktadır. Kasıt olduğunda dava Asliye Ceza Mahkemesinde görülür. Diğer durumlarda davalar sadece trafikten sorumlu olan Polis Mahkemesinde görülmektedir.

   Alkol sınırını aşmak, sigortasız otomobil kullanmak, suçüstü durumda polisten kaçmak, dizel araçlara ısınmada kullanılan mazot sokulması, gümrük ile vergileri ilgilendiren tüm suçlar (örn: taşıma planına uymayan malı taşımak), KDV ve diğer vergilerden daha düşük değerde alım satım, avlanma ile ilgili suçlar (ör: avlanması yasaklanmış bir hayvanın taşınması)

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Trafik kazalarında ölü veya yaralı olması halinde polis gelinceye kadar araçlar yerinden kaldırılmamalıdır. Acil durumlarda polise ulaşmak için 112 ve 101, acil tıbbi durumlarda ve yangında 100 numaralı telefonlar aranabilir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Otoyollarda park alanları, benzin istasyonları, konaklama yerleri, lokanta ve oteller bulunmaktadır. Diğer yandan, seyahat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, otoyol güzergahı üzerinde yürüyüş mesafelerinde mevcut telefonlar aracılığıyla gerekli hizmetler sağlanabilmektedir.

   Otomobilin deposunda bulunan benzin dışında benzin sokulmasına izin verilmemektedir. Kamyonlar da aynı şekilde depolarındaki mazot ile giriş yapabilmektedir. Ancak 10 litreyi aşmayan ikinci bir taşınabilir bir depoda mazot bulunduğu takdirde bunun deklare edilmesi gerekmektedir.

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular


  • Diğer Konular

   Pasaport Randevusu

   Özellikle Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde T.C. Brüksel ve Anvers Başkonsolosluklarına yapılan başvurular önemli ölçüde artmakta ve bu döneme ait randevu kotaları hızla dolmaktadır. Bu dönem için randevu alırken sıkıntı yaşamamaları amacıyla, vatandaşlarımızın, bilhassa Türkiye’ye seyahat için Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna ihtiyaç duymaları halinde, başta yeni doğmuş çocukların tescil işlemleri, askerlik konuları ile pasaport başvuruları olmak üzere tüm konsolosluk ihtiyaçları için randevularını mümkün olan en erken tarihte www.konsolosluk.gov.tr adresinden almaları ve randevu taleplerini son ana bırakmamaları ilgili temsilcilikler tarafından tavsiye olunmaktadır.

 • Hollanda

  Başkent: Amsterdam

  Telefon Kodu: 31

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: NL

  Dil: Flemenkçe

  Hollanda, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Amsterdam - Köln

   Hollanda güzergâh başlangıcı ülke konumundadır. Köln sonrasında Macaristan ya da Hırvatistan üzerinden seyahat etmek tercih edilebilir.

  Gümrük Uygulamaları

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Trafik sağdan işlemektedir. Yol güvenliği tamdır. Yol güzergahları çift yönlü otoyol olup, ışıklandırılmıştır.

   Trafik ışıkları kameralarla kontrol altına alınmıştır. Tali yollarda sağdan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

   Sabah erken saatlerde ve akşamüstü mesai saatleri bitiminde otoyollar da dahil olmak üzere trafik sıkışıklığı yaşanmaktadır.

   Otoyolların büyük bir bölümü gece aydınlatılmaktadır.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Hız limiti otoyol çıkışlarında aksi bir işaret olmadığı takdirde 80 km, otoyolda ise 100-120 km. arasında değişmektedir. Hız sınırını aşanlara para cezası uygulanmaktadır.

  • Konaklama ve Duraklama

   Otoyollarda park alanları, benzin istasyonları, konaklama yerleri, lokanta ve oteller mevcuttur.

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Lahey Büyükelçiliği:

   Jan Evertstraat 15, 2514 BS Lahey, Hollanda

   Telefon                             : +31-70-302 31 00

   Acil Durum Telefonu: +31 6 39 87 25 65

   e-posta                           : embassy.thehague@mfa.gov.tr

    

   Rotterdam Başkonsolosluğu:

   Westblaak 2, 3012 KK Rotterdam, Hollanda

   Telefon              : +31 (0) 10 201 20 00

   Acil Durum Telefonu: +31 (6) 410 24 588

   e-posta                             : consulate.rotterdam@mfa.gov.tr

    

   Deventer Başkonsolosluğu:

   Keizerstraat 8, 7411 HG Deventer, Hollanda

   Telefon                              :+31(0) 570 688 650

   Acil Durum Telefonu :+31 (0) 6 13 59 38 75

   e-posta                              : consulate.deventer@mfa.gov.tr

    

   Amsterdam Başkonsolosluğu:

   Museumplein 17, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda

   Telefon                            : +31 20 3050333

   Acil Durum Telefonu : +31 (0) 6 872 420 60

   e-posta                            : consulate.amsterdam@mfa.gov.tr

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Yolculuk Öncesi Pasaport İşlemleri:

   Vatandaşlarımızın pasaport uzatma ve yenileme işlemlerini önceden yaptırmaları, yola çıkmadan önce pasaportlarının sürelerini kontrol etmeleri önem taşımaktadır. Geçici pasaport sadece sılaya dönüş ve acil durumlar için düzenlendiği cihetle seyahat öncesinde pasaport kontrollerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

   Vize Kontrolü

   Yola çıkacak vatandaşlarımızın geçiş yapacakları ülkeler için vize durumunu kontrol etmeleri önem taşımaktadır. Vizenin gerekli olduğu ülkeler için vizenin, seyahate çıkmadan önce ikamet edilen yerdeki ilgili ülke temsilciliğinden alınması tavsiye edilir.

   Vatandaşlarımızın pasaportlarının yanı sıra oturma ve çalışma izinlerini gösteren belgeleri de yanlarında bulundurmaları yararlı olacaktır.

   Uyuşturucu Satışı Yapılan Yerler

   Hollanda’da uyuşturucu satışı yapılan ve kullanılan “coffeshoplar” diğer kafelerle karıştırılmamalı ve bu mekanlar konusunda dikkatli olunmalıdır.

 • Norveç

  Başkent: Oslo

  Telefon Kodu: 47

  Para Birimi: Norveç Kronu

  Plaka Kodu: N

  Dil: Norveççe

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota I: Oslo –Svinesund Sınır Köprüsü – (İsveç)

   Oslo’dan yola çıkacak vatandaşlarımız Svinesund Köprüsünden İsveç’e geçerek Türkiye’ye doğru yolculuklarına devam edebilirler.

   Rota II: Oslo – Kiel (Almanya)

   Deniz yoluyla doğrudan Almanya’ya ulaşmak isteyen vatandaşlarımız, Oslo-Kiel feribotu ile Almanya’ya ulaşabilirler.

   Rota III: Bergen, Stavanger (Norveç) – Hirtshals (Danimarka)

   Ülkenin batısından ya da güneyinden direkt olarak Danimarka’ya ulaşmak isteyen vatandaşlarımız, Bergen ya da Stavanger şehirlerinden Hirtshals (Danimarka)’a ulaşabilirler.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Norveç’ten çıkış yapacak vatandaşlarının üzerlerinde 25.000 NOK tutarından az para bulundurmaları halinde yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur. Vatandaşlarımızın beraberindeki para miktarı 25.000 NOK ve üzerinde ise mutlaka Norveç polisine beyan etmesi gerekmektedir. Norveç'ten ayrılanlar ilgili beyan formunu ülkeden çıkış yapılan yere en yakın gümrük idaresine teslim edebilirler. Beyanda bulunulmaması halinde, Norveç mevzuatı uyarınca paranın %20’sine el konabilir ya da polis soruşturmasına tabi olabilir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Özel bir izin olmadan antika, sanatsal, kültürel veya tarihi değeri olan objelerin Norveç’e giriş ve çıkışına izin verilmemektedir. Ayrıca, alkol konsantrasyonu %60'ı aşan içeceklerin ülkeye girişi yasaktır. Nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkilerin de ülkeye girişi yasaklanmıştır.

   Birtakım maddelerin ve canlıların ülkeye girişi birtakım sınırlamalara tabidir. Bunlar arasında ilaçlar, zehirli maddeler, Silahlar ve mühimmat malzemeleri, Havai fişek, Patates, Memeliler, kuşlar ve egzotik hayvanlar, belirli bitkiler sıralanabilmektedir. Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) bölgesi dışındaki ülkelerden gelen et, et ürünleri, süt ve süt ürünleri veterinerlik sınır kontrol noktası yoluyla ithal edilmeli ve bu ürünler için bir sağlık sertifikası edinilmelidir. Stratejik mallar, savunma ekipmanları ve çift kullanımlı malların getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bir lisansınızın olması gerekir. En az 24 saat Norveç'in dışında bulunulduysa toplamı 6,000 NOK’u aşan gümrüksüz ürün getirilmesi yasaktır. 24 saatten daha az bir süredir ülke dışında olunması durumunda ise bu sınır 3.000 NOK’tur.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Birtakım maddelerin ve canlıların ülkeye girişi birtakım sınırlamalara tabidir. Bunlar arasında ilaçlar, zehirli maddeler, Silahlar ve mühimmat malzemeleri, Havai fişek, Patates, Memeliler, kuşlar ve egzotik hayvanlar, belirli bitkiler sıralanabilmektedir. Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) bölgesi dışındaki ülkelerden gelen et, et ürünleri, süt ve süt ürünleri veterinerlik sınır kontrol noktası yoluyla ithal edilmeli ve bu ürünler için bir sağlık sertifikası edinilmelidir. Stratejik mallar, savunma ekipmanları ve çift kullanımlı malların getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bir lisansınızın olması gerekir. En az 24 saat Norveç'in dışında bulunulduysa toplamı 6,000 NOK’u aşan gümrüksüz ürün getirilmesi yasaktır. 24 saatten daha az bir süredir ülke dışında olunması durumunda ise bu sınır 3.000 NOK’tur.

   Gümrüklerde yolcu beraberinde vergisiz olarak Norveç’e sokulabilecek mallar şunlardır: 6.000 / 3.000 NOK sınırı dahilinde,1 litre %22 ve üzeri alkol, 1,5 litre şarap (2 şişe) ve 2 litre bira (6 x 0,33 l) + 200 adet sigara veya 250 g diğer tütün türleri ve 200 yaprak sigara kâğıdı, on kiloya kadar et ve et ürünü, peynir ve gıda maddesi.

   Avrupa Ekonomik Alanı içinde satın alındığı kanıtlanan ürünler için bu sınırlamalar geçerli değildir.

   Norveç’e dönen yolcular bitki sağlık sertifikası gerekmeksizin özel kullanım için yanlarında şu meyve, çilek, bitki ve bitki parçalarını getirebilmektedir: 10 kiloya patates hariç kadar meyve, çilek ve sebze; 25 adet çiçek; üç kiloya kadar çiçek soğanı ve çiçek yumruları; Avrupa ülkelerinden beş taneye kadar saksı bitkisi (ev bitkisi); 50 adet tohum.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Norveç’ten Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarımız özellikle yoğun kar ve kuvvetli rüzgâr sırasında dağ geçitlerinin kapanmasına neden olabileceğini unutmamalıdır. Özellikle Nisan / Mayıs ve Eylül / Ekim aylarında yüksek dağ geçitlerinde kar yağışı ve don olayı yaşayabilmektedir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Norveç'te birçok ücretli istasyon vardır ve neredeyse hepsi otomatiktir. Tüm sürücüler Norveç yol ücretlerini ödemek zorundadır. Otomatik otoyol istasyonları, aracın kayıt numarasını ve otoyol ücretlerini kaydeden bir kamera ile donatılmıştır. Ücretli etiketi olmayan yabancı kayıtlı araçlar Euro Parking Collection (EPC) tarafından faturalandırılmaktadır. Tüm yabancı araçların çevresel farklılaşan ücretli yol operatörleri tarafından doğru ücretlendirilebilmesi için aracın Euro sınıfını ve yakıt türünü www.autopass.no/ed adresinde kaydedilmesi gerekmektedir. Kayıt yapılmaması halinde ücretlendirmede tarife gruplarından en yüksek oranın tahsil edilmesine neden olmaktadır.

   Vatandaşlarımız yabancı aracınızla Norveç'i ziyaret etmeyi planlıyorlarsa, yolculuklarından önce araçlarını EPC sistemine kaydetmeleri önerilmektedir. Kayıt işlemi isteğe bağlıdır, ancak bir EPC hesabına kaydolma durumunda, faturanın ulaşma süresi kısalmaktadır. EPC yalnızca yabancı araçları faturalamaktadır, Norveç kayıtlı araçlar kişisel AutoPASS ile faturalandırılmaktadır. Yabancı bir araçla Norveç'i iki aydan fazla veya düzenli olarak ziyaret etmek planlanıyorsa bir AutoPASS sözleşmesi ve ücretli geçiş etiketi alınması önerilmektedir. 3,5 tonun üzerindeki tüm ticari araçlar için 200 NOK depozitolu ücretli etiketin bulundurulması zorunludur. 

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Norveç’te alkol yasaları çok katıdır ve ülke sınırları içinde yasal alkol konsantrasyon sınırı %0,02’dir. Alkollü araba kullanımı durumunda 30 gün hapis cezasına çarptırılır, bir seneliğine ehliyetlerine el konulur ve yıllık kazançlarının yüzde 10’unu ceza olarak öderler.

   Hareket halinde iken tüm araçların farlarını açık tutması zorunludur.

   Norveç hız sınırı, aksi belirtilmedikçe saatte 80 kilometredir. Bu sınır, yerleşim alanları veya    şehir merkezleri içerisinde saatte 50 km’dir. Bazı yerleşim alanlarında hız limiti saatte 30 kilometre kadar düşerken çift anayollarda ve otoyollarda saatte 110 kilometre kadar yükselebilmektedir. Ağır vasıtalar (3,5 tondan fazla) ve karavan veya römork çeken araçların yerel sınırdan bağımsız olarak saatte 80 kilometreyi geçmeleri yasaktır. 7,5 tonun altındaki kamp arabaları bu kuralın dışında tutulup diğer araçlar gibi belirtilen hız sınırlarına uymasına izin verilmektedir. Karavan veya römorkta fren yoksa, maksimum hız saatte 60 kilometredir. 

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Norveç’te alkol yasaları çok katıdır ve ülke sınırları içinde yasal alkol konsantrasyon sınırı %0,02’dir. Alkollü araba kullanımı durumunda 30 gün hapis cezasına çarptırılır, bir seneliğine ehliyetlerine el konulur ve yıllık kazançlarının yüzde 10’unu ceza olarak öderler.

   Hareket halinde iken tüm araçların farlarını açık tutması zorunludur.

   Norveç hız sınırı, aksi belirtilmedikçe saatte 80 kilometredir. Bu sınır, yerleşim alanları veya    şehir merkezleri içerisinde saatte 50 km’dir. Bazı yerleşim alanlarında hız limiti saatte 30 kilometre kadar düşerken çift anayollarda ve otoyollarda saatte 110 kilometre kadar yükselebilmektedir. Ağır vasıtalar (3,5 tondan fazla) ve karavan veya römork çeken araçların yerel sınırdan bağımsız olarak saatte 80 kilometreyi geçmeleri yasaktır. 7,5 tonun altındaki kamp arabaları bu kuralın dışında tutulup diğer araçlar gibi belirtilen hız sınırlarına uymasına izin verilmektedir. Karavan veya römorkta fren yoksa, maksimum hız saatte 60 kilometredir. 

  • Konaklama ve Duraklama

   Büyük bir petrol üreticisi olmasına rağmen izlenen çevre politikaları sebebiyle yakıt fiyatları nispeten yüksektir. Akaryakıt istasyonları dağlarda ve diğer uzak bölgelerde, özellikle Kuzey Norveç'te nadir olabilir. 

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Norveç doğal güzellikleri ile tanınan bir ülkedir. Ülke sağlık, özgürlük, sosyal destek ve ekonomik refah seviyesi ile öne çıkarken dünyada yaşam standardı en yüksek ülke olarak da bilinmektedir. Norveç'e turist ziyaretlerinin en yoğun gerçekleştiği sezon Haziran, Temmuz, Ağustos aylarıdır. Vatandaşlarımızın bu hususu göz önünde bulundurarak seyahatlerini planlaması önerilmektedir.

 • İsveç

  Başkent: Stokholm

  Telefon Kodu: 46

  Para Birimi: İsveç Kronu

  Plaka Kodu: S

  Dil: İsveççe

  İsveç - Danimarka sınırı (19.06.2020 tarihi itibari ile) geçişlere kapalıdır. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Trelleborg'dan kalkan feribot seferleri ile Almanya'ya geçebilmeleri mümkündür.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota I: Stockholm –Trelleborg – Rostock (Almanya)

   Stockholm’dan yola çıkacak vatandaşlarımız, İsveç’in Trelleborg şehrinden feribot ile Almanya’nın Rostock kentine ulaşarak Türkiye’ye doğru yolculuklarına devam edebilirler.

   Rota II: Stockholm – Copenhaguen (Danimarka)

   Vatandaşlarımız bir diğer güzergâh seçeneği olarak Stockholm’dan doğrudan Copenhague’a geçip, yolculuklarına Danimarka üzerinden devam edebilirler.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   İsveç’ten başka bir AB ülkesine çıkış durumunda herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır. AB dışına seyahat durumunda ise vatandaşlarımızın 10.000 avro ve üzeri değerdeki eşyalarını beyan etmeleri gerekmektedir.

   Hava veya deniz yoluyla seyahat ederken ticari olmayan kişisel eşyalar için üst sınır 430 avro iken karayolu seyahatleri için bu sınır 300 avrodur. Ticari olmayan eşya münhasıran seyahat eden kişinin ya da ailesine ait kişisel bir eşya ya da hediye olarak verilen mallardan oluşur. Bu kişisel mallar, ticari nedenlerle ithal edildiklerini düşündürmeyecek nitelikte ve miktarda olmalıdır.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   İsveç yetkilileri tarafından birtakım ürünlerin ülkeye giriş ve çıkışı yasaklanmıştır. Bunlar Andorra, Hırvatistan, Faeroe Adaları, Grönland, İzlanda ve diğer ülkelerden az miktarda belirli ürünler hariç olmak üzere, AB dışı ülkelerden gelen et ve süt ve bunların ürünleri ve CITES (Washington Sözleşmesi) tarafından belirlenmiş korunan türlerden elde edilen ürünlerdir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   AB içinde seyahat ederken alkol ve tütün miktarı konusunda herhangi bir sınırlama olmamasına karşın, gümrük görevlilerinin aşağıdakilerden daha fazlasına sahipseniz size soru sorması daha olasıdır: 800 sigara, 400 ince puro, 200 puro,1kg sigara tütünü; %22'nin üzerinde 10 litre alkol; %22'den az 20 litre alkollü içecek; 90 litre şarap ya da 110 litre bira. Gümrük görevlileri tarafından getirilen ürünlerin ticari amaç taşıdığı tespit edilirse ürünlere el konabilmektedir.

   AB dışı ülkelerden İsveç’e getirilecek ürünler için aşağıdaki sınırlamalar geçerlidir:

   • Alkol ve alkollü içecekler için %22 alkol seviyesini geçmeyen 1 litre alkol veya konsantrasyonu %80 ve üzeri olan denatüre edilmemiş etil alkol veya % 22 alkol seviyesini geçmeyen 2 litre alkol veya 4 litre natürmort şarabı veya 16 litre bira.
   • Tütün kısıtlamaları, havayolu ve denizyolu seyahatleri için 200 sigara veya 100 ince puro veya 50 puro veya 250 gram sigara tütünüdür. Karayolu seyahatleri için ise bu sınırlar sigara için 40 ince puro için 20, puro için 10 sigara tütünü için 50 gramdır.
   • Taşınan ilaçlar yalnızca kişisel kullanım için olmalıdır.
   • Hava veya deniz yoluyla seyahat ederken ticari olmayan kişisel eşyalar için üst sınır 430 avro iken karayolu seyahatleri için bu sınır 300 avrodur. Ticari olmayan eşya münhasıran seyahat eden kişinin ya da ailesine ait kişisel bir eşya ya da hediye olarak verilen mallardan oluşur. Bu kişisel mallar, ticari nedenlerle ithal edildiklerini düşündürmeyecek nitelikte ve miktarda olmalıdır.

    Yolculara eşlik eden evcil hayvanların tanımlanabilir olması, kuduz aşılarının tam olması ve sağlık sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Hırvatistan, Faeroe Adaları, Grönland ve İzlanda'dan gelecek et süt ve süt ürünleri en fazla 10 kg olmalıdır. Ülkeye getirilecek Balık miktarı 10 kg’ı aşmamalıdır. Nesli koruma altına alınan hayvanlardan yapılan mont, kürk ve deri ayakkabıların ülkeye girişi için özel izine tabidir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   İsveç’ten Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarımız özellikle yoğun kar ve kuvvetli rüzgâr sırasında dağ geçitlerinin kapanmasına neden olabileceğini unutmamalıdır. Özellikle Nisan / Mayıs ve Eylül / Ekim aylarında yüksek dağ geçitlerinde kar yağışı ve don olayı yaşayabilmektedir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   İsveç’te sürücülerden trafik vergisi ve köprü ücreti alınmaktadır. İsveç’te kayıtlı bir arabayla seyahat esnasında ödeme kontrol noktasına gelindiğinde vatandaşlarımızın durmasına gerek yoktur. Bu geçiş kaydedilip ve ertesi ay araç sahibinin ev adresine bir ödeme makbuzu gönderilmektedir. İsveç’te vatandaşlarımızın kullanacağı aracın yurtdışında kayıtlı olması durumunda İsveç Ulaştırma Ajansı aracın sahibini tanımlar ve aracın sahibine EPASS24 aracılığıyla ödeme almak için faturayı iletimektedir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   İsveç’te alkol yasaları çok katıdır ve alkollü araba kullanımı ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Ülke sınırları içinde yasal alkol konsantrasyon sınırı % 0,02’dir.

   İsveç’te araba kullanacak olan vatandaşlarımızın uluslararası (ya da Alman, İngiliz ve Fransız) ehliyetlerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. İsveç vatandaşı olmayanların ülkeye girmesi durumunda bir araç tescil belgesi ve bir sigorta (“yeşil kart”) da bulundurulmalıdır. İsveç’te araba kullanacak vatandaşlarımız İsveç sınırları içinde araba farlarının günün her saatinde açık olmasının gerektiğini ve kar lastiklerinin aralık ayından mart ayına kadar zorunlu olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

   İsveç’te hız sınırı yerleşim yerleri ve şehir merkezlerinde saatte 30 ila 50 km’dir. Bunun dışında genel olarak uygulanan hız sınırı ise saatte 70 km’dir. Yalnızca otoyollarda sürücüler saatte 110 km hızla hareket edebilmektedirler. Hız sınırlarının 1 birim bile aşılması durumunda sürücü ağır para cezasına çarptırılmaktadır. Ana yollarda, hız sınırını gösteren trafik işaretlerine ek olarak, yaklaşan aracın hızını gösteren özel elektronik kartlar da mevcuttur. Vatandaşlarımız yolda giderken hız sınırı değişebilir, bu nedenle sürücüler yol üzerindeki işaretlere dikkat edilmelidir.

   İsveç polisinin arabaları durdurması durumunda belgeler haricinde araçta ilk yardım çantasının, acil bir dur işaretinin, bir çekme halatının, bir yangın söndürücüsünün ve bir ikaz ceketinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Arabada radar detektörlerinin taşınması yasaktır, aksi takdirde sürücü 200 avro para cezasına çarptırılır.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Bir arıza ya da kaza anında vatandaşlarımızın kaza ihbar numarası olan +46 77 33 113 13 numarasını aramaları önerilmektedir.

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Stokholm Büyükelçiliği

   Adres: DAG HAMMARSKJÖLDS VAG 20 115 27 STOCKHOLM – SWEDEN

   Telefon: 00 46 8 23 08 40-41-42-43-44-45

   Faks: 00 46 8 663 55 14

   embassy.stockholm@mfa.gov.tr

   http://stokholm.be.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: İsveç

    

   Malmö Fahri Başkonsolosluğu

   Adres: Gamlegårdsvägen 13, 21620 Malmö / İsveç

   Telefon: +46 40 341133

   Faks: +46 40 341599

   turkiskakonsulatet.malmo@gmail.com

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   İsveç, ekonomisi ve refah seviyesiyle dikkat çeken bir ülkedir. Ülke özellikle çok kültürlü yapısı ve göçü teşvik eden politikalarıyla ön plandadır. Doğal güzellikleri ile de bilinen ülkenin neredeyse yüzde 50’si ormanlarla kaplıdır. İsveç’te turistik açıdan yılın en popüler zamanı yaz aylarıdır. Vatandaşlarımızın seyahatlerini planlarken bu hususu göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.

 • Danimarka

  Başkent: Kopenhag

  Telefon Kodu: 45

  Para Birimi: Danimarka Kronu

  Plaka Kodu: DK

  Dil: Danca

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Danimarka gümrük görevlileri Danimarka’ya giriş ve çıkış yapan araçları arama hakkına sahiptir. Danimarka’ya giriş ve çıkış yapan yabancı ülke vatandaşlarının üzerlerinde 10.000 avro veya karşılığı diğer yabancı paradan daha az miktarda nakit para bulundurmaları halinde yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur. Beyana tabi olmayan (10.000 avrodan az) miktarda parası olan vatandaşlarımız sınır kapısında doğrudan “YEŞİL GEÇİŞ YOLU”na geçebilir.

   Vatandaşlarımızın beraberindeki para miktarı 10.000 Avro (veya karşılığı diğer yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka online beyan yapılması gerekmektedir. Bu durum Danimarka’dan sadece transit olarak geçecek yolcular için de geçerlidir. Beyanda bulunulmaması halinde, mevzuat uyarınca görevlilerin tespit edeceği miktarda ceza uygulanmaktadır. Öte yandan paranın kaynağında ve/veya miktarında bir şüphe görülmesi durumunda Danimarka gümrük yetkilileri paranıza el koyma yetkisine sahiptir.

   Vatandaşlarımızın üzerinde 10.000 avrodan fazla nakit para bulunması halinde, 12.021 numaralı form doldurulmalıdır. Bu form doldurulduğunda sınır kapısındaki “KIRMIZI GEÇİŞ YOLUNA” girilmelidir. Seyahat eden kişinin elinde bulunan belgeyi mutlaka gümrük yetkililerine beyan etmesi gerekmektedir.

   Danmiarka’ya uçak veya gemi harici giriş ve çıkışlarda, vatandaşlarımız değeri toplamda 300 avroyu aşmayacak kadar değerli eşyayı (altın, gümüş veya herhangi bir başka değerli eşya) taşıyabilmektedir. Danimarka’ya uçak veya gemi ile girilmesi durumunda bu sınır 435 avroya yükselmektedir. Eşya veya ürün sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak sınırların aşılması durumunda eşyaların gümrük görevlilerine beyan edilmesi gerekmektedir. Aşım durumunda vatandaşlarımız belirlenmiş olan vergileri ödemekle yükümlüdürler. Malların ibraz edilmemesi durumunda Danimarka gümrük yetkilileri hem vergilerin ödemesini almakta hem de ceza kesmektedirler. Ceza genellikle malın fiyatının iki katı olarak hesaplanır.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   CITES (Washington Sözleşmesi) tarafından listelenen korunan türler ve ürünlerinin, (örneğin fildişi, kaplumbağa kabuğu, mercan, sürüngen derisi, Amazon ormanlarından ahşap malzeme) ve AB dışından getirilen her türlü et ve süt ürünlerinin Danimarka’ya sokulması yasaktır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Gümrüklerde yolcu beraberinde vergisiz olarak Daimarka’ya sokulabilecek mallar aşağıda sunulmuştur.

   %22 ve üzeri alkollü içecek 1 litre, %22 altı olan alkollü içecek ise 2 litre olarak gümrükten geçirilebilmektedir. Bunun kuralın haricinde bira için 16 litre, şarap için ise 4 litre olacak şekilde özel bir izin vardır. Öte yandan, 200 adet sigara, 100 adet sigarillo, 50 puro veya 250 gram sigara tütünü gümrüksüz olarak geçirilebilmektedir. Vatandaşlarımız bu izinleri ayırarak da kullanabilmektedirler (örneğin 100 adet sigara ve 25 adet puro gibi).

   Yukarıda kayıtlı miktarların üzerindeki mallar, gümrük vergisine tabidir. Söz konusu miktarların üzerindeki malların Danimarka’ya sokulabilmesi için gereken vergileri ödemek gerekmektedir. Aksi takdirde izin verilen miktarın üzerinde mal yakalanması durumunda cezai işlem uygulanmakta ve ürünlere el koyulabilmektedir.

   Bunların dışında bazı farklı sınırlamalar mevcuttur. Evcil hayvan getirilecekse tanımlanabilir (dövme veya elektronik tanımlama sistemi ile), kuduza karşı aşılanmış ve sağlık sertifikası olması gerekir. Hırvatistan, Færøer Adaları, Grönland ve İzlanda'dan en fazla 10 kg et, süt ve süt ürünleri getirilebilir. Bebekler için toz süt, çocuklar için yiyecekler ve özel tıbbi yiyecekler (evcil hayvan yiyecekleri dahil) açılmadan önce soğutulmaları gerekmiyorsa ve marka ambalajlı yiyecekler ve ambalajın orijinal mühürü varsa gümrükten geçebilir. Bu ürünler Hırvatistan, Færøer Adaları, Grönland ve İzlanda menşeli ise 10 kg ve diğer ülkeler menşeli ise 2 kg ağırlığını aşmamalıdır. Sadece demonte edilmiş ve 20 kg ağırlığını geçmeyen balıklar Danmiarka’ya sokulabilir. Korunmuş hayvanlardan yapılan mont, kürk ve deri ayakkabılar özel izin ile Danimarka’ya getirilebilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   COVID-19 salgının etkileriyle Danimarka hükümeti, zorunlu olmadığı sürece Birleşik Krallık dışına seyahat edilmemesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Danimarka’dan Türkiye’ye gelişte kullanılacak olan rotaların hepsi Almanya’dan geçmektedir. Danimarka’dan Almanya’ya geçişlerde herhangi bir kısıtlama yoktur.


   Karayollarındaki onarım çalışmaları hakkındaki güncel duyurular Kopenhag Büyükelçiliğimiz internet sayfasından ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmaktadır.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Danimarka ve Almanya arasındaki geçişlerde herhangi bir ücret uygulanmamaktadır. Ayrıca Danimarka ve Almanya arasında arabalı vapur geçişleri olmaktadır. 

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Danimarka’da trafik, ülkemizde olduğu gibi sağdan akmaktadır. Trafik kurallarına uyulmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır. Para cezaları en az 135 avrodan başlamaktadır. Uyulması gereken en temel kurallar aşağıda belirtilmiştir:


   1.     Danimarka'da araç sürerken aracınızın farları daima açık olmalıdır. Geceleri uygunsuz ışıklarla araç kullanmak sadece diğer sürücüler için tehlikeli olmakla kalmamakta, aynı zamanda para cezasına çarptırılmaktadır.

   2.     Frenler veya korna düzgün çalışmıyorsa veya lastik aşınmışsa cezai işlem uygulanır. Araçtaki her yıpranmış lastik başına 135 avro para cezası kesilebilmektedir.

   3.     Sürücüler ehliyet taşımak zorundadır. Aksi takdirde polis bunun için para cezası uygulayabilmektedir.

   4.     Bisiklet şeritleri, kaldırımda ve geniş caddelerde çok solda araç sürmek yasaktır.

   5.     Hız sınırının aşılması durumunda en az 135 avro ceza kesilmektedir. Hız oranı arttıkça bu ceza katlanmaktadır.

   6.     Acil durum cezaları, arızalandığında uyarı üçgenini kullanmamayı, otoyolda bir kuyruk sonunda acil durum flaşörlerini kullanmamayı ve acil durum flaşörlerinin haksız kullanımını kapsamaktadır.

   7.     Dönerken sinyal vermemek para cezasına tabidir.

   8.     Sürücü, güvenli bir şekilde park etmezse (el frenini çekmezse), para cezasına çarptırılabilmektedir.

   9.     Trafik lambası olmayan yaya geçitlerinde, sürücü yayayı gördüğü an durmak durumundadır. Aksi takdirde sürücü ceza ödemek durumunda kalmaktadır.

    

   Bunun dışında alkollü araç kullanmak, güvenlik şeridi uygunsuz bir şekilde kullanmak, kırmızı ışıkta geçmek ve hız sınırını %30’dan fazla aşmak gibi kural ihlalleri daha ağır cezalara çarptırılmaktadır.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Danimarka genel olarak güvenli bir ülkedir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Vatandaşlarımızın soruları veya merak ettikleri bir şey olması durumunda polisten veya bir benzin istasyonu görevlisinden yardım almaları önerilmektedir. Yetkili olmayan ve yabancı insanlardan mesafeyi korumak ve şüpheli durumlarda uzaklaşmak gerekmektedir. Vatandaşlarımız konaklamak istiyorlarsa, konaklayacakları yeri önceden belirlemeleri önerilmektedir. Ayrıca, belirlenen rotalar dışındaki rotaları kullanmaktan zorunlu durumlar haricinde kaçınmak gerekmektedir.

   Yolda karşılaşılacak bir olumsuzlukta yol yardımı çağırılmalıdır. Bu durumda Danimarka’nın en güvenilir servis sağlayıcılarından olan Falck, 7023 1050 numarasından aranmalıdır. İletişim sağlandığı durumda yol yardımı en kısa sürede ulaşmaktadır. Yol yardımı için vereceğiniz ücret, firma ve arızaya bağlı olarak değişebilmektedir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Danimarka’da konaklama adına herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Mağduriyet yaşanmaması adına konaklanacak yerin önceden belirlenmesi, rota üzerindeki konaklama yerlerinin önceden bilinmesi ve güvenilmez yerlerin konaklama için kullanılmaktan kaçınılması önerilmektedir.

   Danimarka yollarında yeterli sayıda konaklama tesisi ve benzin istasyonu bulunmaktadır. 

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Kopenhag Büyükelçiliği

   Adres: Rosbaeksvej 15, 2100 Kobenhavn Ø Danmark

   Telefon (Büyükelçilik): +45 39 20 27 88

   Telefon (Konsolosluk işlemleri): +45 39 20 55 00

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +45 81 93 74 31

   Faks: +45 39 20 51 66 (Büyükelçilik), +45 39 20 10 17 (Konsolosluk)

   embassy.copenhagen@mfa.gov.tr (Büyükelçilik)

   consulate.copenhagen@mfa.gov.tr (Konsolosluk)

   http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/

   Görev Bölgesi: Danimarka

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Danimarka turistlerin Avrupa’da tercih ettiği ülkelerden biridir. Özellikle başkent Kopenhag, turistik amaçla ziyaret edilen en önemli ülke konumundadır. Danimarka’dan geçecek olan vatandaşlarımız eğer turistik amaçla rotalarından sapmak isterlerse bunu önceden planlamaları faydalı olacaktır.

 • Avusturya

  Başkent: Viyana

  Telefon Kodu: 43

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: A

  Dil: Almanca

  Avusturya Dışişleri Bakanlığı 25.06.2020 tarihinde Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti için seyahat uyarısı yapmıştır. Avusturya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde bulunan vatandaşlarının ülkeye geri dönmelerini ve vatandaşlarının anılan eyalete seyahat etmemelerini şiddetle tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelirken transit olarak Avusturya kara sınırlarını kullanmasında bu aşamada herhangi bir kısıtlama ya da aksama bulunmamaktadır. Avusturya, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Macaristan Çıkışı

   • Nickelsdorf ( A-4)
   • Klingenbach (A-3)
   • Deutschkreutz (A-3’ü takiben S-31)

   Rota 2: İtalya Çıkışı

   • Arnoldstein (A-2)
   • Brennerpass (A-13)
   • Reschenpass (A-12/SS40)

   Rota 3: Slovenya Çıkışı

   • Loiblpass (A-2/B91)
   • Spielfeld (A-9)
   • Wurzenpass (A-2)

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve değerli eşya bildirim usul ve esasları

   Nakit para

   İlgili AB Direktifleri uyarınca yolcu beraberinde azami 10.000 avro tutarındaki nakit para veya ödeme araçlarının (altın vs.) gümrük beyanında bulunulmadan ülkeye sokulması yasak olup, bunun üzerindeki miktara el konulmaktadır.

   Değerli eşya

   AB gümrük mevzuatı uyarınca, Birlik üyesi olmayan ülkelerden getirilerek Avusturya gümrük alanına sokulan menkul eşyaların (altın takılar vb. ziynet eşyaları gibi) gümrükte vergiden muaf tutulabilmesi için toplam değerlerinin 300 avroyu (havayolu ile seyahatlerde 430 avro) geçmemesi gerekmektedir. 15 yaşından küçük yolcularda hangi vasıta ile seyahat ettiklerinden bağımsız olarak her iki istisna sınırı da 150 avrodur. İstisna sınırını aşan ve beyan edilmeksizin Avusturya’ya sokulan menkul eşyalar, gümrük idaresinin belirlediği değer üzerinden katma değer vergisine tabi tutulmaktadır. Ancak, beyan dışı olduğu gümrük idaresince tespit edilen ve hesaplanan vergisi yüksek meblağlara ulaşan menkul eşyalar, ayrıca mali davalara da konu olabilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Avusturya’da otoyollardan istifade edebilmek için ülkeye girişte otoyol bandrolü (Vignette) satın alınması ve aracın ön camının sol üst köşesine usulüne uygun şekilde yapıştırılması gerekmektedir.

   3.5 tona kadar araçlar için Vignette ücretleri (2020)

   • Yıllık vignette: 91,10 avro
   • 2 aylık vignette: 27,40 avro
   • 10 günlük vignette: 9,40 avro

   Vignette olmaksızın yol kullanmanın cezası 120 avrodur. Cezanın ödenmemesi durumunda ise 300 ila 3.000 avro arasında ekstra bir ceza söz konusu olabilmektedir. Ön cama yapıştırılmayan etiketler geçersiz sayılmaktadır.

   Söz konusu etiketler, Avusturya'ya girmeden sınıra yakın veya sınır kapılarındaki satış ofislerinden ve benzin istasyonlarından temin edilebilmekte, ayrıca “www.asfinag.at” adresinden online olarak da alınabilmektedir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Yola çıkmadan, uluslararası sürücü belgenizi, aracın ruhsatını ve uluslararası yeşil sigorta kartını yanınıza aldığınızdan emin olunuz. Aracınız kasko sigortalı değilse, seyahat öncesinde kısa süreli kasko ve yolcu kaza sigortası yaptırılmasında fayda vardır.

   Seyahat edilecek aracın ruhsatı size ait değilse sahibinden vekalet alınması icap etmektedir.

   Alkol sınırlaması 0,5 promildir. Bu sınırın üzerinde alkollü olarak araç kullanmanın cezası 300 ila 5.900 avro arasında değişmekte olup, sürücünün ehliyetine el konulması da mümkündür.

   Araçtaki tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur. Ayrıca, 12 yaşından küçük çocukların arka koltukta oturması gerekmektedir. 14 yaşına kadarki çocuklardan boyları 150 cm’in altında olanların çocuk koltuğu kullanmaları zorunludur.

   Araçta sarı renkli trafik yeleğinin yanı sıra, ilk yardım malzemesi ve ikaz üçgeninin bulundurulması zorunludur.

   Avusturya’dan transit geçecek araçlar için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

   Otoyollarda (Autobahn) ve duble yollarda (Autostrasse), ihtiyaç halinde “Kurtarma Koridoru” (Rettungsgasse) oluşturulması mecburidir. Trafiğin sıkıştığı hallerde, ambulans ve polis araçlarına yol verilmesi gerekmektedir. “Kurtarma Koridoru”, iki şeritli yollarda sol ve sağ şerit arasında; üç ve daha fazla şeritli yollarda en sol şerit ile buna komşu şerit arasında oluşturulur. İki şeritli yollarda, sağ şeritteki araçların emniyet şeridine geçmeleri gerekir. Koridor oluşturmayan veya bu koridoru kullanan araçlara 726 avroya kadar ceza kesilmektedir. Şayet bu ihlallerden dolayı kurtarma araçlarının engellendiği tespit edilirse 72 ila 2.180 avro arasında değişen ceza kesilmektedir.

   Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapan sürücülere para cezası uygulanmaktadır.

   Hız Sınırları

   Hız sınırlaması otoyolda 130 km, devlet yolunda 100 km’dir. Şehirlerde  bu sınırlama 30 km ile 50 km arasında değişmekte olup, trafik levhalarıyla belirlenmiştir.

   Bunun yanında, hız sınırının 20 km üstünde hız yapanların 30 avrodan başlayan, 50 km ve daha üstünde hız yapanların ise 2.180 avroya varan para cezasına çarptırılmaları söz konusu olup, kırmız ışık ihlali için 70 avro, hatalı sollama 40 avro, emniyet kemeri takmama 35 avro, ikaz yeleği bulundurmama 14 avro, hatalı park 20 avrodan başlayan miktarlarda para cezasına tabidir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Avusturya’da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun yoktur. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır.

  • Konaklama ve Duraklama

   Yakıt

   Büyük benzin istasyonları uluslararası kredi kartlarını kabul etmektedir.

   Şehirlerde ve ana yollarda, benzin istasyonları saat 8:00 ile 20:00 arasında açıktır. Karayollarında, genellikle 24 saat açıktırlar.

   Yedek kutunun içindeki yakıt, diğer ülkelerden gelişlerde 10 litre ile sınırlı olup AB ülkelerinden geçişlerde sınırsızdır.

   Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   Dize (Naphtha)              1,00 avro

   Eurosuper 95                  1,00 avro

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Viyana Büyükelçiliği

   Adres: PRINZ EUGEN STR. 40 1040 WIEN AUSTRIA

   Telefon: 00 431 505 73 38 (4 hat)

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 00 43 660 181 6869

   Faks: 00 43 1 505 36 60

   botschaft.wien@mfa.gov.tr

   http://viyana.be.mfa.gov.tr

    

   Viyana Başkonsolosluğu

   Adres: Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130 Viyana-Avusturya

   Telefon: 0043 1 877 71 81

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0043 660 181 68 69

   konsulat.wien@mfa.gov.tr

   http://viyana.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Viyana, Burgenland, Niederösterreich ve Steirmark eyaletleri

    

   Bregenz Başkonsolosluğu

   Adres: ARLBERGSTRASSE 117 A-6900 BREGENZ AUSTRIA

   Telefon: 00 43 5574 42 083

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0043 677 62778871

   konsulat.bregenz@mfa.gov.tr

   http://bregenz.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Vorarlberg Eyaleti

    

   Salzburg Başkonsolosluğu

   Adres: STRUBERGASSE 9 A-5020 SALZBURG AUSTRIA

   Telefon: 00 43 662 44 21 20 00 43 662 44 21 33

   Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: 0043 660 152 53 57

   konsulat.salzburg@mfa.gov.tr

   http://salzburg.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Salzburg, Tirol, Oberösterreich ve karnten eyaletleri

 • Slovenya

  Başkent: Ljubljana

  Telefon Kodu: 386

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: SLO

  Dil: Slovence

  Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırılmıştır. Vatandaşlarımızın, sözkonusu süre sınırını aşmalarına yol açacak konaklama ve uzun molalar gibi durumlardan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Sözkonusu sürenin elde olmayan nedenlerle aşılması halinde ivedilikle Sloven polisine bilgi verilmesi gerekmektedir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Avusturya-Slovenya-Hırvatistan Güzergahları:

   Villach- Karavanke- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

   Graz- Sentilj Sınır Kapısı- Maribor - Gruskovje Sınır Kapısı- Macelj Sınır Kapısı- Zagreb.

   Rota 2: İtalya- Slovenya- Hırvatistan Güzergahları:

   Venedik veya Trieste- Fernetici Sınır Kapısı- Sezana Sınır Kapısı- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

   Udine- Gorizia Sınır Kapısı- Novo Gorica Sınır Kapısı- Ajdovscina- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Vatandaşlarımız yanlarında bulundurdukları 10.000 Euro veya üstü nakit parayı veya muadili yabancı parayı, ya da değerli ziynet eşyasını (altın vb.) sınır kapılarındaki görevlilere beyan etmek zorundadır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Slovenya’da gümrükten muaf tutulacak olan sigara, alkol ve parfüm ürünlerinin miktarında sınırlama bulunmakta ve bunlar için sözlü beyan yeterli sayılmaktadır. Hayvan, bitki, ilaç, narkotik ürünler ve silahlara ilişkin olarak ise özel düzenlemeler mevcuttur.

   Diğer taraftan, transit geçiş yapılıyor olsa da gümrüğe tabi mallar için bildirimde bulunulması ve söz konusu malların orijinal faturalarının gümrük görevlilerine ibraz edilmesi gerekmektedir.

   Yukarıdaki konularda daha detaylı bilgilere aşağıda adresi kayıtlı İngilizce internet sayfasından ulaşılması mümkündür:

   http://www.fu.gov.si/en/topics/

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Ülkemize yolculuk yapmak amacıyla Slovenya’dan transit geçiş yapmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:

   Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırılmıştır. Vatandaşlarımızın, söz konusu süre sınırını aşmalarına yol açacak konaklama ve uzun molalar gibi durumlardan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Söz konusu sürenin elde olmayan nedenlerle aşılması halinde ivedilikle Sloven polisine bilgi verilmesi gerekmektedir.

   Sınırlarda sağlık kontrolü yapıldığında Covid-19 belirtisi görülmesi durumunda Slovenya’ya giriş izni verilmeyecektir.

   Ülkemize seyahat edecek vatandaşlarımızın, transit geçiş süresinin 12 saatle sınırlandırılmış olmasını da göz önünde bulundurarak, yola çıkmadan önce mutlak surette pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmeleri ve süresi biten pasaportlarını zamanında yenilemeleri gerekmektedir. Süresi biten pasaportlar, mevcut şartlarda transit geçiş işlemlerinde sıkıntı yaratacağı gibi, bu durumdaki vatandaşlarımıza geçerli bir seyahat belgesi hamili olmadan Slovenya’ya giriş yaptıkları için ayrıca 500 Avro para cezası da uygulanmaktadır.

   Sloven karayolları ve sınırlardaki son durumu gösteren güncel bilgilere aşağıdaki internet sitesinden ulaşılabilmektedir:

   http://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspx

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Zorunlu Otoyol Pulu (vinyet) Uygulaması:

   Slovenya’da, karayolları firması DARS aracılığıyla, 1 Temmuz 2008 tarihinden bu yana binek araçlar ve motosikletlere yönelik olarak yürütülen vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce benzin istasyonlarından veya vinyet satış bürolarından (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde ve mutlaka yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmektedir.

   Vinyet (otoyol pulu) almadan otoyolları kullanan sürücülere, 300 Euro para cezası uygulanmakta, 8 gün içinde ödeme yapılması durumunda ceza yarıya (150 Euro) indirilmektedir. Ancak, anında ödeme yapılmaması durumunda, ceza uygulanan şahısların pasaport ve araç ruhsatlarına geçici olarak el koyulmakta, cezanın bilahare banka yoluyla ödenmesinin ardından, bu belgeler sahiplerine ulaştırılmak üzere T.C. Lübliana Büyükelçiliği’ne gönderilmektedir. El konulan belgeler, ceza ödenmese bile, 6 aylık alıkoyma süresinin sona ermesini takiben, cezanın başka türlü tahsis edileceği belirtilerek keza T.C. Lübliana Büyükelçiliği’ne iletilmektedir.

   Slovenya’dan transit geçiş yapan özel araçlar için yaş kısıtlaması yoktur. Sürücülerimizin Slovenya için geçerli uluslararası sigorta poliçesi (Yeşil Kart) ile araçlara ait sahiplik belgesi veya sürücü vekâletnamesi bulundurmaları gerekmektedir.

   Detaylı bilgi için https://www.dars.si/Vignette_system/About_the_vignette adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Hız Sınırlamaları

   Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, karayolunda 100, otoyolda 130 km.dir.

   Slovenya’da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, şehir içinde ve şehir dışında, gündüz ve gece far yakma zorunluluğu bulunmaktadır.

   Alkol Kullanımı

   Profesyonel sürücülerin (kamyon, otobüs sürücüleri vs.) alkol kullanımı tamamen yasak olup, özel otomobil sürücülerine ise en fazla 0,5 promil seviyesinde izin tanınmaktadır.

   Yaptırımlar

   Slovenya’da trafik suçlarında, ölümlü kazalar haricinde hapis cezası öngörülmemekle beraber, suçun ağırlığına göre sürücü belgesine, pasaporta, aracın belgelerine ve araca, yargı işlemleri sonuçlanıncaya kadar el konulabilmektedir. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalarda, kazaya sebebiyet veren taraf, mahkemeye sevk edilmekte ve dava tarihine kadar gözaltında tutulmaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda suçlu bulunan taraf hapis cezasına çarptırılmaktadır. Trafik kazası yapan sürücüler polisi arayarak yazılı bir rapor almak zorundadırlar. Hasarlı araçla ülkeyi terk ederken gümrük görevlileri bu belgeyi görmek isteyebilirler.

   Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşabilmektedir.

   Trafik cezaları, kredi kartıyla ödenebilmektedir. 

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Vatandaşlarımızın Slovenya üzerinden karayoluyla yapacakları seyahatleri sırasında herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmaları ihtimali düşüktür.

   Bununla beraber, vatandaşlarımızın seyahate başlamadan önce kendileri ve beraberinde yolculuk eden kişilerin pasaportlarını yanlarına aldıklarından emin olmaları ve bu pasaportların geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri çok önemli bir husustur. Aksi takdirde, Schengen ülkeleri sınırları içerisinde herhangi bir pasaport kontrolünden geçmeden Slovenya’ya kadar seyahat eden vatandaşlarımız, Schengen dış sınırı olan Slovenya’da ülke sınırlarından çıkarken pasaportsuz olmaları veya pasaportlarının geçerlilik sürelerinin sona ermiş olması nedeniyle geri döndürülmekte ve yeni pasaport/geçici pasaport temin etmek durumunda kalmaktadırlar.

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Pasaport Kontrol Kuyrukları

   Schengen dış sınırı ülkesi olan Slovenya ile Schengen üyesi olmayan Hırvatistan arasındaki sınırdaki pasaport kontrolleri uzun araç kuyruklarının oluşmasına yol açabilmektedir. Uzun sınır kuyruklarının önlenmesi amacıyla Sloven tarafınca gerekli tedbirler alınmaya çalışılsa da yaz aylarında araç trafiğinde yaşanan yoğunluğun da etkisiyle, Slovenya-Hırvatistan sınırında uzun süreli beklemeler olabilecektir. Vatandaşlarımızın, seyahatlerini planlarken bu hususu göz önünde bulundurmalarında yarar görülmektedir.

 • Macaristan

  Başkent: Budapeşte

  Telefon Kodu: 36

  Para Birimi: Macar Forinti

  Plaka Kodu: H

  Dil: Macarca

  Macaristan, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1:  Viyana - Budapeşte - Belgrad

   Macaristan’ın, Batı Avrupa ile Türkiye'yi birbirine bağlayan yol üzerinde bulunması nedeniyle her yıl birçok vatandaşımız bu ülkeden kara yoluyla transit olarak geçmektedir.

   Transit geçiş yapan vatandaşlarımızın çoğunluğunu batı Avrupa ülkelerinde çalışan işçilerimiz ile mal ve yolcu taşıyan otobüs ve TIR şoförlerimiz oluşturmaktadır.

   Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinden ülkemize seyahat eden vatandaşlarımız, Macaristan’a genellikle Avusturya’dan giriş, Sırbistan veya Romanya sınır kapılarından da çıkış yapmaktadırlar.

   Yoğun olarak kullanılan bu güzergâhta seyahat eden vatandaşlarımızın pasaport sürelerinin geçerlilik tarihlerine dikkat etmeleri ehemmiyet taşımaktadır.

   Covid-19 salgınıyla ilgili önlemlerin gevşetilmesi süreci kapsamında Macaristan hükümeti, transit geçişlerle ilgili düzenlemelerini güncellemiştir.


   Güncel düzenlemeler doğrultusunda, Macaristan’ın Avusturya, Slovakya ve Slovenya ile arasındaki tüm karayolu sınır kapılarından transit amacıyla Macaristan’a giriş yapılmasına izin verilmektedir.


   Macaristan ile Romanya arasında transit geçişler için Csengersima, Vállaj, Nyírábrány, Ártánd, Gyula, Battonya ve Nagylak sınır kapıları kullanılabilmektedir.

    

   Macaristan ile Sırbistan arasında ise Röszke otoban yolu sınır kapısı ile Tompa sınır kapısı kullanılmaktadır.

   Transit geçişlerde sınır kapılarından sadece belirli saatlerde giriş yapılması şartı kaldırılmıştır.

   Transit geçişler için Macar makamlarından önceden giriş izni alınmasına gerek bulunmamaktadır.

   Transit Geçiş Vizesi

   Türkiye’ye Sırbistan-Bulgaristan güzergâhından gitmek isteyen vatandaşlarımızın Bulgaristan Büyükelçiliğinden transit geçiş vizesi almaları zorunludur.

   Aynı durumdaki vatandaşlarımızdan Romanya-Bulgaristan güzergâhını takip ederek Türkiye’ye yolculuk etmek isteyenlerin ise, her iki ülke temsilciliğinden de transit vizesi almaları gerekmekte ve bu birkaç gün sürebilmektedir.

   Dönüşlerinde ise, ikamet ettikleri ülke temsilciliklerine müracaatla vize almaları gerekmektedir.

   Macaristan’a giriş yapılan belli başlı sınır kapıları ile güzergâhlar aşağıdadır:

   Avusturya-Macaristan

   Hegyeshalom, Sopron, Kophaza, Rabafüzes ve Köszeg

   (Fertöd, Bucsu sınır kapısı ise ana yol dışında yer aldığı için önerilmemektedir).

   Macaristan-Sırbistan

   Röszke, Tompa veya Herszegszanto sınır kapıları.

   DİKKAT: Ásotthalom-Backi Vinogradi, Bácsalmás - Bajmok, Hercegszántó - Bački Breg, Tiszasziget - Dala gibi küçük sınır kapılarından 07.00-19.00 saatleri arasında yalnızca AB üyesi ülke vatandaşlarının geçişlerine izin verilmektedir.

   Macaristan-Romanya

   Nagylak, Battonya, Gyula, Artand veya Csengersima sınır kapıları.

   Avusturya üzerinden gelerek Hegyeshalom veya diğer kapılardan Macaristan’a giriş yapacak vatandaşlarımızın, M1 otoyolunu izleyerek M5 otoyolu üzerinden Sırbistan sınırına (Macar tarafı Röszke/Sırbistan tarafı Horgos) gitmeleri önerilmektedir. M5 Sırbistan sınırına kadar otoyola dönüştürülmüştür.

   Öte yandan ilgili Macar makamları, Macaristan-Sırbistan sınırında iki kapı bulunduğunu, otoyol çıkışı üzerinde bulunan Röszke sınır kapısının çok yoğun olabildiğini, yığılmaların önlenmesi bakımından vatandaşlarımızın 50 km uzaklıkta bulunan Tompa sınır kapısını da kullanabileceklerini bildirmektedirler.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Yabancıların, Macaristan’a giriş veya çıkışta beraberlerinde getirebilecekleri döviz miktarı, kişi başına 9.999 avro, değerli kâğıt veya karşılığı yabancı paradır. 10.000 avro veya bunu aşan miktarların, ülkeye girişte beyan edilmesi gerekmektedir.

   15 yaşın altındaki yolcular ülkeye hangi yolla giriş yaparlarsa yapsınlar, beraberlerinde en fazla 150 avro değerinde mal getirebilmektedirler.

   Ziynet Eşyaları

   Ülkeye karayolu ile gelinmesi halinde, değeri 300 (Üç yüz) avro, havayoluyla gelinmesi halinde ise değeri 430 avrodan fazla olan altın, mücevher gibi ziynet eşyalarının beyan edilmesi zorunludur.

   Bu miktarlardan fazla olan malların beyan edilerek vergisinin ödenmesi halinde gümrükte herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Aksi takdirde, kaçakçılık suçu kapsamında değerlendirildiğinden, bu tür eşyalara el konulmakta, konu mahkemeye intikal etmekte ve vatandaşlarımızın cezalı vergi ödemelerinin yanı sıra mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti ödemeleri söz konusu olabilmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımızın bu tür ziynet eşyasını çantalarına veya aracın herhangi bir yerine saklamadan bulundurmaları ve değeri yasal sınırın üzerinde olan ziynet eşyalarını beyan etmeleri tavsiye olunur.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Uyuşturucu madde, silah, mermi ve radyo vericisi dışında Macaristan’a girişi yasaklanmış mal bulunmamaktadır.

   Vatandaşlarımızın Türkiye’den dönüşlerinde, kışlık ihtiyaç olarak tüketecekleri, pirinç, bulgur, kuru bakliyat türü gıda maddelerini yanlarında çok miktarda getirdikleri ve Macar gümrük yetkililerinin bunların belli miktar üzerindeki kısmına izin vermedikleri ifade edilmektedir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Sigara, Tütün Mamulleri ve Alkol Ürünleri

   Havaalanı gümrük girişlerinde kişi başına (17 yaş ve üzeri) en fazla 200 adet sigara (1 karton) veya 50 adet puro veya 100 adet küçük puro (3 gr/adet) veya 250 gram tütün veya limitleri aşmamak üzere karışık tütün, 4 litre şarap ve 1 litre sert içki ya da 2 litre sert olmayan (likör, şampanya gibi) içkinin ülkeye girişine izin verilmektedir.

   Kara yolundan (araba veya tren ile) ülkeye girişlerde ise kişi başına (17 yaş ve üzeri) 40 adet sigara (2 paket) veya 5 adet veya 10 adet uzun sigara 25 gr veya 25 gramlık karışık tütüne izin verilmektedir.

   Türkçe Gümrük Mevzuatı

   Yolcu trafiğine ilişkin Gümrük mevzuatının Türkçesi, aşağıdaki linkin 85-96. sayfalarında yer almaktadır.

   http://www.nav.gov.hu/nav/kiadvanyok/utastajekoztato2018/Utastajekoztato_2017

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Hız sınırları

   • Otoyollarda                     : 130 km/ saat
   • Şehirlerarası yollarda : 110 km/ saat
   • Şehir dışı yollarda      : 90 km/saat
   • Şehir içi yollarda        : 50 km/ saat         

   Para Cezaları

   Hız sınırı, emniyet kemeri, trafik ışıklarına uymama (kırmızıda geçme) ve alkollü araç kullanma konularında kural ihlali yapılması halinde, trafik kontrolleri sırasında 30.000 HUF (yaklaşık 100 avro) ila 500.000 HUF (yaklaşık 1.500 avro) arasında para cezası uygulamaktadır.

   Trafik görevlilerinin cezanın ödenmesine kadar araca el koyma ve çekici vasıtasıyla çektirme yetkileri mevcuttur.

   Sürücü, trafik görevlileri tarafından uygulanan ceza miktarı, aracın çekileceği mahal ve oraya ulaşım yolları, sürece ilişkin yasalar hakkında bilgilendirilir. Sürücüye Macarca, İngilizce, Almanca veya Rusça dillerinden birinde yazılı bilgi verilir.

   Trafik görevlileri tarafından araca el konulmasına karar verilmesi halinde, araç ruhsatına araçla birlikte el konulur. Cezanın ödenmesinin ardından araç ve ruhsat sahibine iade edilir. Yabancı bir makam tarafından verilmiş ruhsatların cezanın ödenmesi suretiyle üç gün içinde geri alınmaması halinde, ruhsat tanzim eden ilgili ülke makamlarına gönderilir, araca ise el konulur.

   Trafik kontrolleri sırasında sürücülerin ya da araç sahiplerinin geçmiş döneme ait ödenmemiş trafik cezalarının bulunduğu tespit edilirse, araca el konulur.

   Ayrıca ceza ödenmediği takdirde, araca Macaristan'a giriş yasağı uygulanmakta ve Macaristan’dan transit geçiş mümkün olamamaktadır.

   Ağır yaralı veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarında, hapis cezası verilmesi söz konusudur.

   Trafik ceza miktarları şöyledir;

   Emniyet kemeri:

   Araç hareket halindeyken ön ve arka koltuklarda oturan her yolcunun emniyet kemeri kullanması zorunludur. Emniyet kemeri kullanılmadığının tespiti halinde, kullanmayan yolcuya uygulanan ceza miktarları şöyledir;

   • Şehir içinde:                    10.000 HUF
   • Şehir dışı yollarda:         15.000 HUF
   • Otoyol:                            20.000 HUF

    Emniyet kemeri takmayan bir yolcunun kesilen cezaya itiraz etmesi halinde polis, hazırlayacağı tutanağa kişinin irtibat bilgilerini kaydederek geçişine müsaade eder ve konuyu mahkemeye intikal ettirir. Uygulamada mahkemeler, bu cezayı kişinin gıyabında aynen geçerli saymakta, 30 gün içinde ödenmemesi halinde ise ülkeye giriş yasağı getirilmektedir.

   Cep telefonu kullanımı:

   Araç sürücülerinin, araç hareket halindeyken cep telefonu kullanması yasaktır. Kuralın ihlalinde, 10.000 HUF (yaklaşık 30,00 avro) ceza uygulanır. Cezaya itiraz edilmesi halinde, polis tutanak düzenleyerek sürücünün geçişine izin verir. Bu durumda, ceza miktarı ikiye katlanır. Cezanın 30 gün içinde ödenmemesi halinde, sürücüye Macaristan’a giriş yasağı verilir ve bu yasak, ceza ödeninceye kadar kaldırılmaz.

   Araç farı kullanımı:

   Şehir dışı yollarda, her türlü iklim şartlarında, araçların 24 saat far yakma zorunluluğu vardır.

   Gündüz görüş mesafesinin uygun olduğu durumlarda (kar yağışı, sis, yağmur olmaması vb.) far yakma, şehir içinde zorunlu değildir. Şehir dışında ise gece-gündüz far kullanımı zorunludur. Kurala uyulmaması halinde ceza miktarı, polisin takdir yetkisine bağlı olarak 5.000-50.000 HUF arasında uygulanır.

   Öte yandan, Macar makamları son dönemde çevreyi kirletenlere ceza uygulamaya başlamıştır. Ceza, çevreyi kirletenin sözle uyarılmasından, 50.000 forint’e varan miktarlarda değişmektedir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Yankesicilere ve Gasp Olaylarına Karşı Uyarı

   Macaristan’da şehirlerarası yollar genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, zaman zaman gasp olaylarına rastlanabilmektedir. Vatandaşlarımızın seyahatleri sırasında pasaport, para, ruhsat, ehliyet ve benzeri değerli eşyalarının güvenliğine dikkat etmeleri, özellikle park yerlerinde, araç içinde görünür şekilde bırakmamaları ve araç hırsızlığına karşı dikkatli olmaları tavsiye olunur

   Özellikle Haziran-Ağustos aylarında vatandaşlarımızın, Macaristan üzerinden karayoluyla seyahat ettikleri dönemde, otoyol ve şehirlerarası yollarda faaliyet gösteren yankesicilere dikkat etmeleri gerekmektedir. Nitekim uluslararası yollarda faaliyet gösteren yankesiciler kendi araçlarıyla vatandaşlarımızın araçlarına çarparak dikkatlerini dağıtmakta ve araçta bulunan kıymetli eşyaları çalabilmektedirler. Bir diğer yöntemde ise soyguncular, vatandaşlarımızın araçlarının arka lastiğinin patladığını kendi araçlarından işaretlerle anlatarak durmalarını ve dikkatlerinin lastiğe odaklanmasını sağlamakta, bu arada bir diğer soyguncu araca ters taraftaki diğer kapıdan girerek kıymetli eşyaları çalmaktadır.

   Kaza Anı

   Kaza halinde, vatandaşlarımızın, tercüman olmadan ifade vermemeleri ve herhangi bir belgeye imza atmamaları isabetli olacaktır.

   Kaza durumunda, tarafların birbiriyle anlaşmaları halinde dahi, polis ve ambulansın birlikte çağrılması gerekmektedir.

   Trafik kurallarının ihlali halinde polis para cezası yazmakta ancak bu cezaları tahsil etmemektedir. Cezaların, verilen posta kuponu ile Macaristan'daki postanelere yatırılması gereklidir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Şehrin değişik yerlerindeki turistik lokanta/bar/kafe gibi mekânlarda mutlak surette fiyat kontrolü yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, ödeme güçlüğü yaratabilecek şişirilmiş faturalarla karşılaşılması muhtemeldir.

   Vatandaşlarımızın lokanta, bar, cafe gibi yerlerde beraberlerindeki çanta veya diğer eşyaları sandalyenin arkasına asmak yerine göz önünde bulundurmaları, kısa süreli de olsa, masadan ayrılmaları gerektiğinde beraberlerinde götürmeleri önerilir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   OTOYOL ÜCRETLERİ

   Otoyollarda seyahat etmek isteyenler, bandrol (vignette/matrica) almak zorundadırlar.

   M0 (Budapeşte Çevre Yolu), M1, M3, M5, M6 ve M7 No.lu otoyollarda ücret uygulaması bulunmaktadır. Bu yollarda, ”vignette” (bandrol) satın alınması ve fişinin (kanunen 5 yıl süreyle saklanması zorunludur) muhafaza edilmesinin isabetli olacağı değerlendirilmektedir.

   Bandrol, benzin istasyonları, otoyol üzerindeki hipermarketler ve Macar Otomobil Kurumundan temin edilebilmektedir.

   Bahsekonu Vignette’nin otoyola girişten itibaren 60 dakika içinde alınması gerekmektedir.

   Otoyol geçiş ücretleri için Macar forinti olarak otoyol bandrol ücretlerinin hesaplanmasında günlük kur esas alınmaktadır. (1 avro yaklaşık 345.- forint)

   D1 Kategori : ( Motosiklet ve 3,5 tona kadar motorlu araçlar)


   D1M Kategori (Motosiklet için)

   •  Haftalık : 1.470 HUF (10 gün süreyle geçerlidir)


    D1 Kategori (Otomobil için) : (3,5 tona kadar araçlar için, en fazla 7 kişilik)

   •  Haftalık : 3.500 HUF (10 gün süreyle geçerlidir)
   • Aylık : 4.780 HUF
   • Yıllık : 42.980 HUF


   D2 Kategori (3,5 tona kadar araçlar için, 7 kişilikten fazla)

   •  Haftalık : 7.000 HUF
   • Aylık : 9.560 HUF
   • Yıllık : 42.980 HUF


   B2 Kategori : (Otobüsler için geçerli)

   •  Haftalık : 15.500 HUF (10 gün süreyle geçerlidir)
   • Aylık : 21.975 HUF
   • Yıllık : 199.975 HUF 


   U Kategori : (D2 ve B2 araçların dorseleri için )

   •  Haftalık : 3.500 HUF
   • Aylık : 4.780 HUF
   • Yıllık : 42.980 HUF


   BANDROL (VİGNETTE/MATRİCA) OLMADAN OTOYOL KULLANIMI DURUMUNDA UYGULANAN CEZA MİKTARLARI

   • D1 : 14.875 (30 gün içinde ödenmesi şartıyla) 30 günden sonra ödenirse 59.500 HUF
   • B2 : 66.925 (30 gün içinde ödenmesi şartıyla) 30 günden sonra ödenirse 267.700 HUF

   Ceza tutarı bandrol kontrolü yapan görevli memur veya trafik polisi tarafından belirlenmekte olup cezaların 30 gün içinde verilen posta kuponu ile Macaristan'daki postanelere ödenmesi gerekmektedir.

   Not: 3,5 ton ve üzerindeki karayolu taşıtları (otobüs hariç), güzergâh ve kilometreye göre değişen miktarlarda ücret tahsil edilen “HU-GO” isimli elektronik geçiş sistemine tabidir. Bu konuda Türkçe açıklamanın da yer aldığı https://www.hu-go.hu adresindeki web sitesinden bilgi edinmek mümkündür.

   Not: “HU-GO” elektronik geçiş bileti alınmaması veya geçersiz biletle seyahat edildiği tesbit edilmesi halinde, 165.000 HUF (Yaklaşık 550 avro) ceza uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak otoyollarda ve tali yollarda kameralarla sıkı kontroller mevcuttur.

   Detaylı bilgi için https://www.autopalya.hu/ 

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Giriş esnasında yolcular sağlık kontrolünden geçirilmekte olup, Covid-19 şüphesi tespit edilmemesi gerekmektedir. Ancak Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

    

   Yolcuların Schengen Sınırlar Yasası’nın şartlarını taşımaları gerekmektedir (geçerli oturma izni veya Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir).

    

   Nihai varış ülkesine girişte güçlük yaşanmayacağından emin olunması şartı aranmaktadır.

    

   Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde transit geçişler için özel “transit only” tabelası taşıyan benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir.

    

   Kurallara uyulmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır.

  İletişim Bilgileri

 • Çek Cumhuriyeti

  Başkent: Prag

  Telefon Kodu: 42

  Para Birimi: Çek korunası

  Plaka Kodu: CZ

  Dil: Çekce

  Çekya yeşil kategorideki ülkelerden geçişlere müsaade etmektedir. Turuncu ve kırmızı kategoride yer alan İngiltere ve İsveç’ten gelen vatandaşlarımızın geçişleri dış temsilciliklerimizden alınacak nota ile mümkündür. Bu sebeple, anılan ülkelerden gelen vatandaşlarımızın Çekya üzerinden seyahat etmeleri tavsiye edilmemektedir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Dresden (Almanya)-Prag-Brno-Bratislava (Slovakya)

   Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Almanya - Çekya sınırından giriş yaparak kullanabilecekleri en kısa transit güzergahtır. Yol boyunca E55, E50 ve E65 yollarının kullanılmaktadır. Toplamda 303 km’dir.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Gümrükte deklare etmeden yolcu beraberinde ülkeye sokulabilecek veya ülke dışına çıkarılabilecek altın/ziynet eşyası, Çek korunası ve döviz miktarı, toplam 10.000 avro ile sınırlandırılmıştır. Buna özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

   Aksi takdirde, söz konusu sınırın üzerindeki meblağa el konulmakta ve ilgili kişi hakkında kamu davası açılmaktadır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına ve ülke dışına çıkarılmasına izin verilen maddeler:

   200 sigara veya 50 puro veya 250 gram tütün veya 100 sigarillo, 2 litre şarap veya 1 litre sert alkollü içki (22 dereceden yüksek), 50 gram parfüm; aracın deposu dışında 10 litre benzin. Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye değeri karayoluyla seyahat ediliyorsa kişi başına 300 avro, hava veya deniz yoluyla seyahat ediliyorsa 430 avro ile sınırlıdır. 15 yaşının altında yolcular için bu sınır 200 avrodur.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Çekya’da otoyollarda trafik oldukça yoğundur ve asfalt kalitesi Almanya ile Avusturya kadar düzgün değildir. Ülkemize transit geçişlerin gerçekleştiği güneydoğuda Slovakya üzerinden Macaristan ve Sırbistan’a ve güneyde de Avusturya üzerinden Slovenya ve Hırvatistan’a uzanan Prag-Brno arasındaki yaklaşık 200 kilometrelik bölüm özellikle ağır vasıtaların kış koşullarında kaymalarını önlemek amacıyla kasisle inşa edildiğinden sürat yapılmasına uygun değildir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Çekya’da otoyolların bir bölümü ücretlidir. Hemen her akaryakıt istasyonu ve postanede satılan otoyol etiketlerinden (vignette) satın alınması gerekmektedir. İki parçadan oluşan bu etiketler satın alındıktan sonra, her iki parçasına da aracın plaka numarası yazılmalı, büyük parçası ön camın sağ alt tarafına gelecek şekilde yapıştırılmalı ve küçük parçası da araç içerisinde muhafaza edilmelidir. Plaka numarası yazılmayan ve cama tam olarak yapıştırılmayan etiketler geçersiz kabul edilmekte ve araç sürücüleri çeşitli miktarlarda cezalara tabi tutulmaktadır. Güncel etiket fiyatları aşağıdaki gibi olup, otoyollar hakkında ayrıntılı bilgilere http://www.motorway.cz/ web sayfasından ulaşılması mümkündür.

   • Yıllık: Ağırlığı 3,5 tona kadar olan motorlu araçlar için 1.500 Çek korunası (yaklaşık 63 avro) karşılığı etiket alınmak suretiyle bir yıl süreyle Çek otoyollarında seyahat edilebilir.
   • Aylık: Ağırlığı 3,5 tona kadar olan motorlu araçlar için 440 Çek korunası (yaklaşık 21 avro) karşılığı etiket alınmak suretiyle bir ay süreyle Çek otoyollarında seyahat edilebilir.
   • 10 Günlük: Ağırlığı 3,5 tona kadar olan motorlu araçlar için 310 Çek korunası (yaklaşık 14 avro) karşılığı etiket alınmak suretiyle 10 gün süreyle Çek otoyollarında seyahat edilebilir.
  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Çekya’da trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlerle aynıdır.

   Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatı, araç sigorta belgelerinin ve yeşil kartın bulundurulması zorunludur.

   Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. Emniyet kemeri takılması zorunludur. 12 yaşından küçük çocukların aracın ön kısmına oturmaları yasaktır.

   Üçüncü şahıs sigortası (trafik sigortası) yaptırılması zorunludur. Zararın 100.000 Çek korunasının (yaklaşık 4.000 avro) üzerinde olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü, zararın sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.

   Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda, polisin soruşturmasına ve ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. Bu durumda, aracın sürücüsünün tutuklanması mümkündür.

   Ağır yaralanma veya ölüm içermeyen kazalarda, genel olarak, yabancı göz altına alınmamakta, gıyabında yapılan mahkemenin sonucu vatandaşı olduğu ülkenin ilgili makamına gereği için duyurulmaktadır.

   Hız Sınırları

   Hız limitleri, genelde ve trafik işaretleriyle aksi bildirilmediği takdirde, yerleşme birimlerinde 50 km, ana yollarda 90 km ve otoyollarda 130 km.'dir. Radarla hız kontrolleri yapılmaktadır.

   Hız limitini aşan sürücülere uygulanan trafik cezaları:

   • Yerleşim yerlerinde hız sınırının 1 ile 5 km/h ihlali durumunda 1.000 ile 2.500 Çek korunası (yaklaşık 40-100 avro)
   • Yerleşim yerlerinde hız sınırının 6 ile 19 km/h ihlali durumunda 1.000 ile 2.500 Çek korunası (yaklaşık 40-100 avro) ve 2 ceza puanı
   • Yerleşim yerlerinde hız sınırının 20 ile 39 km/h ihlali durumunda 2.500 ile 5.000 Çek korunası arasında (yaklaşık 100-200 avro) ve 3 ceza puanı
   • Yerleşim yerlerinde hız sınırının 40 ile üstü km/h ihlali durumunda 5.000 Çek korunası (yaklaşık 200 avro) ve sürücü belgesine 6 ay veya 1 yıl el konulması
   • Yerleşim yeri dışında hız sınırının 1 ile 5 km/h ihlali durumunda 1.000 ile 2.500 Çek korunası (yaklaşık 40-100 avro)
   • Yerleşim yeri dışında hız sınırının 6 ile 29 km/h ihlali durumunda 1.000 ile 2.500 Çek korunası (yaklaşık 40-100 avro) ve 2 ceza puanı
   • Yerleşim yeri dışında hız sınırının 30 ile 49 km/h ihlali durumunda 2.500 ila 5.000 Çek korunası (yaklaşık 100-200 avro) ve 3 ceza puanı
   • Yerleşim yeri dışında hız sınırının 50 ile üstü km/h ihlali durumunda 5.000 ila 10.000 Çek korunası (yaklaşık 200-400 avro) ve sürücü belgesine 6 ay veya 1 yıl el konulması
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Çekya genelde güvenli bir ülkedir ancak özellikle yabancı plakalı araçlara yönelik hırsızlık olayları yüksektir. Bu nedenle, araçların park yerlerinde uzun süre bırakılmaması, ayrıca pasaport, para vs. gibi şahsi eşyaların araç içinde muhafaza edilmemesi tavsiye olunur.

   Çekya’da vatandaşlarımız zaman zaman yankesicilik olayları nedeniyle pasaport ve paralarının çalınması nedeniyle mağduriyet yaşayabilmektedirler. Yabancı plakalı araçlara yönelik hırsızlık olayları yaygındır. Prag’a özel otomobiliyle giden vatandaşlarımızın; aracın içinde görünen yerlerde navigasyon vb. cihazı bırakmamaları, aracın ön camına takılarak kullanılan navigasyon cihazlarının vantuz izi bırakmadığına dikkat etmeleri, araçlarını ilgili belediyeye kayıtlı sakinler için ayrılmış olan “mavi çizgili” park alanlarına kesinlikle park etmemeleri, beyaz çizgili paralı park yerlerine ya da otoparklara park etmeleri önemle tavsiye olunur. Mavi çizgili alana park eden araçların tekerine kilit takılmakta ya da çekici tarafından parka çekilmektedir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Yakıt

   Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel (Naphtha)                            0,91 avro
   • 95 Oktan Benzin (Natural 95, E5)            0,90 avro

  İletişim Bilgileri

 • Romanya

  Başkent: Bükreş

  Telefon Kodu: 40

  Para Birimi: Rumen Leyi

  Plaka Kodu: RO

  Dil: Rumence

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Borş – Giurgiu Sınır Kapısı

   Borş Sınır Kapısı – Oradea – Cluj Napoca – Alba İulia – Sibiu – Rımnicu Vılcea – Piteşti – Bucureşti – Giurgiu Sınır Kapısı

   Rota 2: Nadlac – Giurgiu Sınır Kapısı

   Nadlac Sınır Kapısı – Arad – Timişoara – Reşita – Drobeta Turnu Severin – Filiaşi – Craiova – Carcal-Roşiori de Vede – Alexandria – Giurgiu Sınır Kapısı

    Romanya’da otoyol tanımına uygun olarak sadece Bükreş – Piteşti, Ploieşti – Bükreş ve Bükreş – Köstence arasında otoyol bulunmaktadır. Macaristan – Romanya arasındaki Nadlac sınır kapısından başlayarak başkent Bükreş’e uzanacak A 1 otoyolu kısmen ulaşıma açılabilmiştir. Otoyolun Timişoara – Arad, Deva – Oraştie, Oraştie – Sibiu ve Lugoj çevre yolu ile Piteşti – Bükreş kesimleri kullanılabilmektedir. Yolun yeni inşa edilen Nadlac – Arad kısmı hizmete açılmıştır. Bununla birlikte, Macaristan sınır kapısındaki Nadlac’dan başkent Bükreş’e kesintisiz olarak uzanacak A1 otoyol projesinin tamamlanması için çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. Macaristan – Romanya güzergâhını izleyerek yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gitmek isteyebilecek vatandaşlarımızın yukarıda kayıtlı hususları da dikkate alarak yukarıdaki güzergâhları kullanmaları mümkündür.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Vatandaşlarımızın, beraberlerindeki eşyaları ülkeye girişte ve çıkışta gümrük görevlilerine yazılı olarak beyan etme ve bu eşyaların anılan görevliler tarafından kontrol edilmelerine izin verme zorunluluğu bulunmaktadır.

   Vatandaşlarımız, üzerlerinde 10 bin avro veya karşılığı dövizin üzerindeki nakit parayı ve şahsi kullanım için üzerinde bulundurdukları makul miktardaki takılar hariç olmak üzere altın, mücevher gibi değerli ziynet eşyalarını Romanya’ya girişte gümrük memuruna beyan etmek zorundadırlar. Ülkeye girişte beyan edilmeyen ve 10 bin avroyu aşan nakit paraya el konulabilmektedir. Vatandaşlarımızın ülkeden çıkışta, girerken beyan etikleri ziynet eşyalarını yanlarında bulundurmaları talep edilebilmektedir. Bu nedenle, yanlarında ihtiyaçlarından fazla nakit para ve mücevher bulundurmamaları tavsiye olunur.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Andorra, Hırvatistan, Faroe Adaları, Grönland, İzlanda ve diğer ülkelerden az miktarda özel ürünler hariç olmak üzere, AB dışı ülkelerden gelen et, süt ve bunların ürünleri ile CITES (Washington Sözleşmesi) tarafından korunan ürünlerin (örneğin fildişi, kaplumbağa kabuğu, mercan, sürüngen derisi, Amazon ormanlarından elde edilen ahşap) Romanya gümrüklerinden geçirilmesi mümkün değildir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Ülkeye girişte en fazla 2 paket (karton değil) sigara bulundurmaya izin verilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Romanya’da yol güvenliği konusunda genel olarak bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte, aşağıdaki hususların dikkate alınmasında fayda görülmektedir.

   • Gece saatlerinde yerleşim bölgeleri dışında durmamak ve özel olarak düzenlenmiş dinlenme alanlarından veya benzin istasyonlarının tesislerinden yararlanmak,
   • Alkollü içkiler veya benzer etkiyi veren ilaçları kullandıktan sonra yola çıkmamak,
   • Yayaların, bisiklet veya at arabası kullananların yanından geçerken dikkatli olmak,
   • Demiryolu üzerinden geçerken trafik kurallarına uymak,
   • Yol şartlarına göre belirlenen maksimum hız limitini aşmamak,
   • Görevli polis memurunun ikazlarına uymak,
   • Herhangi bir olay olduğunda polise başvurmak (112’yi aramak),
   • Yanında ihtiyaçtan fazla nakit para ve ziynet eşyası bulundurmamak.
  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Romanya’ya özel araçlarıyla seyahat edecek vatandaşlarımız “rovignette” adı verilen otoyol geçiş kartlarını sınır kapılarında mutlaka satın almalı ve araçlarının ön camlarına yapıştırmalıdır. Vinyet, sınır kapılarında, “Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romanya” ofislerinde ve benzin istasyonlarında (PETROM, ROMPETROL, MOL ve OMV) satılmaktadır. Vinyetin elektronik olarak satın alınması da mümkündür. Elektronik vinyet çevrimiçi olarak www.roviniete.ro/roviniete-online.php adresinden edinilebilir. Vinyetler satın alma tarihinden itibaren ödenen süre için geçerlidir.

   Geçerli olan vinyet ücretleri 3,5 tona kadar otomobiller ve karavanlar için şu şekildedir:

   Yıllık vinyet:       28 Euro

   90 günlük vinyet:           13 Euro

   30 günlük vinyet:           7 Euro

   7 günlük vinyet:             3 Euro

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Romanya’da yürürlükte olan trafik kuralları, ihlali durumunda çok ağır trafik cezalarını beraberinde getirmektedir. Çeşitli para cezalarının yanında ehliyete de el konulabilmektedir. El konulan sürücü belgeleri, vatandaşlarımıza ceza süresinin dolmasını müteakip Büyükelçiliğimizde şahsen teslim edilmektedir. Ayrıca, yaralamalı veya ölümlü trafik kazalarında “ölüme veya yaralamaya sebebiyet vermek” suçundan kazaya yol açan tarafa cezai kamu davası açılmaktadır.

   Trafik kuralı ihlalinden dolayı sürücü belgesine el konulan vatandaşlarımız trafik cezasını ödedikten sonra (ödeme bankaya yapılır) en yakın notere giderek yeminli tercüman eşliğinde “Romanya’da ikamet etmediğini ve sürücü belgesini aldıktan sonra ülkeyi terk edeceğini” gösteren yazılı bir beyanda bulunmaları halinde, ehliyetlerini geri alabilmektedir. Gerçeğe aykırı beyan, ceza davası açılmasına neden olmaktadır.

   Hız Sınırları

   Binek otomobiller için hız sınırları şu şekildedir:

   • Şehir içi: 50 km/s
   • Şehir dışı: 90 km/s
   • Otoyol: 130 km/s 
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Dikkat edilmesi gereken belli başlı güvenlik önerileri şu şekildedir:

   • Işıklı ve sesli uyarı yer almayan demiryolu hemzemin geçitlerinde çok dikkatli davranmak,
   • Emniyet kemerini mutlaka kullanmak,
   • Seyir halindeyken farları gece ve gündüz yanar vaziyette bulundurmak,
   • Araba kullanırken cep telefonuyla görüşmemek, tek yönlü yollara ters yönden girmemek,
   • Trafik polisinin işaretlerine, talimatlarına mutlaka uymak,
   • Demiryolu veya tramvay yolu üzerinden gitmemek, alkollü araç kullanmamak,
   • Işıklara mutlak surette uymak, kaza durumunda polise başvurmak, hız sınırlarına riayet etmek. 
  • Kaza Anında Yapılması Gerekenler ve Acil Durum İrtibat Telefonları
   Kaza Anında Yapılması Gerekenler ve Acil Durum İrtibat Telefonları
  • Konaklama ve Duraklama

   Çoğu benzin istasyonu sabah 6’dan akşam 9’a kadar açıktır. Ana yollardaki istasyonlar 24 saat açık olabilmektedir, ancak kredi kartı ile ödeme her yerde mümkün değildir. LPG yakıt ikmali için bir adaptör (DISH bağlantısı) gereklidir.

   Romanya’daki ortalama yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Benzin: 0,87 avro
   • Dizel: 0,91 avro

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Bükreş Büyükelçiliği

   Adres: Calea Dorobanți 72, București 010575, Romanya

   Telefon: +40-21 206 37 00-04 (5 HAT)

   Nöbetçi/Acil Durumu Telefonu: +40 738 834 097

   embassy.bucharest@mfa.gov.tr

   http://bukres.be.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Köstence Başkonsolosluğunun görev alanı hariç, bütün Romanya

    
   Köstence Başkonsolosluğu

   Adres: Bulevardul Ferdinand 82, Constanța 900704, Romanya

   Telefon: +40-241 607 910; 607 218

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +40-747 119 933

   consulate.constanta@mfa.gov.tr

   http://kostence.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Constanta, Tulcea, Galati, Braila ve Calaraşi vilayetleri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Romanya oldukça misafirperver insanların yaşadığı bir ülkedir. Özellikle kırsal bölgelerde yabancılar güler yüzle karşılanır. ‘İyi günler’, ‘günaydın’ gibi selamlaşma sözlerinin oldukça önemsendiği ülkede insanlar birbirlerini yanaklarından öperek selamlaşır. Eğer birinin evini ziyarete gidiyorsanız yanınızda mutlaka çiçek ya da çikolata götürmeniz iyi bir seçenek olabilir.

   Romanya’da kamusal alanda sigara içmek katı şekilde yasaklanmıştır. Buna rağmen sigara içen insan sayısının az olmadığı ülkede çok az restoranda sigara içilebilen alan vardır.

   Ayrıca, Romanya’da sağlık hizmetlerinin yetersiz olması sebebiyle, Romanya güzergahını kullanacak vatandaşlarımızın sağlık sigortalarını hava ambulansı hizmetini de kapsayacak şekilde yaptırmaları tavsiye olunur.

 • Bulgaristan

  Başkent: Sofya

  Telefon Kodu: 359

  Para Birimi: Bulgar Levi

  Plaka Kodu: BG

  Dil: Bulgarca

  Bulgaristan’a girişte transit geçiş yapılacağına, Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğuna ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair bir belgenin doldurulması gerekmektedir. Kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Kalotina-Dimitrovgrad – Kapıkule Sınır Kapısı

   Kalotina-Dimitrovgrad Sınır Kapısı – Sofya – Plovdiv – Svilengrad – Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı

   Sırbistan yoluyla Bulgaristan’a giriş-çıkış yapacak vatandaşlarımızın Kalotina (Bulgaristan) – Dimitrovgrad (Sırbistan) sınır kapısından geçiş yapmaları gerekmektedir. Bu kapıdan Bulgaristan’a giren vatandaşlarımız, E-80 karayolunu kullanarak Kalotina – Sofya güzergâhı takip edildikten sonra Sofya çıkışından Filibe (Plovdiv) istikametinde А1 “Highway Trakiya” otoyolu (söz konusu otoyol ayrıca Filibe’ye (Plovdiv) kadar E80, Filibe’den (Plovdiv) sonra E773 olarak da kodlanmaktadır) üzerinden yaklaşık 170 km takip edilmesini müteakip Svilengrad istikametine (güneydoğuya) dönülerek A4 “Maritsa Highway” otoyoluyla Kapitan Andreevo-Kapıkule sınır kapısından Türkiye’ye ulaşacaklardır. Yaklaşık 370 kilometre uzunluğundaki bu güzergâhın Sofya-Kapıkule sınır kapısı arasındaki bölümü otoyoldur.

   Rota 2: Kalotina-Dimitrovgrad – Hamzabeyli Sınır Kapısı

   Kalotina-Dimitrovgrad Sınır Kapısı – Sofya – Plovdiv – Harmanlı – Topolovgrad – Elhovo – Lesovo – Lesovo-Hamzabeyli Sınır Kapısı

   Kapıkule-Kapitan Andreevo sınır kapısının yaklaşık 40 km. kuzeydoğusundaki Hamzabeyli-Lesovo sınır kapısına ulaşım için E-80 karayolu kullanılarak Kalotina-Sofya-Filibe (Plovdiv)-Harmanlı güzergâhı takip edildikten sonra Harmanlı’dan Burgaz istikametine (kuzeydoğuya) dönülerek Topolovgrad geçildikten yaklaşık 20 km. sonra Elhovo şehrine girmeden önce Lesovo istikametine dönülmelidir. Harmanlı’dan Hamzabeyli-Lesovo sınır kapısına mesafe yaklaşık 80 km.’dir. Yaz aylarında Kapitan Andreevo-Kapıkule sınırında yoğunluk olduğu günlerde, Bulgaristan emniyet makamları (trafik polisi) vatandaşlarımızı Lesovo - Hamzabeyli kapısına yönlendirebilmektedir.

   Rota 3: Ruse-Giurgiu – Kapıkule Sınır Kapısı

   Ruse-Giurgiu Sınır Kapısı – Byala – Veliko Tırnovo – Gabrovo – Kazanlık – Stara Zagora – Dimitrovgrad – Svilengrad – Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı

   Rusçuk (Ruse) (Bulgaristan)-Giurgiu (Romanya) hudut kapısında Tuna nehri üzerindeki köprü Bulgaristan ile Romanya arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Söz konusu köprünün kapasitesinin yetersiz olması sebebiyle, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda hudut kapısında beklemeler olmaktadır. Rusçuk’tan Bulgaristan’a giriş yapacak vatandaşlarımızın Rusçuk (Ruse)-Byala-Veliko Tırnovo-Gabrovo-Kazanlık-Eski Zağra (Stara Zagora)-Dimitrovgrad güzergâhını izleyerek A4 “Maritsa Highway” otoyoluna çıkmaları ve bu karayoluyla Svilengrad üzerinden Kapitan Andreevo-Kapıkule hudut kapısına ulaşmak suretiyle Türkiye’ye giriş yapmaları mümkündür. Yaklaşık 350 kilometre uzunluğundaki bu güzergâhın sadece 77 km. bölümü otoyol olmak üzere büyük bir bölümü gidiş-geliş birer şeritli karayoludur. Yer yer dağlık bölgelerden geçen bu karayolunda araç kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.

   Rota 4: Ruse-Giurgiu – Hamzabeyli Sınır Kapısı

   Ruse-Giurgiu Sınır Kapısı – Razgrad – Shoumen – Karnobat – Yambol – Elhovo – Lesovo – Lesovo-Hamzabeyli Sınır Kapısı

   Giurgiu (Romanya)-Rusçuk (Bulgaristan) sınır kapısını kullanacak vatandaşlarımızın, Ruse (Rusçuk) - Razgrad - Shoumen(Şumnu) - Karnobat - Yambol(Yanbolu) - Elhovo - Lesovo güzergâhını izleyerek Hamzabeyli’ye ulaşmaları da mümkündür.

   Rota 5: Vidin-Kalafat – Kapıkule Sınır Kapısı

   Vidin-Kalafat Sınır Kapısı – Vidin – Dimovo – Montana – Vratsa – Botevgrad – Sofya – Plovdiv – Svilengrad – Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı

   İkinci güzergâhı izleyecek vatandaşlarımızın Vidin (Bulgaristan)-Kalafat (Romanya) hudut kapısından geçiş yapmaları gerekmektedir. Hudut kapısında Tuna nehri üzerindeki Yeni Avrupa Köprüsü veya diğer adıyla 2.Tuna Köprüsü’nden köprü Bulgaristan ile Romanya arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Söz konusu köprünün kapasitesinin yetersiz olması sebebiyle, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda hudut kapısında beklemeler olmaktadır. Bulgaristan’a giriş yapacak vatandaşlarımızın E-79 karayolunu kullanarak Vidin-Dimovo-Montana-Vratsa-Botevgrad güzergâhı üzerinden Sofya’ya ulaşmaları ve buradan А1 “Highway Trakiya” otoyoluna çıkarak Sofya-Kapitan Andreevo-Kapıkule hudut kapısına ulaşmak suretiyle Türkiye’ye giriş yapmaları mümkündür. Yaklaşık 515 kilometre uzunluğundaki bu güzergâhın sadece 280 kilometrelik Botevgrad-Sofya-Filibe (Plovdiv) bölümü otoyol olup geri kalan bölümü gidiş-geliş birer şeritli karayoludur.

   Rota 6: Ruse-Giurgiu – Dereköy Sınır Kapısı

   Ruse-Giurgiu Sınır Kapısı – Razgrad – Şumen – Karnobat – Burgaz – Malko Tırnovo – Malko Tırnovo-Dereköy Sınır Kapısı

   Üçüncü güzergâhı izleyecek vatandaşlarımızın Rusçuk-Razgrad (E2: 64 km), Razgrad-Şumen (52 km.), Şumen-Karnobat (E 73: 93 km.), Karnobat-Burgaz (E6: 55 km), Burgaz- Malko Tırnovo (E-87/9 -78 km). Malko Tırnovo-Dereköy sınır kapısı güzergâhından Kırklareli’ne gidebilmeleri mümkündür. 345 kilometrelik yol gidiş-geliş birer şeritlidir. Şumen-Karnobat arası dağlık bölgeden geçmektedir. Ayrıca Burgaz-Malko Tırnovo yolunun son bölümü dar ve virajlı bir yoldur.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Bulgar gümrük görevlileri Bulgaristan’a giriş ve çıkış yapan araçları arama hakkına sahiptir. Bulgaristan’a giriş ve çıkış yapan yabancı ülke vatandaşlarının üzerlerinde 10.000 avro veya karşılığı diğer yabancı paradan daha az miktarda nakit para bulundurmaları halinde yazılı beyanda bulunmalarına gerek yoktur. Beyana tabi olmayan (10.000 avrodan az) miktarda parası olan vatandaşlarımız sınır kapısında doğrudan “YEŞİL GEÇİŞ YOLUNA” geçebilir.

   Vatandaşlarımızın beraberindeki para miktarı 10.000 avro (veya karşılığı diğer yabancı para) ve üzerinde ise mutlaka yazılı beyan yapılması gerekmektedir. Beyanda bulunulmaması halinde, AB mevzuatı uyarınca paranın tamamına Bulgaristan gümrük yetkilileri tarafından el konulmaktadır. El konulan paranın herhangi bir şekilde geri alınması mümkün olamamaktadır. Bulgaristan Ceza Kanunu’nun 251. Maddesi uyarınca ise beyan edilmeyen nakit paranın miktarına bağlı olarak beyanda bulunmayan kişiler hakkında para ve söz konusu paranın miktarına göre hapis cezası dahil olmak üzere cezai işlem uygulanmaktadır.

   Vatandaşlarımızın üzerinde 10.000 avrodan fazla nakit para bulunması halinde, beyan edilecek paranın kaynağı ve kullanım amacı, paranın taşınacağı güzergâh, paranın taşındığı ulaşım aracı belirtilerek gümrük beyannamesi doldurulmalı ve sınır kapısındaki “KIRMIZI GEÇİŞ YOLUNA” girilmelidir.

   Değerli Eşya

   Vatandaşlarımızın takı olarak üzerinde bulundurdukları ziynet eşyaları dahil aşağıda belirtilen miktarda altın, platin, gümüş ile diğer değerli taş ve madenlerin Bulgaristan’a giriş ve çıkışta gümrüklerde “yazılı” olarak beyan edilmesi gerekmektedir:

   • 37 gramın üzerindeki işlenmiş/işlenmemiş madeni para olarak altın ve platin,
   • Vatandaşlarımızın takı olarak üzerlerinde bulundurdukları dahil, 60 gramın üzerindeki altın ve platin alaşımlı aksesuarlar,
   • 300 gramın üzerindeki işlenmemiş/yarı işlenmiş veya gümüş oranı fark etmeksizin madeni para şeklindeki gümüş alaşımlı takı ve aksesuarlar,
   • Yukarıda sayılan mücevherat arasında yer almayan diğer değerli taş ve madenler.

   Bulgaristan gümrük makamları tarafından ceza protokolü düzenlenerek el konulan eşyalarla (altın para, altın takılar ve nakit para) ilgili olarak vatandaşlarımız, üç gün içinde itiraz etme hakkına sahip olup, arzu ettikleri takdirde, Bulgaristan’da, ücret mukabili, bir avukat tutarak dava açmaları mümkündür. Ancak, bugüne kadar vatandaşlarımızın lehine sonuçlanan bir dava bulunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın, Bulgaristan’a girişte ve çıkışta, özellikle beyana tabi eşya ile ilgili olarak, son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Silah, cephane, zehirli maddeler, tesirli maddeler, patlayıcı maddeler, uyuşturucu maddeler, psikotrop maddeler, koruma altında bulunan bitki ve hayvan türleri, sanat eserleri ve antika değeri bulunan her türlü eşya ile bu tür madeni ve kâğıt paraların Bulgaristan’a sokulması yasaktır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Gümrüklerde yolcu beraberinde vergisiz olarak Bulgaristan’a sokulabilecek mallar aşağıda sunulmuştur:

   %22 ve üzeri alkollü içecek 1 litre veya 2 litre şarap, 500 gr kahve veya kahve özü, 100 gr çay veya 40 gr çay özü, 50 gr parfüm ve 250 gr eau de toilette, tedavi amaçlı ilaçlar gümrüksüz olarak geçirebilmektedir. Ayrıca Bulgar makamları sadece 2 paket (40 adet) (2 karton değil) sigara girişine müsaade etmektedir. Aksi takdirde vatandaşlarımıza para cezası uygulanmaktadır.

   Yukarıda kayıtlı miktarların üzerindeki mallar, gümrük vergisine tabidir. Söz konusu miktarların üzerindeki malların Bulgaristan’dan transit geçirilebilmesi için Bulgar makamlarına müracaat edilerek izin alınması gerekmektedir.

   Methadone adlı ilacı kullanan hastaların, Bulgaristan’a ve Türkiye’ye girişlerinde, Uluslararası Narkotik Kontrol Organı’nın (INCB) sitesinde (www.incb.org) yer alan ölçütlere uymak şartıyla, ülkeye giriş-çıkış tarihleri ile pasaport bilgilerini narkotik birimlerine bildirmeleri, 15 günden daha uzun süre kalacak hastaların ise tedavisinin devamı için madde bağımlılığı tedavi merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Gidiş ve dönüşte Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçiş yapmayı tercih edecek vatandaşlarımızın, kendi güvenlikleri açısından, aşağıda belirtilen hususlara özen göstermeleri gerekmektedir:


   • Gündüz seyahat etmek,
   • Ana yolları tercih etmek suretiyle yolculuk yapmak,
   • Mümkün olduğu takdirde küçük gruplar oluşturarak birbirinden kopmadan seyahat etmek,
   • Bazı Batı Avrupa ülkelerinden Bulgaristan’a oto-trenle seyahat ederken Sofya yerine, Türk sınırına yakın Svilengrad şehrine kadar yolculuk yapmak,
   • İhtiyaçların ötesinde nakit para ve ziynet eşyası taşımamak,
   • Bir olay olduğunda derhal polise başvurarak, zabıt tutturmak; gerekiyorsa en yakın temsilciliğimizle temas ederek yardım istemek, (112 acil durum hattı Türkçe servis vermektedir),
   • Mümkün olduğunca duraklama ve konaklamadan kaçınmak, Bulgaristan’dan en kısa sürede geçmek,
   • Konaklama durumunda ise, taşıtları korumalı park yerleri veya kapalı garajı olan otellerde park edip şehirde taksi kullanmak.

   Karayollarındaki onarım çalışmaları hakkındaki güncel duyurular Sofya Büyükelçiliğimiz ile Burgaz ve Filibe Başkonsolosluklarımızın internet sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanmaktadır.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Bulgaristan’da Vinyet adı verilen karayolu pul ücret sistemi 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle elektronik Vinyet sistemiyle değiştirilmiştir. Bu yeni uygulamaya göre elektronik vinyet satın alan sürücüler aracın ön camına herhangi bir sticker yapıştırmak zorunda kalmayacaklardır.

   Vinyetler Bulgaristan’a gelmeden www.bgtoll.bg internet adresi üzerinden veya cep telefonu uygulamasından satın alınabileceği gibi sınır kapılarında kurulu çevrimiçi e-vinyet satış makinelerinden veya sınır kapılarındaki nakit ödeme noktalarından satın alınabilir. www.bgtoll.bg internet sitesi Türkçe, İngilizce ve Almanca Dahil olmak üzere toplam 8 dilde hizmet vermektedir.

   Sürücülerin e-vinyet satın alıp almadıklarını ulusal “toll tax” merkezi, Ulusal Karayolu Ajansı, İçişleri Bakanlığı ve Gümrükler Ajansı denetleyecektir. Ülke çapında 300’e yakın sabit ve 105’yakın seyyar otomatik e-vinyet tespit etmeye yarar kamera yerleştirilmiştir.

   Bulgaristan’dan karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce araç vinyetlerini Bulgaristan’da bulunacakları tarihleri kapsayacak şekilde elektronik olarak satın almaları ve elektronik vinyet dökümünü de ihtiyaten yazdırmalarını veya cep telefonlarına kaydetmelerini önemle bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

   Geçerli olan vinyet ücretleri 3,5 tona kadar otomobiller ve karavanlar için şu şekildedir:

   • Yıllık vinyet: 50 avro / 97 Bulgar levası
   • 3 aylık vinyet (verildiği tarihten itibaren üç ay geçerlidir): 28 avro / 54 Bulgar levası
   • Aylık vinyet (düzenlenme tarihinden sonraki ayın aynı gününe kadar geçerlidir): 15 avro / 30 Bulgar levası
   • Haftalık vinyet (veriliş tarihi dahil 7 gün geçerlidir): 8 avro / 10 Bulgar levası
   • Hafta sonu vinyet (cuma günü öğleden Pazar günü 23: 59’a kadar): 5 avro / 10 Bulgar levası

   Bulgaristan girişinde vatandaşlarımızıın COVID - 19 ile ilgili bir talimatnameyi doldurulması gerekmektedir. Talimatnameye https://ytbweb1.blob.core.windows.net/files/2020/2020Belgeler/Bulgaristan%20Kovid%20Formu-5eda54957fdf9.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Bulgaristan Karayolları Kanunu’na 2017 yılında yapılan değişikliklerle bazı trafik ihlallerine aynı anda para cezası, sürücünün ehliyetine belirli süreyle el koyma ve aracın trafikten menedilmesi uygulaması başlatılmıştır. Aşağıda söz konusu kanunda bazı trafik ihlalleriyle ilgili öngörülen cezalardan örnek verilmiştir:

   • Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın ve kırmızı ışıkta geçmenin cezası 25 avrodur.
   • Sürücü belgesi olmadan veya geçersiz sürücü belgeyle araç kullanıldığı tespit edildiğinde para cezasının yanında kullanılan araç (kime ait olduğu bakılmaksızın) 6 ay ile 1 yıl arasında trafikten menedilmektedir.
   • Kanında 0,5/1000 üzerinde alkol tespit edilen veya alkol testi yaptırmak istemeyenlere uygulanacak para cezası, ehliyetine belirli süreyle el koymanın dışında kullandıkları araç 6 ay ile 1 yıl arasında trafikten menedilmektedir.

   Ayrıca Bulgaristan’da hareket halinde iken tüm araçların farlarını açık tutması zorunludur.

   Hız Sınırları

   Binek otomobiller için hız sınırları şu şekildedir:

   • Şehir içi:             50 km/s
   • Şehir dışı:           90 km/s
   • Otoyol: 140 km/s (tabelalara göre bazı otoyollarda, bazı güzergahlar için 130 km/s geçerlidir)  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Yol Yardımı

   Vatandaşlarımız kaza ve arıza durumunda aşağıdaki yol yardım servisini arayabilirler. 24 saat teknik hizmet veren bu servisin merkez bürosu, “3 Pozitano Street, Sofia” adresindedir. Telefon görüşmesini takiben teknik yardım aracı 30 dakika içerisinde bulunulan noktaya ulaşmaktadır.

   Yol Yardım Servisi Tel (Sofya): (0359-2) 980 33 08

   Ölüm ve Yaralanmayla Sonuçlanan Trafik Kazaları

   Bulgaristan kanunları uyarınca, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarına sebebiyet veren kişiler hapis cezasına mahkûm edilebilmektedir. Ölüm ve yaralanma ile sonuçlanmayan trafik kazalarında, kazaya karışan kişilerin trafik sigortalarının bulunup bulunmadığı kontrol edilmekte, bilahare polis tarafından bir kaza tutanağı raporu tutulmakta ve bilirkişinin hazırladığı hasar tespit tutanağı ışığında gerekli tazminat sigorta tarafından ödenmektedir.

   Ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında ise, kazaya sebebiyet veren kişiler gözetim altına alınarak, haklarında adli makamlarca soruşturma başlatılmakta, konu mahkemeye intikal ettirilmektedir. Gerek soruşturma gerek mahkeme süresince, kazanın boyutlarına göre, ilgili kişiler kefaletle veya kefaletsiz olarak serbest bırakılabilmekte, ancak pasaportlarına el konularak Bulgaristan’da zorunlu ikamete tabi tutulmakta ve ülkeden çıkışlarına izin verilmemektedir.

   Ölümlü trafik kazasına taraf olan vatandaşlarımızın araçlarının, mahkeme sonuçlanana kadar, Bulgaristan’dan çıkışına müsaade edilmemektedir.

   • Haksız fiile maruz kalınması veya olumsuz bir durum ile karşılaşılması halinde derhal polise ve en yakın temsilciliğimize başvurulmalıdır.
   • Vatandaşlarımızın Bulgaristan’da gözaltına alınmaları söz konusu olduğunda tercüman ve avukat talep etme ve temsilciliklerimize bilgi verilmesini isteme hakları vardır.


   Gözaltına alınan şahsa Bulgar makamları bir tercüman ve avukat tayin etmektedir. Devlet tarafından görevlendirilen tercüman ve avukatın ücretleri yine devlet tarafından ödenmektedir. Gözaltı öncesinde gözaltına alınış nedeni açıklanmakta ve sağlık durumuna ilişkin şahsın ifadesini içeren bir form doldurulmaktadır. Bulgaristan’da gözaltı süresi 24 saat olup, savcılık kararı ile bu süre 72 saat daha uzatılabilmektedir. Bu süre zarfında gözaltındaki şahıs mahkemeye çıkarılmaktadır. Bulgar makamları, ülkemiz ile 1970 yılında imzalanmış olan Konsolosluk Anlaşması uyarınca bir Türk vatandaşı gözaltına alındığı takdirde, 48 saat içinde temsilciliklerimize yazılı olarak bildirimde bulunmak durumundadır.

   Durdurma Yetkisi

   Bulgaristan’da yol denetimlerinde seyir halindeki araçları takip ve kontrol amaçlı durdurma yetkisi sadece tavanında sabit polis ışığı bulunan resmi polis araçları ve üzerinde “BGTOLL” yazılı Karayolu Ajansı’nın yol ücretlerini denetleyen araçlarına aittir. Bu araçların üzerinde ayrıca polis olduğunu işaret edecek yazı ve araç numarası bulunmaktadır. Bu araçların dışındaki araçların seyir haindeki araçları durdurma yetkisi yoktur.

   Bulgaristan’a girişlerde sınır kapılarında ayrıca güvenlik önlemleri, konaklama noktaları, polis araçları, işaretleri, yararlı telefon numaraları, polisin hangi hallerde araçları durdurma yetkisinin olduğu hususunda ayrıntılı bilgi içeren İngilizce, Almanca ve Türkçe broşürler bulunmaktadır.

   Hırsızlık

   Bulgaristan’da yabancı plakalı taşıtların çalınması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür olaylarda ivedilikle polise başvurulmalıdır. Özellikle Bulgaristan’da konaklayan yabancıların araçları çalınmakta, hırsızlık şebekeleri süratle aracın izini kaybettirmekte ya da aracın sahibi ile temasa geçerek çaldıkları aracı iade etmek için para talep etmektedirler. Araçların uzak mesafeden kilitlenmesi yerine kısa mesafeden kilitlemeleri ve kilitledikten sonra kilitlendiğinin kontrol edilmesi yararlı bir önlemdir. Yolculuk esnasında Bulgaristan’da konaklanması planlanıyor ise kasko sigortasının kapsamının Bulgaristan’ı içerecek şekilde genişletilmesi yararlı olacaktır.

   Rüşvet

   Bulgaristan Ceza Kanununun 301. maddesine göre resmi görevlilerin rüşvet alması suçtur. Aynı zamanda rüşvet vermek de suç kapsamına girmektedir. Anılan maddenin Büyükelçiliğimizce yapılan gayri resmî çevirisi aşağıda maruzdur:

   • Bir görevli, hakkı olmadığı halde hediye veya herhangi bir menfaat istediği veya aldığı durumda veya göreviyle ilgili bir eylemde bulunma veya bulunmama karşılığında hediye veya menfaat teklifi ya da vaadi kabul ettiğinde veya söz konusu eylemde bulunduğu veya bulunmadığı durumda, görevliye rüşvet alma suçuyla altı yıla kadar hapis cezası ve beş bin levaya kadar para cezası tatbik olunur.
   • Bir görevli, görev ihlalinde bulunmak maksadıyla birinci maddede belirtilen eylemlerden herhangi birisinde bulunmuş veya görevini ihlal etmişse ve bu ihlal suç niteliğini taşımıyorsa, sekiz yıla kadar hapis ve on bin levaya kadar para cezası tatbik olunur.
   • Bir görevli, görevle ilgili başka bir suç işlemek maksadıyla veya başka bir suç işlediğinde, birinci maddede belirtilen eylemlerden herhangi birisinde bulunduğu zaman on yıla kadar hapis ve on beş bin levaya kadar para cezası tatbik olunur.


   Trafik Cezalarının Ödenmesi

   Otoyollarda beyaz renkli ve üzerinde bağlı oldukları bölge numaraları bulunan araçlı polisler ve üzerinde “BGTOLL” yazılı Karayolu Ajansı’nın yol ücretlerini denetleyen araçların dışındakilerin cezai işlem yapmaya yetkisi yoktur. Bulgaristan’da trafik cezaları Bulgar ulusal para birimi leva olarak kesilmektedir. Euro veya başka para birimi üzerinden ceza uygulanmamaktadır. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, bundan böyle Trafik Müdürlüğü tarafından verilen ceza protokolleri ile makbuz karşılığı kesilen cezaların mahallen tahsil edilmesi uygulamasına son verildiği bildirmiştir. Trafik polislerinin ceza için para tahsilatı yapma yetkileri bulunmamaktadır. Trafik cezaları ülkeden çıkarken sınır kapılarında, bölge Trafik Şube İstasyonlarında (KAT) veya Yollar Ajansı Sofya Oborişte Ofisinin fişlerinin üzerinde belirtilen hesaba transfer edilerek ödenebilmektedir.

   Sınır kapılarında geçiş güvenliği konusunda Türkçe, İngilizce ve Almanca broşürler dağıtılmaktadır. Sınır kapılarında şikâyet telefonlarını gösteren panolar mevcut olup ayrıca şikâyetlerin yazılı olarak iletilebileceği posta kutuları bulunmaktadır.

   Trafik Sigortası

   Bulgaristan üzerinden özel araçlarıyla seyahat edecek vatandaşlarımız, otomobilin kendilerine ait olduğunu belgelemek zorundadırlar. Başkası adına kayıtlı araç kullanan vatandaşlarımızın sürücü vekaletnamesini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak taşıtların yaşlarıyla ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Batı Avrupa’da mukim vatandaşlarımızın araçları için yaptırdıkları uluslararası zorunlu trafik sigortası (yeşil kart) Bulgaristan’da geçerlidir.

   Uluslararası trafik sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın Bulgaristan’a girişte hudut kapılarında trafik sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Türkiye’ye gidiş ve dönüşte karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce araçlarına kasko sigortası yaptırmaları, kaza durumunda, ikamet ettikleri Batı Avrupa ülkelerine ivedilikle nakledilmelerini veya mahallinde hastanede tedavi edilmelerini sağlamak üzere, ikamet ettikleri ülkelerde yaptırdıkları sağlık sigortası ile ilgili bilgileri (sigorta poliçesi, telefon numarası gibi) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  • Konaklama ve Duraklama

   Konaklama

   Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin sınır kapılarında yazılı olarak konaklayacakları adresi beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile Bulgaristan’dan transit geçecek kişiler bu uygulamanın dışında bırakılmıştır. Herhangi bir Bulgaristan vatandaşının daveti üzerine Bulgaristan’ı ziyaret eden vatandaşlarımızın davet mektubunun bir örneğini yanlarında bulundurmalarında yarar bulunmaktadır.

   Yakıt

   Bulgaristan’da LPG (otogaz) ülke çapında mevcuttur. Yedek kutulara yakıt almak yasaktır. Güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel:  0,96 avro
   • Bleifrei Süper (95 Oktan):  0,92 avro
   • Bleifrei Super Plus (98 Oktan H):  1,11 avro

  İletişim Bilgileri

  • Dış Temsilciliklerimizin İletişim Bilgileri

   Sofya Büyükelçiliği

   Adres: 1000, bul. "Vasil Levski" 80, 1142 Sofia, Bulgaristan

   Telefon: +359 2 935 55 00

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +359 888 85 7979

   embassy.sofia@mfa.gov.tr

   http://sofya.be.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Sofya, Montana, Vidin, Vratsa, Pernik, Köstendil, Blagoevgrad

    

   Burgaz Başkonsolosluğu

   Adres: bul. "Demokratsia" 38, 8000 Burgas Center, Burgas, Bulgaristan

   Telefon: +359 56 879940

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: + 359 886 181 758

   consulate.burgas@mfa.gov.tr

   http://burgaz.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Bourgas (Burgaz), Sliven, Varna, Dobriç, Razgrad, Şumen (Şumnu), Rousse (Rusçuk), Tırgovişte (Eski Cuma), Silistra (Silistre), ve Yambol (Yanbolu)

    

   Filibe Başkonsolosluğu

   Adres: bul. "Filip Makedonski" 10, 4000 Tsentar, Plovdiv, Bulgaristan

   Telefon: +359 32 275 160-161-162-163

   Nöbetçi/Acil Durum Telefonu: +359 877 674 680

   consulate.plovdiv@mfa.gov.tr

   http://filibe.bk.mfa.gov.tr

   Görev Bölgesi: Plovdiv (Filibe), Haskovo (Hasköy), Loveç (Lofça), Gabrovo, Kırcali, Pazarcık, Smolyan (Paşmaklı), Stara Zagora (Eski Zağra), Veliko Tırnovo, Pleven (Plevne).

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Bulgaristan hemen her kitleye hitap edebilecek bir yaşam alanına sahiptir. Kayak merkezleri, yaz döneminde açılan birçok plaj, gece hayatı ve yapılabilecek birçok kültürel aktivite ile hem vatandaşlarına hem de turistlere birçok imkân sağlamaktadır. Bilmediğiniz bir yere gitmek istediğinizde en az 2 kişiden tarif istenmesi tavsiye edilmektedir. Yol tarifi almak için bir kişiye çok yakın mesafede yaklaşılmaması (bu aynı zamanda polisler, jandarma, devlet memurları için de geçerlidir) önerilmektedir. Polislerde ismi ve numarası yazılı yaka kartı olup olmadığının gözden geçirilmesi önem arz etmektedir.

 • Yunanistan

  Başkent: Atina

  Telefon Kodu: 30

  Para Birimi: Avro

  Plaka Kodu: GR

  Dil: Yunanca

  Yunanistan, 1 Temmuz 2020'den itibaren Türkiye ile olan kara sınırlarını turistik amaçlı olarak ulaşıma açacaktır. Ancak, transit geçişle alakalı prosedürler belirsizliğini koruduğu için Yunanistan güzergahının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Evzoni, Doirani veya Kalkavia – İpsala Sınır Kapısı

   Evzoni, Doirani ve Kalkavia Sınır Kapıları – Selanik – İpsala Sınır Kapısı

   Kuzey Makedonya Cumhuriyeti üzerinden geçiş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Yunanistan’ın Kılkış (Kilkis) iline bağlı Evzoni ve Doirani sınır kapılarından Yunanistan’a geçerek, Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya üzerinden Türkiye’ye gitmeleri mümkündür. Bahse konu güzergahın bir bölümü otoban, bir bölümü ise tek şeritli yol şeklindedir.

   Arnavutluk üzerinden Yunanistan’a giriş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Kuzey Yunanistan’ın Florina vilayetine bağlı Kakavia Sınır Kapısından geçiş yapmaları mümkündür. Yanya’dan (İoannina) itibaren Egnatia otoyolundan Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya güzergahını takip ederek, İpsala sınır kapısına ulaşan yolun büyük bölümü virajlı ve engebelidir.

   Rota 2: İgoumenitsa – İpsala Sınır Kapısı

   İgoumenitsa – Yanya – Grevene – Kozani – Veria – Selanik – Serez – Kavala – İskeçe – Gümülcine – Dedeağaç – İpsala Sınır Kapısı

   İtalya limanlarından hareket eden feribotların uğradığı, genellikle Avrupa ülkelerinde ikamet eden veya çalışmakta olan bazı vatandaşlarımızın karayoluyla Türkiye’ye gitmek amacıyla kullandıkları Yunanistan’ın İgoumenitsa Limanı’ndan hareketle, sırasıyla Yanya (Ioannina), Grevene (Grevena), Kozani, Veria, Selanik (Thessaloniki), Serez (Serres), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir. Egnatia Otoyolu (Egnatia Odos) olarak adlandırılan yolun tamamı çok şeritli otoyol olarak hizmet vermekte olup toplam mesafesi 670 km’dir.

   Rota 3: Korint – İpsala Sınır Kapısı

   Korint – Atina – Lamia – Larissa – Katerini – Selanik – Kavala – İskeçe – Gümülcine – Dedeağaç – İpsala Sınır Kapısı

   İtalya limanlarından hareket eden yolcu gemilerinin uğradığı Yunanistan’ın güneyindeki Patra Limanı’ndan hareketle Korint (Korinthos), Atina (Athens), Lamia, Larissa, Katerini, Selanik (Thessaloniki), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir. Korint-Atina (84 km) ve Atina-Lamia (214 km) otoyolu hizmete girmiştir. Korint-Larissa arası toplam 432 km’dir. Selanik’ten itibaren Egnatia Odos’a bağlanmaktadır. Toplam uzunluğu 1.130 km. olan Patra-İpsala hattı, hiç durmamak suretiyle ortalama 13 saatte kat edilebilmektedir.

   Sınırdan Geçişteki Yeni Uygulamalar

   Yunan hükümeti, 1 Temmuz 2020'den itibaren, ülkenin turistleri nasıl karşılayacağını, gerekli Kovid-19 teşhislerinin nasıl gerçekleştireceğini ve yaz boyunca salgına karşı nasıl mücadele edileceğini belirlemiştir.

   Gelen yolcuların Yolcu İzleme Formu (PLF), doldurmaları zorunludur.

   PLF Formuna ulaşmak için https://travel.gov.gr/#/form adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Yunanistan’a girişte ve çıkışta vatandaşlarımızın beraberlerinde bulunan döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil gibi değerli kâğıt miktarında herhangi bir kısıtlama bulunmamakla birlikte, 10.000 avroyu geçen döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil gibi değerli kağıtların gümrük kontrolleri esnasında Yunan makamlarına beyan edilmesi zorunludur. Beyan edilen meblağ, Yunan makamlarınca herhangi bir kesintiye tabi tutulmamaktadır. Öte yandan, Yunanistan’a giriş ve çıkışta beyan edilmeyen 10.000 avro ve üzeri döviz ve/veya çek, senet, bono, tahvil vb. değerli kağıtlar gümrük kontrolleri sırasında tespit edildiği takdirde, önce el konulmakta, meblağına göre çeşitli oranlarda vergi kesintisi yapılmakta, geri kalan miktarın kişiye iade edilip edilmeyeceğine ise yapılan araştırma sonunda karar verilmekte ve iadesi uzun zaman alabilmektedir.

   Değerli Eşya

   AB ülkelerinden Yunanistan’a yolcu beraberinde getirilen eşyalar konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması halinde, kişisel kullanım amacı dışında ülkeye sokulduğu izlenimi uyandıran ve değeri 200 avroyu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. Bu sınır, 15 yaş altındaki kişiler için 100 avrodur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile 2 paket sigara gümrüğe tabi değildir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Ateşli silahlar, patlayıcı ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ile uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Bu kurallar, transit geçişler için de geçerlidir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   AB ülkelerinden Yunanistan’a sokulmak istenen ev hayvanları için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamlarınca düzenlenmiş ve kuduz dahil, yaptırılan aşıları gösteren aşı defteri gerekmektedir. AB haricindeki ülkelerden ve ülkemizden Yunanistan’a sokulacak kedi ve köpekler için aşı defterinin yanı sıra, kuduz aşısı tarihinden 30 gün sonra yapılacak kuduz testinin sonucunu gösterir belge istenmektedir. Ayrıca, kedi ve köpeklerin hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın mikroçip taşıması ve 7 aydan küçük olmaması gerekmektedir. Kuş türlerinin (papağan dahil) Yunanistan’a sokulması ise kuş gribi salgınından sonra yasaklanmıştır.


  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Yunanistan’da karayollarının durumu genel olarak iyi olmakla birlikte, Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye’ye gitmek üzere Yunanistan’dan geçen vatandaşlarımızın, zaman zaman mola vermek suretiyle dinlenmeleri, kurallara uymaları ve hız tahdidini dikkate almaları tavsiye olunur.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Yunanistan’da vinyet benzeri bir uygulama bulunmamakta olup otoyol ücretleri gişelerde ödenmektedir.

   • İgoumenitsa-İpsala arası gişeleri Tiria – Pamvotida – Malakası – Polimilos – Malgara – Analipsi – Moustheni – Iasmos güzergahında ve toplam geçiş ücreti 15,50 avro civarındadır.
   • Patra-Atina arası gişeleri Patra – Rio – Eleona – Kiato – İsthmo – Elefsina güzergahında ve toplam geçiş ücreti 11,60 avro civarındadır.
   • Atina-İpsala arası gişeleri Atina – Afidnes – Thiva - Ag.Tridas – Stilida – Pelazgıa – Moshohori – Makrihori – Leptokarias – Eginiou – Malgara – Analipsis – Mousteni – İasmos-Mestis güzergahında ve toplam geçiş ücreti 33,40 avro civarındadır.
   • Volos – Kavala arası gişeleri Moskohori-Makrihori – Pirgetos – Leptokaria – Eginiou – Malgara – Analipsi – Moustheni güzergahında ve toplam geçiş ücreti 17,40 avro civarındadır.
  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Ayrıca, özellikle yaz döneminde şehir içi ve şehirlerarası trafikte çok sayıda motosiklet bulunması, özellikle sol şeride geçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur. Bazı önemli trafik kuralları ve idari yaptırımlar şu şekilde sıralanmıştır:

   • Aşırı hız halinde para cezası, azami hızdan saatte 20 km’ye kadar fazla hızla gidilmesi halinde 20 avrodur. Azami hızdan saatte 20 km’den fazla hızla gidilmesi halinde 50 avro para cezası tahsil edilmektedir. Azami hızdan 30 km’den fazla gidilmesi halinde 175 avro para cezası tahsil edilmekte ve ehliyet 60 gün süreyle alıkonulmaktadır.
   • Kırmızı ışık ihlali 700 avro para cezası– 60 gün süreyle ehliyet, 20 gün süreyle ruhsat alıkonulması;
   • Hatalı sollama yapmak 700 avro para cezası, ehliyetin ve plakanın 10 gün alıkonulması;
   • Emniyet kemeri takmamak 150 avro para cezası – 60 gün süreyle ehliyetin ve ruhsatın alıkonulması cezalarına tabidir.

   Hız Sınırları

   Binek otomobiller için hız sınırları şu şekildedir:

   • Şehir içi: 50 km/s
   • Şehir dışı: 90 km/s (tabelalara göre bazı yollarda 110 km/s)
   • Otoyol: 130 km/s
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Yunanistan’a gelen yasadışı göçmen sayısında son yıllarda büyük bir artış yaşanmasından dolayı, tatillerini Türkiye’de geçirdikten sonra mukim bulundukları Batı Avrupa ülkelerine dönüş yolunda vatandaşlarımızın, ülkemizden Yunanistan’a ve/veya Yunanistan’dan diğer Avrupa ülkelerine geçmek üzere yöntem arayan yasadışı göçmenlere karşı müteyakkız olmaları, kendi can-mal emniyetleri ve sorunsuz bir yolculuk geçirmeleri bakımından önem taşımaktadır. Özellikle ağır vasıta sürücülerinin, vasıtalarının kasalarına bilgileri haricinde saklanabilecek olan yasadışı göçmenlere karşı dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır.

   Yol Yardımı

   Otoyolda seyrederken meydana gelebilecek acil durumlarda, polisin yanı sıra, 1077 numaralı telefon aranarak otoyol kontrol merkezine ulaşılabilmektedir. Vatandaşlarımız kaza ve arıza durumunda yol yardımına ihtiyaç duymaları halinde aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilir:

   • ELPA (Yunan Otomobil Kurumu-tüm ülke genelinde): Tel: 104 00 (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir ve sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)
   • INTERAMERICAN (Tüm ülke genelinde yol yardımı sağlayan özel şirket): Tel: 1158 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir ve sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir).
   • HELLAS SERVICE (Acil Yol Yardımı)-1057 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir).
   • EXPRES SERVICE (Acil Yol Yardımı)-1154 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir).
   • INTERSALONICA (Acil Yol Yardımı)-11555 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir).
  • Konaklama ve Duraklama

   Konaklama

   Yunanistan’daki karayollarında konaklamaya elverişli dinlenme tesisleri bulunmamaktadır. Gece konaklamaya ihtiyaç duyulduğunda, yol kenarlarında veya araba içinde gecelemek yoluna gidilmemeli, hırsızlık olaylarının son yıllarda artması nedeniyle en yakın şehir merkezindeki otel/pansiyon tercih edilmelidir.

   Yakıt

   Büyük şehirlerde, şehirlerarası yollarda ve uluslararası yollarda çoğu benzin istasyonu günün her saati açıktır. Igoumenitsa’dan Selanik üzerinden Dedeağaç’a kadar benzin istasyonu sayısı oldukça azdır. Vasiliko, Moustheni, Iasmos ve Ardanio otoyol kavşaklarında ve Türkiye sınır kapısının hemen yakınında daha fazla benzin istasyonu bulunmaktadır. Yedek bidonlarda yakıt almak yasaktır. LPG nispeten az benzin istasyonunda mevcuttur. Yunanistan’da güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel: 1,11 avro
   • Kurşunsuz Süper Plus (Amoliwdi Wensina): 1,91 avro
   • Kurşunsuz Süper (Amoliwdi Wensina): 1,31 avro

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Otomobillerde “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı” (“Yeşil Kart”) bulundurulması gerekmektedir. Sözkonusu sigorta sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir. Yeni tip sürücü ehliyetleri Uluslararası geçerliliğe sahiptir. Yeni tip sürücü ehliyeti bulunmayan vatandaşlardan, “Uluslararası Sürücü Belgesi”nin de ibrazı istenmektedir.

   Yunanistan makamları pasaportlarında KKTC giriş/çıkış damgası olan vatandaşlarımız ile KKTC doğumlu vatandaşlarımızın ülkeye girişine izni vermemektedirler. Keza, Yunan makamları, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin yanında “GR” ibaresinin de yer almasını talep etmektedirler.

 • Kuzey Makedonya

  Başkent: Üsküp

  Telefon Kodu: 389

  Para Birimi: Makedon Denarı

  Plaka Kodu: NMK

  Dil: Makedonca, Arnavutça, Türkçe

  Yunanistan sınır kapılarının kapalı olması dolayısıyla Kuzey Makedonya rotasının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Tabanovce – Bogorodica Sınır Kapısı

   Tabanovce Sınır Kapısı – Kumanova – Üsküp – Veles – Negotino – Demir Kapija – Gevgelija – Bogorodica Sınır Kapısı

   Avrupa ülkelerinden gelerek Sırbistan – Kuzey Makedonya Cumhuriyeti – Yunanistan üzerinden ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımız Sırbistan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki Tabanovce sınır kapısından giriş yaptıktan sonra, Kumanova – Üsküp güzergahından, Üsküp (Skopje levhası takip edilmelidir) çevre yoluna ulaşarak şehre girmeksizin otoyoldaki Atina tabelasını izleyerek güney yönünde Veles (Köprülü), Negotino, Demir Kapija (Demirkapı), Gevgelija (Gevgeli) üzerinden Kuzey Makedonya – Yunanistan arasındaki Bogorodica sınır kapısına ulaşabilirler.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne giriş yapacak veya transit geçecek yolcuların beraberlerinde bulunduracakları toplam 10.000 (on bin) avro veya karşılığı miktarı aşan nakit para ve çeklerini ülkeye girişte beyan etmeleri ve beyan karşılığında makbuz almaları şarttır. Girişte beyanda bulunulmaması ve ülkeden çıkışta yapılan kontrollerde yukarıdaki miktarı aşan nakit para ya da çek ele geçirilmesi halinde bunlara el konulmakta, ayrıca para cezası verilmektedir. Kara para aklama ve terör finansmanı ile ilgili durumlar için hapis cezası da öngörülmüştür. Bu nedenle, vatandaşlarımızın bu hususa özen göstermeleri gerekmektedir.

   Değerli Eşya

   Satış ya da ticari amaçlı olmasa dahi, toplam değeri 50 Euro’yu aşan şahsi olmayan eşyanın beyan edilmesi gerekmektedir. Ancak, kişinin üzerinde (makul miktarda) bulunan altın veya ziynet eşyasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte, söz konusu ziynet eşyalarının kişinin cebi, çantası veya yanında taşıdığı herhangi bir kutuda bulunması halinde deklare edilmesi gerekmektedir.

   Aşağıda kayıtlı eşyanın beyan edilmesi zorunluluğu vardır:

   • Satış veya ticari amaçla getirilen mallar
   • Satış ya da ticari amaçlı olmasa dahi, şahsi kullanıma yönelik olanlar hariç, toplam değeri 50 Euro’yu aşan eşya.
  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Uyuşturucu madde, kurusıkı ve gaz tabancaları dahil silahların ülkeye sokulması yasak veya ruhsata tabi olup, hayvan, bitki, bitkisel veya hayvansal kökenli ürünlerin girişi ise özel lisansa veya sertifikaya tabidir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Toplam ağırlığı 1 kilogramı aşan hayvansal menşeli ürünler, Veterinerlik ve Sağlık Müfettişliği tarafından denetlendiklerini onaylayan bir sertifika olmadan Makedonya’ya getirilememektedir. Makedonya’dan geçirilmek istenen kediler, köpekler ve diğer hayvanların sağlık durumlarını gösteren veteriner onaylı bir sağlık sertifikası gerekebilecektir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Karayoluyla Türkiye’ye gitmek veya Türkiye’den Avrupa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın kendilerinin veya beraberlerinde bulunan diğer Türk vatandaşı yakınlarının Kuzey Makedonya’ya komşu ülkelere giriş/transit amaçlı vizeye ihtiyaç duyup duymayacaklarını önceden araştırmaları zorunludur.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Sınır kapılarında otoyol ve köprü geçiş ücretinin toptan ödenmesi uygulaması bulunmadığından, vatandaşlarımızın Kuzey Makedonya’ya girişte döviz bozdurarak mahalli para (Makedon denarı) almaları ve her otoyol geçiş noktasında ayrı ayrı ödeme yaparak karşılığında mutlaka makbuz ve kasa fişi almaları gerekmektedir. Gerek otoyol geçiş ücretlerinin ödenmesi gerek yolda ortaya çıkabilecek zorunlu ihtiyaçlar için 20 Euro civarında bir meblağın bozdurulmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

   Kuzey Makedonya’da binek otomobiller için vatandaşlarımızın kullanabilecekleri otoyollar üzerindeki geçiş ücretleri aşağıda sunulmaktadır:

   • Kumanovo – Miladinovci (Romanovce geçişi) 60 Makedon denarı (1,5 avro)
   • Miladinovci – Petrovec (Petrovec geçişi) 40 Makedon denarı (1 avro)
   • Petrovec – Veles (Sopot geçişi) 80 Makedon denarı (1,5 avro)
   • Veles – Gradsko (Gradsko geçişi) 60 Makedon denarı (1,5 avro)
  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Vatandaşlarımızın hız sınırı, emniyet kemeri takılması ve alkollü araç kullanılmaması gibi trafik kurallarına titizlikle uymaları zorunlu bulunmaktadır. Trafik kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Kuzey Makedonya’da halen yürürlükte olan mevzuat gereği emniyet kemeri takılması ve farların gündüz saatlerinde de açık tutulması zorunlu olup, seyir halinde cep telefonuyla konuşulması yasaktır. Trafik cezalarının aşırı hız veya kırmızı ışıkta geçme gibi suçlar için 300 Euro’ya vardığı bilinmektedir. Bu cezalara itiraz imkânı bulunmamaktadır.

   Özellikle ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında gözaltına alınma veya tutuklanma söz konusu olmaktadır. Ölümle sonuçlanan trafik suçları hapis cezasını gerektirmektedir.

   Trafik Cezaları

   Trafik kurallarının ihlallerinden uygulanan cezalar aşağıda belirtilmiştir:

   • Alkollüyken araç kullanma cezası: 250 – 650 avro,
   • Yayaların karşıdan karşıya geçişlerine izin vermeyerek, yaya geçidinde durmamanın cezası: 300 avro,
   • Emniyet kemeri takmama cezası: 40 avro,
   • Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmanın cezası: 45 avro,
   • Şerit ihlali cezası: 300 avro,
   • Hız sınırı aşımı cezası: 400 avro,
   • Hatalı park cezası: 45 avro,
   • Otoyol gişelerinde ücret ödememe cezası: 300 avrodur.

    Yukarıda anılan trafik cezalarının, kesim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda, cezanın yarısı tahsil edilmektedir. Ödemeler, Kuzey Makedonya PTT şubelerinde veya bankalarda yapılmaktadır.

   Hız Sınırları

   Binek otomobiller için hız sınırları şu şekildedir:

   • Şehir içi:               40-60 km/s
   • Şehir dışı:            80 km/s
   • Bölünmüş yol:   100 km/s
   • Otoyol                  120 km/s
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde vatandaşlarımız tarafından kullanılan yolların büyük bir bölümü otoyol olmakla birlikte, buralarda 120 km/s olan hız sınırına titizlikle uyulması şarttır. Otoyol Yunanistan sınırına 50 km kala sona ermekte ve bazen tek şeride kadar düşebilen oranda daralmaktadır. Vatandaşlarımızın yaşayabilecekleri olumsuz durumlarda arayabilecekleri yerel telefon numaraları şu şekildedir:

   • Yol Şikâyet (Fazla otoyol geçiş ücreti istenmesi vb. hallerde): 199
   • Gümrük Şikâyet Hattı: 197
   • AMCM (Kuzey Makedonya Ototuring Kulübü-Araç arızası veya yol yardımı): 196
  • Konaklama ve Duraklama

   Konaklama

   Yol üzerinde çok uygun konaklama imkânı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde konaklama zorunluluğu duymaları halinde başkent Üsküp’ü tercih etmeleri uygun olacaktır.

   Yakıt

   Kuzey Makedonya’daki güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel: 0,68 avro
   • Kurşunsuz Süper (Süper / Eurosuper 95): 0,82 avro
   • Bleifrei Süper Plus (Süper Artı / Eurosuper Artı 98): 0,85 avro

   Bidonlarda 20 litreye kadar yakıt, gümrüksüz olarak ülke dışına çıkarılabilir. Bununla birlikte, güvenlik nedeniyle, yedek bidonlarda 10 litreden fazla yakıt bulundurulmaması önerilir. Benzin istasyonları transit güzergâh boyunca 24 saat açıktır, bazıları da kredi kartlarını kabul etmektedir.

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Makedonya’ya seyahat edeceklerin, etnik yapı, siyaset ve ekonomi hakkında konuşurken hassasiyet göstermelerinin faydası vardır. Ülkede etnik farklar belli başlı alanlarda kendini göstermektedir. Vardar Nehri, Üsküp’ü ikiye böler ve nehrin bir tarafında ağırlıklı olarak Arnavutlar, diğer tarafında ise Türkler ve Hıristiyanlar oturmaktadır.

   Ayrıca, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde yabancılara uygulanan tedavi ücretleriyle Makedon vatandaşlarına uygulanan tarife arasında 1,5 kat fark bulunduğundan, ayrıca, ülkedeki sağlık hizmetlerinin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda, vatandaşlarımızın sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde güç duruma düşmemeleri için bulundukları ülkede mutlaka sağlık hizmetlerini de kapsayan seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

 • Sırbistan

  Başkent: Belgrad

  Telefon Kodu: 381

  Para Birimi: Sırp Dinarı

  Plaka Kodu: SRB

  Dil: Sırpça

  AB ülkesi olmayan Sırbistan’a Türk vatandaşlarının ve AB ülkelerinde oturumu olan vatandaşların giriş-çıkış yapmalarında bir sorun bulunmamaktadır. Ancak 30 Haziran 2020 itibariyle Belgrad şehir merkezinde ve il sınırları içindeki kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Horgoş, Kelebija veya Baçki Breg – Gradina Sınır Kapısı

   Horgoş, Kelebija veya Baçki Breg Sınır Kapıları – Subotica – Novi Sad – Belgrad – Niş – Pirot – Gradina Sınır Kapısı

   Macaristan üzerinden Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız genellikle, Macaristan’ın Reske, Tombo, Hercegsanto veya Kelebija şehirlerinden geçerek, Sırbistan’a Horgoş (E-75), Kelebija (E-75’ten sapak) ve Baçki Breg (E-660) sınır kapılarından girip Sırbistan’ın Subotica şehrine ulaşabilirler. Daha sonra, sırasıyla, Subotica, Novi Sad, Belgrad, Niş ve Pirot şehirlerini takip ederek Sırbistan-Bulgaristan arasındaki Gradina/Kalotina (E-80) sınır kapısını kullanabilirler.

   Rota 2: Horgoş, Kelebija veya Baçki Breg – Preşevo-Tabanoce Sınır Kapısı

   Horgoş, Kelebija veya Baçki Breg Sınır Kapıları – Subotica – Novi Sad – Belgrad – Niş – Preşevo – Preşevo-Tabanoce Sınır Kapısı

   Macaristan’dan Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız, Niş kentinden Makedonya istikametini takip edip, Sırbistan-Makedonya sınırındaki Preşevo/Tabanoce (E-75) sınır kapısını kullanarak ülkeden ayrılabilirler.

   Rota 3: Bajakova-Batrovci – Gradina Sınır Kapısı

   Bajakova-Batrovci Sınır Kapısı – Belgrad – Niş – Pirot – Gradina Sınır Kapısı

   Hırvatistan’dan Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız Zagrep-Bajakova güzergâhını takip ederek, Batrovci/Bajakova sınır kapısından E-70 otoyolunu kullanarak Belgrad’a ulaşabilirler.

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Sırbistan gümrük mevzuatına göre ülkeye girerken döviz bildirim mecburiyeti bulunmaktadır. Ülkeye girişte kişi başı 10.000 avro üzeri nakit paranın yazılı olarak beyan edilmesi zorunludur. Sırbistan’a girerken 10.000 avro üzeri nakit parasını beyan etmeyen vatandaşlarımız, paralarına el konularak mahkemeye çıkarılmaktadırlar. Bu sebepten ötürü mahkemeye çıkarılan kişilerden paralarının kaynağını ispatlayabilenlere paralarının bir kısmı mahkemelerce iade edilebilmektedir. Ancak, söz konusu belgeleri ibraz edemeyenlerin paralarına el konulmaktadır.

   Öte yandan, Sırbistan’a giriş yapan vatandaşlarımızın yanlarında bulunan ve kişi başı 10.000 avroyu aşan para miktarını beyan etmeleri durumunda Sırbistan’dan çıkış yaparken, taşıdıkları para miktarıyla ilgili sorun yaşamaksızın ülkeden ayrılmaları mümkündür.

   Değerli Eşya

   Sırbistan gümrük kuralları gereği, yabancıların ülkeye girerken yanlarında bulunan her şeyi sözlü olarak sınır kapılarında gümrük görevlilerine beyan etmeleri gerekmektedir. Gümrük görevlileri gerekli görürler ise bagajlarının açılmasını talep edebilirler. Yolcunun seyahati süresince ihtiyacı olacak miktardaki giysi, ayakkabı, yiyecek maddesi, ilaç, ev eşyası gibi ürünler şahsi kullanıma ait kabul edilerek, normal gümrük beyan işlemine tabi tutulurlar ve bunlardan gümrük vergisi alınmaz. Ancak, yabancıların valizlerinde, diğer bagajlarında veya seyahat ettikleri aracın içerisinde bulunan, aynı türden şahsi kullanım fazlası olarak değerlendirilebilecek eşya (giysi, cep telefonu, bilgisayar, ev eşyası vb.) ticari amaçlı olarak kabul edilerek, gümrük kontrolünde, satın alındığı ülkeden temin edilecek faturası ile yazılı olarak bildirilmesi istenir.

   Ayrıca, yolcu beraberinde bulunan ve yolcunun söz konusu seyahati esnasında kullanabileceği miktardan daha fazla olduğu değerlendirilebilecek eşyanın (mücevherat, altın ve gümüş takı, altın ve gümüş süs eşyası, cep telefonu, bilgisayar, giysi, vb.) sınır kapılarında beyan edilmesi gerekmektedir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Sırbistan’a uyuşturucu, zehir ve toksik niteliği olabilecek her türlü malzeme, her türlü silah (kurusıkı ve pompalı silahlar dâhil), silah mühimmatı, ticari madde ile altın, değerli taş, gümüş ve külçe değerli maden sokulması veya çıkartılması yasaktır.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Gümrük kapılarında beyan edilmemesi nedeniyle el konulan para ve eşyanın değeri, seyahat edilen aracın değerine belirli bir oranda yaklaşması durumunda araca da mahkeme kararıyla el konulmaktadır.

   Diğer taraftan, yabancıların Sırbistan’da yapacakları 150 avronun üzerindeki alışverişleri için ödedikleri katma değer vergisini geri almaları mümkündür. Bunun için ülkeden ayrılmadan önce, satın alınan eşyanın faturasının sınır kapılarındaki gümrük kontrol noktalarında onaylatılması gerekmektedir. Gümrük makamlarınca düzenlenecek olan REA 4 formunun, düzenlenme tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ürünün satın alındığı mağazaya ibraz edilmesi halinde, mağaza tarafından katma değer vergisi bedeli iade edilmektedir.

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Sırbistan, Batı Avrupa ülkelerine gitmeye çalışanların kullandığı güzergâh üzerinde yer almakta olup, son mülteci ve göçmen krizinin etkilerini yakından hissetmektedir. Bu nedenle, ülkeye giriş ve ülkeden çıkışlarda kullanılan kara ve hava sınır kapılarında sıkı denetimler uygulamaktadır. Ülke yasaları gereği, yabancıların sınır kapılarında, seyahat amacını doğrulayıcı belgelerin (pasaport, vize, reşit olmayanlar için muvafakatname) sınır polisine ibraz edilmesi gerekmektedir. Sınır polisinin pasaport kontrolü esnasında yaptığı mülakata kısa ve net cevaplar verilmesi ve seyahat amacının açıkça belirtilmesi ülkeye kabul için büyük önem arz etmektedir.

   Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarımızın sıklıkla kullandıkları E-75 ve E-70 karayollarının çeşitli noktalarında yol çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımızın seyahatlerine başlamadan önce “Auto Moto Savez Srbije”nin (AMSS) web sayfasını (www.amss.org.rs) kontrol etmeleri ve bu sayfada belirtilen ihtarlara uymaları tavsiye edilmektedir. Anılan derneğin 24 saat hizmet veren +381111987 ve +381113331200 numaralı telefonları aranarak da bilgi alınması mümkündür.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Öte yandan, Sırbistan’da, Avrupa Birliği Ülkelerinde otoyol ücretlerinin ödenmesi için kullanılmakta olan “vinyet” uygulaması yoktur. Otoyol ücretleri mesafelere göre tahsil edilmektedir. Örneğin, Macaristan’dan Sırbistan’a gelen bir sürücünün, Subotica-Novi Sad ve Novi Sad-Belgrad mesafeleri için ayrı ayrı ücret ödemesi gerekmektedir.

   Vatandaşlarımız Sırbistan’da otoyol ücretlerini dinarın yanı sıra avro ile de ödeyebilmektedirler. Vatandaşlarımızın otoyol ücretini ödemek için yanlarında bozuk para bulundurmaları ve gişelere yaklaşırken yol ücretlerini hazır bulundurmaları gişelerde oluşabilecek uzun kuyrukların önlenmesi bakımından önem arz etmektedir (1 avro yaklaşık 118 Sırp dinarıdır).

   Otoyol ücretlerinin, bozuk para olmaması gibi gerekçelerle ödenmesi gereken ücretten daha fazlasının talep edilmesi durumunda, vatandaşlarımız Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ile temasa geçebilirler.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Sırbistan’da 2014 yılında yürürlüğe giren yeni trafik kanunu oldukça ağır cezalar içermektedir. Vatandaşlarımızın seyahatleri süresince trafik kurallarına uymaları, hız sınırlarına dikkat etmeleri ve hatalı sollama yapmamaları tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın uyması gereken trafik kuralları özetle aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

   • Müsaade edilen alkol oranı 0,2 promil’dir. Bu oranın üzerinde alkollü olan sürücüler tutuklanmaktadır.
   • Sürücüler kırmızı ışıkta geçmesi veya yaya önceliğine riayet etmemesi durumunda, 100.000 ila 120.000 dinar para, 60 güne kadar hapis ve 9 ay süreyle trafikten men cezasına, kaza durumunda ise 60 güne kadar hapis cezası ve 10 ay süreyle trafikten men cezasına çarptırılmaktadırlar.
   • Otoyol kenarlarında bulunan servis/acil durum şeritlerini gereksiz yere ihlal ederek trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere 40.000 dinar para cezası kesilmektedir. Bu itibarla, konvoy halinde seyahat eden vatandaşlarımızın, konvoydaki araçlardan birinin polis tarafından durdurulması halinde, yollarına devam ederek en yakın park alanında beklemeleri tavsiye edilmektedir.
   • Sırbistan’ın ilgili yasaları uyarınca, kamu güvenliğinin tehlikeye atıldığı kabul edilen trafik suçlarında, sürücü mahkemeye sevk edilmekte ve hakkında başlatılan adli süreç tamamlanıncaya kadar Sırbistan’dan ayrılmasına imkân verecek pasaport ve seyahat belgesi gibi evrakına el konulmaktadır.
   • 5.000 dinarın üzerindeki para cezalarında sürücü mahkemeye sevk edilmektedir. Sürücüler, hatalı solama ve hız sınırının aşılması gibi trafik suçlarında dahi para cezasına dönüştürülmeyen ve 30 günden başlayan hapis cezasına çarptırılmaktadır. Ölümlü trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında ise 1-10 yıl arasında değişen hapis cezası kararı alınmaktadır. Trafik suçlarından kaynaklanan hapis cezaları kefalete veya başka tür cezaya (ülkede araba kullanma yasağı, para cezası, vb.) dönüştürülmemektedir.

    Hız Sınırları

   Sırbistan Yol Güvenlik Kurulu tarafından yapılan bilgilendirmede, otoyollardaki güvenliği arttırma amacıyla, 30 Nisan 2018 itibariyle, ortalama hız kontrolü uygulamasına geçildiği bildirilmiştir. Bu uygulamayla Sırbistan Cumhuriyeti içindeki uluslararası güzergahı kullanacak olan araçların hızı, Belgrad – Subotica, Belgrad – Niş ve Belgrad – Şid otobanlarında yapacakları ortalama hızlar baz alınarak ölçülmektedir.

   Bu şekilde yapılan hız kontrolünde, aracın hızının karayolu bilet gişesinden geçtiği esnada kaydedilerek, hız sınırının hafif aşımlarında bile 3000 Dinar’dan başlayan para cezası kesileceği, hız sınırının saatte 100 km/s üzerinde (otobanda saatte 230 km/s üzerinde) olduğu durumlarda ise 30 – 60 gün süreli hapis cezasına varabilecek cezaların uygulanabileceği kaydedilmektedir.

   Binek otomobiller için hız sınırları aşağıdaki şekildedir:

   • Şehir içi:                          60 km/s
   • Şehir dışı:                        80 km/s
   • Bölünmüş yollar:            100 km/s
   • Otoyol:               120 km/s

    Durdurma Yetkisi

   Trafik ekiplerinin otoyollarda sivil araçlarla kontrol yapması mümkündür. Bu araçlar radar ve kamera sistemiyle donatılmıştır. Sivil araçlarda görev yapan polis memurları yolda seyreden araçları durdurmak istediklerinde, şüpheli aracın önüne geçerek ve ekip aracının arka kısmında bulunan LED ekrandan yazılı olarak, Sırpça, İngilizce ve Almanca “Takip Et, Polis veya Dur” gibi ihtarlarda bulunacaklardır. Böyle bir durumda sürücülerin önlerinde seyreden polis ekibinin ihtarına riayet ederek, en uygun yerde durmaları gerekmektedir.

   Vatandaşlarımızın söz konusu sivil aracın polis ekibi olduğu konusunda tereddüt etmeleri halinde ise, ihtarı anladıklarını göstermek maksadıyla 4’lü sinyal yakmaları ve güvenli olduğunu düşündükleri (benzin istasyonu gibi) en yakın noktada durmaları gerekmektedir.

   Trafik kontrolü otoyollarda bulunan kameralar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, otoyol çıkışlarındaki yol ayrımlarında veya benzin istasyonlarının girişinde durdurulabilmektedir.

  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Sırbistan’da otoyollar ve diğer şehirlerarası yollar genel olarak güvenlidir. Özellikle oto yollarda güvenlik güçleri düzenli olarak denetim yapmaktadır. Farların seyir halindeyken açık tutulması, ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takılması zorunludur. Sürücülerin seyir halinde cep telefonu kullanması yasaktır. Trafik işaretleriyle özel bir ikaz yapılmamış olması halinde, yolda öncelik her zaman sağ taraftan seyreden araca aittir. Araçlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, çekme halatı ve yedek far ampulü ile reflektörlü yelek bulundurulması zorunludur. Otoyollarda durulması ve araçtan inilmesi kesin olarak yasaktır. Araçtan inilmesi gereken durumlarda reflektörlü yelek giyilmesi gerekmektedir.

    Kaza Sonrası

   Sırbistan’da trafik kazası yapılması durumunda, sürücülerin en yakın polis karakoluna başvurması gerekmektedir. Kazanın hemen ardından polis ile savcı olay yerine gelerek durumu tespit eder ve kaza hakkında tutanak düzenler. Söz konusu kazaya sebebiyet veren kişi, savcının talimatı ile tutuklanır ve ilk ifadesi alınır. Tutukluya yanında avukat bulundurması tavsiye edilmektedir. Savcı iddianamesini hazırladıktan sonra duruşmanın yapılabilmesi için dosyayı mahkemeye iletir. Mahkeme Başkanı’nın ana duruşmayı yürütecek hâkimi tayininden sonra duruşmanın günü tespit edilir. Tutuklanan yabancılara Sırbistan Mahkemelerince avukat ve tercüman tayin edilmektedir. Yabancının polis ve savcıya vereceği ilk ifadesinde bahse konu avukat ve yeminli tercüman ücretleri mahkeme tarafından ödenmektedir.

   Trafik Cezalarının Ödenmesi

   Trafik suçlarında, trafik polisi olay yerinde cezası 3.000 veya 5.000 dinar tutarında olan suçlar için makbuz düzenleyebilmektedir. Sürücünün bu cezayı hemen banka veya postane aracılığı ile ödemesi gerekmektedir. Suçlunun söz konusu cezanın yarısına tekabül eden, 1.500 ve 2.500 dinar tutarındaki kısmını banka veya postaneye ödemesi halinde cezanın tamamı ödenmiş kabul edilmektedir.

   Olay gün veya saatinde banka ve postanelerin kapalı olması ya da olayın yerleşim yeri dışında meydana gelmesi durumunda, trafik polisi 3.000 dinar tutarındaki cezayı 1.500 dinar, 5.000 dinar tutarındaki cezayı ise 2.500 dinar olarak tahsil edebilmektedir. Cezanın olay yerinde ödenmesi durumunda, polise ayrıca 45 dinar posta ücreti de ödenmektedir.

   Suçlu para cezasını ödemez ise, mahkemeye çıkartılmayı talep ettiği kabul edilerek hemen ilgili mahkemeye götürülür. Ancak, suçlunun olay günü mahkemeye çıkartılmasının mümkün olmadığı takdirde, ilgili trafik polisinin önerisiyle suçla alakalı adli süreç tamamlanıncaya kadar, mahkeme suçlunun pasaport veya devlet sınırını terk etmesine imkân tanıyacak seyahat belgesine el koyabilmektedir.

   Daha ağır trafik suçlarında polis sürücüyü, suçun mahiyetine göre 6.000 dinardan 120.000 dinara kadar para cezası hükmetmeye yetkili bir hâkimin karşısına çıkartmaktadır. Hâkim suçun derecesine göre 60 güne kadar hapis cezası kararı verebilmektedir. Para cezasını ödemeyenlerin cezaları hapis cezasına çevrilmektedir.

   Trafik polisi sadece, olay yerinde 1.500 ve 2.500 dinarı aşmayan para cezaları ile 45 dinar posta ücretini tahsil etmeye yetkilidir. Para cezaları polise sadece dinar olarak ödenebilir. Bunun haricindeki yöntemlere başvurulması suç teşkil etmektedir.

    Rüşvet

   Trafik polisinin rüşvet talep etmesi durumunda, sürücülerin otoyol kenarlarında bulunan ilan panolarında yer alan ihbar hattı telefon numarasını aramaları gerekmektedir. İhbar hattı Sırpça, İngilizce ve Almanca hizmet vermektedir. Bu tür durumlarda Büyükelçiliğimizin Konsolosluk Şubesi ile de temas edilmesinde yarar görülmektedir.

   Hırsızlık

   Vatandaşlarımızın araçlarının veya araç içerisinde bıraktıkları çanta, cüzdan, vb. eşyaların çalınması olaylarının çoğunlukla benzin istasyonlarında meydana geldiği bilinmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımızın mağdur olamamaları için bu tür değerli eşyalarını ve pasaportlarını, araçlarının kapalı bölmelerinde muhafaza etmeleri ve beraberlerindeki paralarını tek bir yer yerine farklı yerlerde bulundurmalarında fayda görülmektedir. Öte yandan vatandaşlarımızın hırsızlık ve gasp gibi olaylarla karşılaşmaları durumunda en yakın polis karakoluna başvurmaları ve dil sorunundan kaynaklanan yanlış anlaşılmaları engellemek için acilen Büyükelçiliğimizle temas kurmaları uygun olacaktır.

   Yol Yardımı

   Diğer taraftan, vatandaşlarımız, araç tamiri ve yolda kalma gibi konularında da AMSS otomobil kulübünün +3811987 numaralı çağrı merkezine başvurulabilmektedir. Anılan çağrı merkezi Sırpça İngilizce ve Almanca hizmet vermektedir. AMSS aynı zamanda, Almanya ADAC, Avusturya OAMTC, İsviçre TCS, Fransa ACTA, Hollanda ANWB, İskandinav ülkeleri SOS, Belçika TCB, İngiltere AA otomobil kulüplerine ait üyelikleri de kabul etmektedir. Yukarıda kayıtlı otomobil kulüpleri dışında üyelikleri bulunan vatandaşlarımızın da AMSS hizmetlerinden ücret karşılığı yararlanmaları mümkün olabilecektir. AMSS tarafından gönderilen çekici ve servis araçlarının BG plakalı olması zorunluluğu bulunmamaktadır.

  • Konaklama ve Duraklama

   Sırbistan’da yere çöp atılması, mesire alanlarında ve dinlenme tesislerinde çöp bırakılması halinde, bölge polisi tarafından 50 avrodan başlayan para cezası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın duraklama yaptıkları alanlarda bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

   Yakıt

   LPG, neredeyse tüm benzin istasyonlarında GAS, PLIN ve TNG adı altında satılmaktadır. Bir adaptör (DISH bağlantısı) gereklidir. Güncel yakıt fiyatları aşağıdaki gibidir:

   • Dizel (Eurodiesel):   1,13 avro
   • Kurşunsuz Süper (Eurosuper):    1,06 avro

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Sırbistan’ın insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Bir yer, bir bilgi öğrenmek istenildiğinde oldukça yardımseverdirler. Sırbistanlı bir kimse tarafından evine davet edildiğinizde küçük bir hediye götürmek önemlidir ve ayakkabı çıkarmak saygı olarak görülmektedir. Savaş konusunda özellikle konuşulmasından hoşlanılmamaktadır. Bu yüzden 1990’lardaki Yugoslavya Savaşları’nı, Kosova Savaşı’nı ve NATO bomba saldırısını dile getirmemek iyi bir tercih olacaktır.

 • Hırvatistan

  Başkent: Zagreb

  Telefon Kodu: 385

  Para Birimi: Hırvat Kunası

  Plaka Kodu: HR

  Dil: Hırvatça

  Hırvatistan, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

  Memleket Yolunda Güzergahlar ve Sınır Kapıları

  • Güzergahlar ve Sınır Kapıları

   Rota 1: Macelj – Bajakovo Sınır Kapısı

   Macelj Sınır Kapısı – Macelj – Krapina – Zagreb – Slavonski Brod – Bajakovo Sınır Kapısı

   Avusturya üzerinden Slovenya’ya giden vatandaşlarımızın Maribor’dan sonra Hırvatistan’a Macelj sınır kapısından giriş yapmaları ve Macelj-Krapina-Zagreb-Slavonski Brod - Bajakovo (Sırbistan sınırı) güzergâhını izlemeleri gerekmektedir. Macelj sınır kapısı ile Zagreb arasındaki yolun bir bölümü ücretli otoyol olup, Zagreb’e kadar otomobiller için halen 48 Hırvat Kunası (yaklaşık 6,4 Euro), minibüsler için 72 Hırvat Kunası (yaklaşık 9,6 Euro) tutarında ücret alınmaktadır.

   Rota 2: Bregana – Bajakovo Sınır Kapısı

   Bregana Sınır Kapısı – Zagreb – Slavonski Brod – Bajakovo Sınır Kapısı

   Slovenya’ya Kuzey İtalya ve Avrupa’nın güneybatısından gelen vatandaşlarımızın Ljubljana’dan sonra Bregana sınır kapısından Hırvatistan’a giriş yapmaları gerekmektedir. Sınırdan geçer geçmez, Zagreb’e kadar otoyol için, arabayla yolculuk eden vatandaşlarımızın 7 Hırvat Kunası (yaklaşık 1 Euro), minibüsle yolculuk eden vatandaşlarımızın 9 Hırvat Kunası (yaklaşık 1,3 Euro) ödemesi gerekmektedir. Otoyoldan ayrılmadan Zagreb - Slavonski Brod- Bajakovo (Sırbistan sınırı) yolu takip edilmelidir.

   Rota 3: Goriçan – Bajakovo Sınır Kapısı

   Goriçan Sınır Kapısı – Zagreb – Slavonski Brod – Bajakovo Sınır Kapısı

   Hırvatistan’a Macaristan üzerinden giren vatandaşlarımızın yaklaşık 91,5 km uzunluğundaki Goriçan-Zagreb otoyolunu kullanmaları halinde Zagreb’e kadar otomobiller için 44 Hırvat Kunası (yaklaşık 6 Euro), minibüsler için 65 Hırvat Kunası (yaklaşık 8,5 Euro) ödemeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımız, her üç güzergâhın kesiştiği Zagreb’den sonra, Slavonski Brod yönünde ilerleyerek Bajakovo’dan Sırbistan’a ulaşmaktadırlar. Zagreb-Lipovac bölümündeki 260 kilometrelik otoyol için otomobillerden 128 Hırvat Kunası (yaklaşık 17 Euro), minibüslerden 193 Hırvat Kunası (yaklaşık 26 Euro) talep edilmektedir (1 Euro = yaklaşık 7,4 Hırvat Kunası).

  Gümrük Uygulamaları

  • Para ve Değerli Eşya Bildirim Usul ve Esasları

   Nakit Para

   Ülkeye beyan etme zorunluluğu bulunmadan girişine izin verilen yabancı para miktarı en fazla 10.000 avrodur. Bu meblağı aşan nakit para miktarı gümrükte form doldurularak beyan edilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımızın şahsi kullanımları dışındaki altın, mücevher vb. ticari eşya sayıldığından Hırvatistan’a girişte gümrük memuruna mutlaka yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

   Değerli Eşya

   Vatandaşlarımız, yolculuk sırasında gerek duyulabilecek veya kullanılmış eşya olarak tanımlanan kişisel eşyalarını Hırvatistan’a girişte beyan etmek zorunda değillerdir. Ticarete konu olmayacağı anlaşılan ev araç gereçleri de vergiye tabi bulunmamaktadır.

   Kişisel eşya sayılanlar, giysi, temizlik malzemesi, kişisel ziynet eşyası, fotoğraf makinesi ve kamera, diyapozitif ve film projektörü, video kamera/video kayıt cihazı, taşınabilir çalgı aletleri, taşınabilir radyo ve televizyon, daktilo, el hesap makinesi, taşınabilir diz üstü bilgisayarı, dürbün, bebek arabası, özürlü arabası, taşınabilir diyaliz makinesi ve benzeri tıbbi cihazlar ile spor teçhizatıdır (kamp çadırı, balıkçılık ve dağcılık ile dalgıç donanımı, spor amaçlı silah, bisiklet, 5.5 metreden kısa kano-kayak, tenis raketi, sörf tahtası ve golf donanımı).

   Geçmiş yıllarda, Hırvatistan’dan transit geçişleri sırasında yanlarında taşıdıkları dikkat çekici miktardaki ziynet eşyasına el konulan vatandaşlarımız olmuştur. Büyükelçiliğimiz aracılığıyla yapılan itirazlara rağmen, vatandaşlarımız altınlarını geri alamamışlardır. Öte yandan geçmiş yıllarda olağan sınır/gümrük kontrolleri yapan Hırvat yetkililerle bu konuda tartışmaya giren bazı vatandaşlarımızın çeşitli cezalara çarptırıldığı görülmüş olup, vatandaşlarımızın yerel mevzuat çerçevesinde yapılan kontrollere saygı göstermeleri önem arz etmektedir.

  • Girişi Yasak Olan Maddeler

   Her tür silahın ülkeye giriş sırasında mutlak surette görevlilere beyan edilmesi, ilgili belgelerinin sunulması ve silah ruhsatlarının hazır bulundurulması gerekmektedir.

  • Ülkenin Koyduğu Diğer Sınırlar ve Kotalar

   Yolcu beraberinde ayrıca, kişi başına en fazla 1 karton sigara, 1 litre yüksek alkollü içki, 2 litre likör veya köpüklü şarap, 2 litre masa şarabı, 50 gram parfüm ve 250 mililitre “eau de toilette” ile kişisel kullanıma yetecek miktarda ilaç bulundurulabilmektedir (18 yaşından küçük çocukların alkol ve sigara hakları bulunmamaktadır). Uyuşturucu kapsamında kabul edilen bir ilaç bulundurulması halinde mutlaka doktor reçetesinin taşınması gerekmektedir (Sadece beş günlük kullanım için ilaç bulundurulabilir). Yukarıda sayılan miktarlar aşıldığı takdirde, gümrük vergisi ödenmesi talep edilmekte, bunların araçlarda saklanmış halde bulunması durumunda ise kaçakçılık sayılarak, ceza uygulanmaktadır.

   Yolcu beraberinde canlı hayvan taşınması halinde, uluslararası sağlık sertifikası veya veteriner sertifikası bulundurulması zorunludur. AB ülkeleri haricindeki ülkelerden gelen kişilerin getirdikleri gıda ürünleri sağlık müfettişinin kontrolünden sonra Hırvatistan’a sokulabilmektedir. Et, süt gibi hayvansal ürünlerin taşınması halinde ise veteriner kontrolünden geçtiğini belirten bir belge bulundurulması zorunlu olup, her halükârda Hırvatistan’a girişte tekrar veteriner kontrolüne sokulmaktadır (sınır 10 kg’dır).

  Yol Güvenliği - Trafik Bilgileri

  • Güncel Seyahat Uyarıları ve Yol Durumu

   Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlarımızın soygun ve hırsızlık gibi maddi kayba yol açan muhtelif olaylarla karşılaşmış oldukları bilinmekle birlikte, söz konusu olayların sayısının sınırlı olduğu gözlemlenmektedir. Bu gibi olayları yaşayan vatandaşlarımızın Zagreb Büyükelçiliğimize verdiği bilgiler ışığında, otoyol ve anayollarda, iyi niyetli görünse bile, polis haricinde hiç kimsenin dur uyarısına uymamaları, sıkıştırarak durdurmaya çalışan diğer arabalara karşı uyanık olmaları önemle tavsiye olunur.

   1991-1995 yılları arasında yaşanan savaştan dolayı halen mayından arındırılmamış bazı bölgeler bulunduğu bilinmektedir. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Hırvatistan’dan geçerken ana güzergâhlardan ayrılmamaları tavsiye edilmektedir.

  • Yol Geçiş Uygulamaları ve Ücretleri

   Hırvat otoyollarında vinyet ve benzeri kart uygulaması olmayıp ödemeler gişeler vasıtasıyla yapılmaktadır. Ücretlerin Euro cinsinden de ödenmesi mümkün olmakla birlikte para üstü kuna olarak verilmektedir. Ayrıca American, Diners, Maestro, Master, Visa tipi kredi kartlarıyla ödeme yapılması mümkündür.

   Macelj sınır kapısı ile Zagreb arasındaki yolun bir bölümü ücretli otoyol olup, Zagreb’e kadar otomobiller için halen 48 Hırvat kunası (yaklaşık 6,4 Euro) ücret alınmaktadır. Slovenya’ya Kuzey İtalya ve Avrupa’nın güneybatısından gelen vatandaşlarımızın Ljubljana’dan sonra Bregana sınır kapısından Hırvatistan’a giriş yapmaları gerekmektedir. Sınırdan geçer geçmez, Zagreb’e kadar otoyol için, arabayla yolculuk eden vatandaşlarımızın 7 Hırvat kunası (yaklaşık 1 Euro) ödemesi gerekmektedir. Hırvatistan’a Macaristan üzerinden giren vatandaşlarımızın yaklaşık 91,5 km uzunluğundaki Goriçan-Zagreb otoyolunu kullanmaları halinde Zagreb’e kadar otomobiller için 44 Hırvat kunası (yaklaşık 6 Euro) ödemeleri gerekmektedir. Zagreb-Lipovac bölümündeki 260 kilometrelik otoyol için otomobillerden 128 Hırvat kunası (yaklaşık 17 Euro) talep edilmektedir.

  • Trafik Kuralları ve İdari Yaptırımlar

   Önemli Trafik Kuralları

   Trafik kurallarını ihlal eden yabancıların, sürücü belgeleri Hırvatistan sınırları içinde geçersiz sayılabilmektedir.

   1 Ekim-1 Nisan döneminde gerçekleştirilen seyahatlerde seyir halindeki araçların farları açık olmalıdır. (Yaz saati döneminde farların açık olması gerekmemekte ancak tavsiye edilmektedir. Açık değilse, ceza tutarı 300 kunadır.)

   Trafikte kabul edilebilir alkol oranı 25 yaşından büyük sürücüler için azami 0,5 promil, 25 yaşından küçük sürücüler ve profesyonel sürücüler için ise 0,0 promildir. Alkollü araç kullanırken herhangi bir kazaya sebebiyet veren kişinin en az 1000-15.000 Kuna (yaklaşık 130-2.000 Euro) trafik cezası ödemesi gerekmektedir.

   Hız Sınırları

   Yol güzergâhının fazlasıyla düz olması nedeniyle hız sınırlamalarına uymayan vatandaşlarımız trafik çevirmeleri, ceza ve dolayısıyla gecikmelerle karşı karşıya kalmaktadır.

   Binek otomobiller için hız sınırları şöyledir:

   • Şehir içi:                          50 km/s
   • Şehir dışı:                        90 km/s
   • Bölünmüş yollar:            110 km/s
   • Otoyollar:                        130 km/s


   25 yaş altı sürücüler için daha düşük hız sınırları geçerlidir:

   • Şehir dışı:                        80 km/s
   • Bölünmüş yollar:            100 km/s
   • Otoyollarda:                   120 km/s
  • Güvenlik Önerileri ve Kaza Anında Yapılması Gerekenler

   Hırvatistan üzerinden transit geçiş yapan özel araçlara ilişkin yaş kısıtlaması yoktur. Araçların uluslararası sigorta kartına sahip olması gerekmektedir. Hırvat trafik yasalarına göre, araçlarda, ilk yardım çantası, üçgen flaşör, uyarı yeleği, yangın söndürme cihazı, çekme halatı ve araç için yedek ampul bulunması mecburidir. Hırvat trafik polisi tarafından yapılan denetlemelerde, bütün bu donanımın varlığı titiz bir şekilde denetlenmekte ve herhangi birisinin yokluğu, cezai işlem yapılmasına neden olmaktadır.

   Herhangi bir kaza olması halinde, mutlaka polis tarafından bir tutanak düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, aracın ülkeden çıkışına izin verilmemektedir. Hırvatistan yasaları gereğince, ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmayan, sadece küçük maddi hasarın meydana geldiği trafik kazalarında, hatalı olan sürücüye para cezası verilmektedir.

   Ölüm, ağır yaralanma veya büyük maddi hasarın meydana geldiği trafik kazası halinde, sürücü mahkemeye sevk edilmekte, mahkeme tarihine kadar gözaltında kalmakta ve pasaportuna el konularak, mahkeme kararına göre hapis cezasına mahkûm edilebilmektedir.

   Karayolu Acil Yardım: 987

  • Konaklama ve Duraklama

   Konaklama

   Vatandaşlarımızın, Hırvatistan’ı transit geçişte, yaklaşık 4-5 saate ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın Hırvatistan içinde yol üzerindeki dinlenme bölgelerinde dinlenmeleri önerilir. Konaklama yerlerinde ve benzin istasyonlarında çoğunlukla sadece Hırvat kunası kabul edilmekte olup, sınır kapılarındaki döviz bürolarında para değiştirmek mümkündür. Uluslararası kredi kartlarının tamamı Hırvatistan’da kabul edilmektedir.

   Vatandaşlarımızın, konaklama yerlerinde ve benzin istasyonlarında, kısa süreli duraklamalarda dahi, araçlarını mutlaka kilitlemeye, araç içerisinde görünür bir şekilde çanta veya değerli eşyalarını bırakmamaya ve pasaportlarını mutlaka sürekli yanlarında bulundurmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımızın otel, motel, pansiyon vb. yerler haricinde herhangi bir yerde konaklamaları halinde ilk 24 saat içinde yabancılar polisine bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde suç işlenmiş sayılmakta olup, yabancılar tutuklanarak mahkemeye çıkarılmakta ve Hırvatistan’a bir yıl süreyle giriş yasağı verilmektedir.

   Yakıt

   Dizel yakıt ikmali yapılırken Eurodiesel tanımına dikkat edilmelidir. LPG (otogaz) “plin” ve “ina plin” isimleri altında sunulmaktadır. LPG yakıt ikmali için bir adaptör (DISH bağlantısı) gereklidir.

   Benzin istasyonları genellikle sabah 7 ile akşam 8 arasında açıktır, yaz aylarında kapanma saati akşam 10’a kadar uzayabilir. Büyük şehirlerde ve uluslararası uzun mesafeli yollarda günün her saati açık petrol istasyonu bulunabilmektedir. Yedek kutulara yakıt almak yasaktır.

   Hırvatistan’daki güncel yakıt fiyatları şu şekildedir:

   • Dizel (Eurodiesel):                                     0,98 avro
   • Kurşunsuz Süper (Eurosuper):                               1,01 avro
   • Kurşunsuz Süper Plus (Eurosuper Plus) 98:         1,10 avro

  İletişim Bilgileri

  Diğer Konular

  • Diğer Konular

   Bağımsızlığını ilan ettiği tarih göz önüne alındığında genç sayılabilecek bir ülke olan Hırvatistan, geçmişinde pek çok savaş ve ekonomik kriz atlatmıştır. Dolayısıyla Hırvatistan’ın yaşlı nüfusu hala biraz daha gelenekçi ve muhafazakârdır. Kültürüne çok bağlı olan yaşlı nüfusuna karşılık Hırvatistan’ın genç nüfusu çok daha esnek ve anlayışlıdır. Özellikle 65 yaş üstü nüfusun İngilizce konuşmadığı ülkede genç nüfusun hemen hepsi İngilizceyi oldukça akıcı konuşmaktadır. Hırvatistan’da en önemli şey “teşekkür ederim” demektir. Bu konuda oldukça hassas olan Hırvatistan’da kırsal alanda araba kullanırken biri size yol verirse -ki bunu sıkça yaparlar- mutlaka direksiyondan el sallayarak teşekkür edin. Çünkü bu Hırvatistan’da tokalaşmak kadar doğal bir durumdur.